Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 21.07.2018

oblačno
Danes bo delno jasno s spremenljivo oblačnostjo. Že zjutraj bodo krajevne nevihte v severozahodni Sloveniji, sredi dneva in popoldne se bodo pojavljale tudi drugod in se nadaljevale v noč. Nekatere bodo lahko močnejše. Najvišje dnevne temperature bodo od 27 do 31, v severozahodni Sloveniji okoli 25 °C.
18°C | 26°C
nedelja, 20.07.2018
17°C | 30°C
ponedeljek, 22.07.2018
17°C | 27°C
torek, 23.07.2018
17°C | 29°C
sreda, 24.07.2018
16°C | 28°C
Opozorila
Sobota, 21.7.2018 ob 7h
Dodatnega opozorila ni.
18°C
26°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Slikarska razstava Vere Terstenjak Spomini


UMETNOST

| |
22.12.2017      00:01
A A

Slikarska razstava Vere Terstenjak SpominiDeli:

Otvoritev razstave del slikarke Vere Terstenjak v  Pungartnikov hiši v središču Lukovice v četrtek 14. decembra je privabila številne ljubitelje slikarke umetnosti. Na ogled je namreč postavljena zanimiva razstava del Vere Terstenjak z naslovom  Spomini, ki se v glavnem nanaša na spomine iz slikarkinega otroštva. Razstavljena dela so odraz slikarkinega pogleda nazaj, saj se v njih spominja svojega otroštva na Prevojah in prijetnih otroških dni, ki jih spretno poda na slikarko platno s tem, da mu doda tudi prvine sedanjosti in narave.  Razstavo je odprl župna Matej Kotnik, a še prej nas je skozi razstavo z besedo popeljala Andreja Čokl. Župan Matej Kotnik nam je spregovoril o znamenitih ljudeh iz naših krajev, ki so pustili pečat v času v katerem so živeli in na katere smo lahko ponosni. Ob tem je omenil tudi dva znana imena iz  Trstenjakove hiše na Prevojah in sicer dr.  Jakoba Zupana duhovnika in sodobnika Franceta Prešerna, ki je prvi zapisoval slovenske reke in se ukvarjal z nacionalno zapuščino,  imel slovansko knjižnico in zelo zanimiv način branja knjig, ter znal deset jezikov. V tej isti hiši je luč sveta zagledala tudi slikarka  Vera Terstenjak za katero zato lahko mirno rečemo, da je domačinka. Z njo se je  pogovarjala Jadranka Šumi in nam ob prijetnem pogovoru ob čaju razstirala tudi drugo plat slikarkinega življenja in dela. O svojem življenju, predvsem o otroških letih, ki jih je preživela na Prevojah, o spominih,  nam je spregovorila avtorica sama. Ob tem izvemo številne podrobnosti iz slik, ki so tesno povezane z njo in družinskim življenjem. Iz pogovora izvemo tudi kako močno so še sedaj povezani člani družine med seboj in kako znajo čuvati zapuščino, ki so jim jo zapustili starši in stari starši. Za kulturni del programa so tokrat poskrbele pevke vokalne skupine Mladost z zborovodkinjo Simono Burkeljco. Tudi one so nas z pesmijo  popeljale nazaj in nam obudile  spomine, saj smo prisluhnili Beatlovi Yesterday Včeraj. Z ljudsko So ptički se ženili so nam pričarale v spomin prijetne poletne dni in tako hote , ali nehote strnile opus vere Terstenjak Spomini z spomini. In tako smo tokrat uživali ob slikah na platnih in ob glasbi, z obema pa se vračali z pomočjo slikarke in pevk nazaj. Naj si bodo spomini lepi, ali slabi,  ostajajo in spomini na slikarko Vero Terstenjak bodo ostali tudi v Lukovici, saj je celoten opus Spomini podarila  občini in s tem krajem v katerih je preživljala otroštvo v katerem ji je moralo biti zelo lepo. Zagotovo ji je bilo, saj  z svojimi deli, ki so razstavljena dokazuje, da ima na naše kraje lep spomin , ki bo ostal trajen tudi našim zanamcem po zaslugi njenih del.  Razstava je na ogled v Pungartnikovi hiši še do 19. decembra in sicer od 9-12 ure, ter 16-18 ure med tednom, v soboto in nedeljo od 14-16 ure.  Pri ogledu vam svetujem, da si vsako izmed slik ogledate dvakrat , ali trikrat in vsakič bo slika popolnoma drugačna, kajti dojeti Spomine kot del današnjega časa bi bilo nesmiselno, treba se je potopiti vanje in doživeti delček preteklosti in to je slikarka uspešno upodobila v tokratnem opusu Spomini z ščepcem današnjega časa in utripa narave. Ali bolje, kljub pogledu nazaj, boste spoznali delčke današnjega časa in okolice, le vzeti si je treba čas in si razstavo ogledati.   

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Lukovica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Glasilo Rokovnjač
Številka: 04
Izšla: 24.05.2018
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo