Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 21.09.2018

jasno
Popoldne bo pretežno jasno. Najvišje dnevne temperature bodo od 25 do 30 °C.
14°C | 30°C
sobota, 22.09.2018
16°C | 17°C
nedelja, 23.09.2018
10°C | 24°C
ponedeljek, 24.09.2018
14°C | 19°C
torek, 25.09.2018
5°C | 15°C
Opozorila
Petek, 21.9.2018 ob 11h
Jutri dopoldne bodo predvsem na Gorenjskem, severnem Primorskem in deloma v osrednji Sloveniji možni krajevni nalivi, zaradi katerih pričakujemo močnejši porast hudourniških vodotokov.
14°C
30°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kronika

Markov leseni Ford T je zasijal


KRONIKA, POSLOVNE, UMETNOST

| |
29.06.2017      9:46
A A

Markov leseni Ford T je zasijal


Marko Kveder iz Rafolč je končal srednjo lesarsko šolo v Ljubljani že pred skoraj 30. leti. Pripravništvo je opravljal v Stolu v Kamniku, proti koncu v vzorčnem oddelku. Že tu je dobival svoje ideje, kako bi lahko izdelal drugačne vzorce, vendar je bilo vse preveč vnaprej določeno. Pri rutinskem delu se ni mogel izražati s svojimi idejami. Ko je postal samostojni podjetnik, je že lahko uveljavil marsikatero domiselno rešitev pri izdelavi sakralnega pohištva za opremo bližnjih cerkva. Pri izdelavi lesenega avtomobila, replike prvega serijskega avtomobila na svetu Forda T, pa je uspešno izrazil številne še skrite talente od mizarjenja, ličarstva, kiparjenja do rezbarjenja…Verjame, da se veliko mizarjev težko loti takih raznolikih in zahtevnih del. Marko pravi, da vsak delček v mozaiku šteje. Vedno se je treba nadgrajevati.


Deli:

Marko Kveder je trenutno najbolj prepoznaven Rafolčan. Svojo repliko Fordovega avtomobila so prikazali na večih domačih televizijah (SLO 1, POP TV, KANAL A) in v časopisih (Delo, Dnevnik, Slovenske novice, Domžalske novice, Finance, pa tudi intervju v Rokovnjaču). Veliko je tudi zanimanja iz tujine in zasledimo objave tudi v angleščini in nemščini. Marko je svojo leseno Lizzy še dodelal in pobarval v črno avtomobilsko barvo. Dodal je platneno streho, da se »Jara gospoda«, ki jo misli voziti ne bi zmočila. Vozil pa je že nekaj ohceti. V organizaciji Društva starodobnih vozil Kamnik je od 19. do 21. maja 2017 že sedmič potekala Mednarodna revija starodobnikov »A« razreda (letnik 1889 do 1940) s 50 vozili in 20 motorji Harley Davidson. Marko se je prvič predstavil z dodelanim avtomobilom na petkovi slovesni otvoritvi v Eko resortu pod Veliko planino v Godiču, v soboto in nedeljo pa je sodeloval na reviji in razstavi starodobnikov v Voljčem potoku. Vsi so jih navdušeno slikali in nejeverno občudovali tako avto kot tudi spremstvo napravljeno v oblačila iz obdobja 1910 – 1920, za katera so dobili prvo nagrado na modni reviji starodobnih oblačil za zelo realističen prikaz obdobja izpred skoraj sto let.  V prihodnosti namerava poleg homologacije izdelati še zastekleno leseno streho, tako bo dobil dva avtomobila, kabrioleta in avto s trdo streho. S prevozi ob raznih slovesnostih si bo Marko povrnil nekaj vloženih sredstev, mogoče pa bo z maloserijsko proizvodnjo prišel do dolgo pričakovane ničle.

 

Marko se za pomoč pri nadaljevanju in zaključevanju izdelave lesenega avtomobila zahvaljuje vsem, ki so kakorkoli pripomogli pri projektu, posebno pa domačim in vaščanu Tomažu Jemcu, ki je urejal in spremljal vsa zadnja dogajanja. 

 

Foto: Tomaž Jemec
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Lukovica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Glasilo Rokovnjač
Številka: 04
Izšla: 24.05.2018
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo