Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

pretežno jasno
Zvečer bo oblačno s padavinami, tudi posameznimi nevihtami, ki bodo ponoči od zahoda slabele in do jutra že večinoma ponehale. Ponekod bo pihal severni veter, na Primorskem sprva močna burja, ki bo postopno slabela in do jutra ponehala. Najnižje jutranje temperature bodo od 1 do 8, ob morju okoli 11 stopinj C.
4°C | 17°C
sreda, 25.10.2017
3°C | 15°C
četrtek, 26.10.2017
3°C | 20°C
petek, 27.10.2017
6°C | 19°C
Opozorila
Nedelja, 22.10.2017 ob 17h
Zvečer bo na Primorskem pihala zmerna do močna burja. Na izpostavljenih mestih bodo najmočnejši sunki vetra dosegali hitrost od 100 do 120 km/h. Že v drugi polovici noči na ponedeljek bo hitro slabela.
4°C
17°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Žalne slovesnosti na Golčaju, v Lukovici in ......


KULTURA, DOGODKI

| |
19.11.2015      19:32
A A

Žalne slovesnosti na Golčaju, v Lukovici in na Prevojah


Vsako leto se ob dnevu mrtvih spomnimo tudi padlih v Narodno osvobodilnem boju. Žalne slovesnosti so potekale na Golčaju, v Lukovici in na Prevojah. V lepem jesenskem vremenu se nas je pri spomenikih zbralo kar nekaj svojcev, ki smo se spomnili na življenja tistih, ki so verjeli v slovenski narod, v slovenske ljudi.


Mrtva straža, Prevoje
Mrtva straža, Prevoje
Deli:
Na Golčaju je bila žalna slovesnost že v soboto 24. oktobra. Kot nam je zaupal gospod Jože Novak, so je v gozdu nad požgano domačijo, pri cerkvi sv. Neže v počastitev in spomin na padle borce zbralo mnogo ljudi, tudi še živečih borcev. Prav tako se je komemoracije udeležil župan občine Moravče, gospod Martin Rebolj s soprogo Vojko, ki sta na prireditvi na Golčaju prisotna že dolga leta. 

Prav na tem mestu. kjer stoji spomenik in kjer so se zbrali vsi zgoraj našteti, je deseterica borcev Radomeljske čete, 25. oktobra 1941 po izdajstvu padla pod streli nemških vojakov, šest borcev pa je padlo v neposredni bližini in to tik pred osvoboditvijo leta 1945. 

Slavnostni govornik je bil gospod Marjan Križman, predsednik ZB za vrednote NOB Lukovica, ki je v svojem govoru obudil spomine na dogodke izpred 74. let, ko so se tu na tem mestu dogajala grozodejstva in ko so padli mladi slovenski fantje in možje in za našo domovino darovali svoja življenja. Gospod Novak je v svojem sporočilu še zapisal, da so na Golčaju v kulturnem programu sodelovali učenci POŠ Blagovica, pihalni trio mladeničev iz Vrbe, ter recitatorka gospa Silva Kosec, prav vsi po vrsti, pa so poželi buren aplavz.

Na žalni slovesnosti v Lukovici pa je bil glavni govorec župan Matej Kotnik, ki nas je spomnil na to, da smo Slovenci in moramo biti na to ponosni. Govor je Župan zapeljal takole: Spoštovani, čemu smo se danes zbrali na slovesnosti ob spomeniku padlih? Smo prišli sem zato, da bi dokazali kako ozko politično smo usmerjeni? Smo tu zato, ker moramo nekomu dokazati komu pripadamo? Ali pa smo tu zares zato, ker nam vsa ta imena na spomeniku nekaj sporočajo? Kaj nam sporočajo imena tu na tem spomeniku, in na onem drugem, in ona na spomeniku na Brdu in v Šentvidu, na Prevojah, po vsej naši dolini, vsej domovini? Spomeniki vojn, ter ostalih večinoma slabih usod. Kaj je bilo in še vedno je tisto, zaradi česar so domovini in narodu dali na voljo najdragocenejše kar nam je dano, svoja življenja? Ali se lahko česa naučimo od njih, kaj nam govori njihova žrtev?


V svojem času so vedeli kaj je prav, znali so brati znamenja časa. Niso le spremljali spreminjanje sveta iz domačih foteljev in pošiljali dobrih misli. Ne, niso čakali na to, da jim bo nekdo rešil dom. Poznali so vrednote, ki so jih tudi živeli, poznali so svoj narod in naš jezik, našo kulturo in vse to so tudi ljubili. Zakaj oni niso zbirali hrane za okupatorjeve vojake, zakaj jih niso sprejeli na meji in jim priskrbeli prevoza in podobno? Pa saj so bili samo ubogi fantje, mobilizirani in nič krivi, le poslani sem. Tudi žrtev bi ne bilo, če se naši bratje in sestre ne bi bili upirali. A oni so vedeli kaj jim to prinaša in temu so se uprli, zato, da bi mi lahko živeli, da bi tod govorili slovensko, da danes lahko delamo na svoji zemlji, si sami volimo vero in postavo.... In danes, kam vodi naša pasivnost, čemu smo se sploh postavili za samostojno Slovenijo, čemu so bile vse te žrtve, če nam danes ni mar in nam je vseeno? Je bilo zares vse zaman, jih res ne znamo spoštovati, nam res nič ne pomenijo ti, ki so dali življenje v vojni za nas, naš jezik, našo zemljo, naš narod? Zakaj mi ne prebiramo znamenj časa, zakaj nočemo videti kaj se dogaja, zakaj nam je vseeno za naše vnuke? Od padlih se lahko marsičesa naučimo, v smrtnem boju so bili v mislih s svojimi dragimi in so vse do zadnjega diha ljubili svojo zemljo, ljubili svoj narod in domovino. Domovina ni naša, ampak je last naših vnukov. Naj ne bo njih, ki se jih spominjamo žrtev zaman! To smo jim dolžni! Ljubiimo svoj narod!

V imenu Občinske organizacije zveze borcev za vrednote NOB Lukovica se za
hvaljejemo glavnima govornikoma, gospodu Mateju Kotniku ter gospodu Marjanu Križmanu, pevcem Moškega pevskega zbora Janko Kersnik Lukovica, recitatorki Tamari Križman, pihalnemu triu in vsem praproščakom.


0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Lukovica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Glasilo Rokovnjač
Številka: 07
Izšla: 21.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo