Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 20.09.2018

pretežno jasno
Popoldne bo povečini sončno. V hribovitem svetu ni povsem izključena kakšna kratkotrajna ploha ali nevihta. Najvišje dnevne temperature bodo od 24 do 28, na Primorskem do 30 °C.
15°C | 27°C
petek, 21.09.2018
15°C | 30°C
sobota, 22.09.2018
15°C | 17°C
nedelja, 23.09.2018
9°C | 22°C
ponedeljek, 24.09.2018
11°C | 23°C
Opozorila
Četrtek, 20.9.2018 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
15°C
27°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Območna revija odraslih pevskih zborov in ......


KULTURA, DRUŠTVA

| |
21.03.2018      8:50
A A

Območna revija odraslih pevskih zborov in malih pevskih skupinDeli:

Tudi tokrat je območna revija odraslih pevskih zborov in malih pevskih skupin potekala v dveh delih in sicer  se je v četrtek 15. marca   enajst zborov   predstavilo v kulturnem domu Franca Bernika v  Domžalah in 10 zborov naslednji dan v kulturnem domu Janka Kersnika v Lukovici. Javni  sklad RS za kulturne dejavnosti območna izpostava Domžale je k sodelovanju povabil zbore in skupine, ki delujejo na območju občin Domžale, Lukovica, Moravče, Mengeš in Trzin. Poleg Helene Urbanije, ki je zbranim z besedo predstavila posamezne zbore je pozdravni nagovor pripadal  koordinatorju  domžalske območne izpostave Javnega sklada RS za ljubiteljske kulturne dejavnosti Mateju Primožiču.   Kot prvi se je v Domžalah predstavil  komorni zbor Limbar iz Moravč , ki prepeva  že 22 let. V tem času je vzcvetelo veliko »limbarjev« - v pesmi in v življenju. Nekateri pevci vztrajajo že od samih začetkov, a velika večina se  je zboru pridružila na njegovi uspešni glasbeni poti. Tudi v zadnji pevski sezoni so se  zboru pridružile nove pevke. Zborovodja Tomaž Pirnat vztrajno odkriva skladbe, ki jih zbor z veseljem in zagnanostjo prebira in prepeva. Vedno znova najde tisti zven, ki je za Limbar tako značilen. Priznajo mu ga tudi strokovnjaki, na primer z Zlatim priznanjem na Sozvočenjih in posebno nagrado za izvedbo zborovske priredbe slovenske ljudske pesmi. Zbor je tovrstno priznanje dobil že na več tekmovanjih, tako da se je v pevskih »koloarjih« pojavila govorica, da bodo to nagrado poimenovali kar po Limbarju. Nato smo prisluhnili Ženskemu pevskemu  zboru Stane Habe DU (društva upokojencev)  Domžale, ki je bil ustanovljen leta 1979.  Njegov dolgoletni vodja je bil gospod Stane Habe, po katerem se zbor od leta 1998 tudi imenuje. V sezoni 2000/2001 je vodenje prevzela Marika Haler, ki  ga uspešno vodi še danes. Moški pevski zbor Radomlje združuje pevce iz Radomelj in okoliških krajev, ter iz Kamnika. Deluje že 47. leto. 5 let ga vodi zborovodja Primož Leskovec. Ženski pevski zbor Trzinke je bil  ustanovljen lansko leto, 8. oktobra. 15 pevk se je tedaj zbralo v Jefačnikovi domačiji  v Trzinu, sklenilo glave in se odločilo za samostojno pot- ustanovile so kulturno društvo Ivan Hribar. V le štirih mesecih je imel zbor osem nastopov v domači občini Tzin. Zbor Trzinske deluje pod vodstvom zborovodkinje magistrice Alenke Gotar. Komorni moški zbor Čebelarske zveze Slovenije so ustanovili  čebelarji, navdušenimi pevci in člani Čebelarske zveze Slovenije, saj je  že dalj časa obstajala želja po ustanovitvi pevske skupine, ki bi delovala v okviru Čebelarske zveze Slovenije in nastopala na različnih čebelarskih prireditvah. Ob spodbujanju in podpori vodstva Čebelarske zveze Slovenije se je v mesecu aprilu 2015 prvič zbrala skupina pevcev in pod vodstvom zborovodje Aleša Sedušaka pričela z rednim delom. Moško pevsko skupino so preimenovali v Komorni moški zbor Čebelarske zveze Slovenije. Pevci prihajajo z različnih krajev Slovenije, nastajajoči zbor pa se glasovno še dopolnjuje.  Moška vokalna skupina Adam Ravbardeluje pod okriljem Kulturnega društva Groblje in  je bila ustanovljena novembra 2016, ko se je pet fantov zbralo z željo po petju ter skupnem ustvarjanju. Kmalu so se skupini pridružili še štirje člani, danes pa zasedba šteje 10 fantov. Njihov repertoar obsega tako slovensko kot tujo glasbo, od renesančnih do sodobnih pesmi. Za seboj imajo že številne nastope ter tudi prvi tradicionalni samostojni koncert, ki so ga izvedli v februarju. A fantje pravijo, da še vedno najbolj uživajo, ko zapojejo pod oknom kakšnega dekleta. Klapa Kamelije obstaja tretje leto. Sestavlja jo osem pevk, ki prihajajo skoraj vseh koncev Slovenije. Druži jih ena sama velika želja: »uživati v petju«, kar jim omogočajo tudi njihove bogate glasbene izkušnje. Poleg hrvaških klapskih pesmi Kamelijam predstavljajo izziv še priredbe slovenskih popevk ter slovenskih ljudskih in umetnih pesmi - ta zasedba jim daje poseben pečat ženskega vokala. Takšno zlitje glasbenih zvrsti so ustvarile tudi na svojem prvem letnem koncertu v januarju letos, s katerim so poslušalce popeljale na glasbeni izlet od doma v Dalmacijo in nazaj. Mešani pevski zbor Klas Groblje  od septembra 2017 deluje pod okriljem zborovodkinje Ane Češnjevar. V novembru so v sodelovanju z vokalno skupino Adam Ravbar, ženskim pevskim zborom Moj spev ter Niko in Anžetom organizirali dobrodelni koncert, katerega izkupiček je bil namenjen njihovemu  pevcu, ki mu je požar uničil del hiše. V decembru so zapeli tudi starejšim v Domu upokojencev v Domžalah, v Železni jami na Gorjuši pa praznike polepšali s tradicionalnim božičnim koncertom.  V novem letu so že na polno začeli vaditi za letni koncert ob 25. obletnici zbora, ki bo 9. junija na katerem boste z pesmijo potovali po svetu in skozi čas. Moški pevski zbor KD Janko Kersnik je bil ustanovljen leta 1962. In letos praznuje že 56. obletnico delovanja.  Zadnjih dvajset let ga vodi zborovodja Igor Velepič, sicer organist v Domžalah in učitelj na Waldorfski gimnaziji v Ljubljani. Člani zbora (okrog 16 pevcev) prepevajo raznolik repertoar s poudarkom na avtorskih skladbah in priredbah izpod peresa skladatelja Janeza Močnika. Precejšen del svojega repertoarja moški zbor izvaja s solistkama Urško Pavli in Marto Zabret in tu ima posebno mesto gotovo Latinska maša Kamila Maška. Lukovškemu zboru pomeni eno najbolj priljubljenih ter pogosto izvajanih skladb in so jo peli že v mnogih evropskih mestih. Zbor pogosto nastopa v tujini – nastopil je že na Madžarskem, v Angliji, v Zaječarju, Kruševcu, Skopju, v Sofiji, v Beogradu, na Dunaju, v Pragi,… Zbor si prizadeva še naprej s svojim posebnim zvenom in specifičnim programom nadaljevati tradicijo slovenskega ljudskega in umetnega petja. Oktet Mi -podmladek MoKZ Mengeški Zvon je skupina mladih fantov in mož, ki jih ljubezen do glasbe  in petja povezuje že 9 let. Njihov repertoar je najprej obsegal fantovsko vaško petje, saj so večinoma peli pod okni deklet. Sčasoma se je obseg repertoarja obogatil s pesmimi duhovnega, ljubezenskega, posvetnega in domovinskega značaja. Eden njihovih odmevnejših projektov je Slovenski večer, na katerem predstavljajo različne pesemske zvrsti in njim pripadajočo tematiko. Letos bo posvečen prav dekletom, glavno vlogo bodo imele namreč podoknice. Ženski pevski zbor Moj spev je zaključil  nastope zborov v Domžalah. Sicer pa se dekleta z Jarš in okolice  že vse od leta 2006, ko so svojo pot začele kot dekliški pevski zbor Moj spev, družijo ob petju vsak ponedeljek zvečer in poskrbijo, da zborovodji Petru Pogačarju  ni nikoli dolgčas. Velja tudi obratno – z raznovrstnimi skladbami Peter poskrbi, da pevke izkusijo različne zvrsti glasbe in so vedno dobro pripravljene na nastope in koncerte. Leta 2013 so se preimenovale v ženski pevski zbor Moj spev, vse od začetka pa delujejo pod okriljem Kulturnega društva Groblje. z njihovim nastopom je bil za nami en lep glasbeni večer za katerega se imamo zahvaliti Javnemu skladu RS za kulturne dejavnosti območna izpostava Domžale,  Kulturnemu domu Franca Bernika,  krajevnim skupnostim mesta Domžale in vsem nastopajočim

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Lukovica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Glasilo Rokovnjač
Številka: 04
Izšla: 24.05.2018
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo