Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 25.09.2018

pretežno jasno
Ponoči bo pretežno jasno. Na Primorskem bo pihala šibka do zmerna burja. Najnižje jutranje temperature bodo od 1 do 6, ob morju okoli 11°C.
4°C | 16°C
sreda, 26.09.2018
3°C | 16°C
četrtek, 27.09.2018
3°C | 20°C
petek, 28.09.2018
6°C | 22°C
Opozorila
Ponedeljek, 24.9.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
16°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

Z menjavo svetilk do visokih prihrankov


NOVICE

| |
26.04.2017      10:20
A A

Z menjavo svetilk do visokih prihrankov


S prenovo javne razsvetljave, ki se je zaključila pretekli mesec, bo občina v naslednjih letih privarčevala 15 tisočakov. Zaradi manjše porabe energije LED svetilk in avtomatske redukcije se bo poraba električne energije ponoči zmanjšala kar za 70 odstotkov. Sredstva, ki jih bodo na ta račun privarčevali, bodo, kot pravijo na občini, lahko dali za druge pomembne projekte.


Deli:

Občina Log - Dragomer je marca uspešno zaključila akcijo prenove ulične razsvetljave. Zamenjanih je bilo 60 svetilk, in sicer na Loški cesti na Logu, v Dolini, Na pobočju, Partizanski poti in Pod gradom na Lukovici, na Poti ob Snežaku, Poti za Stan ter na Stari cesti v Dragomerju. Če ne bi ukrepali, bi občina pri starih svetilkah morala zamenjati približno 4 dotrajane sijalke na svetilko, za kar bi odšteli dobrih sedem tisočakov in pol, prav tako pa bi bila poraba električne energije bistveno višja kot po prenovi, in sicer bi za elektriko plačali okoli dva tisočaka na leto, kar bi v petnajstih letih skupaj zneslo slabih 40 tisoč evrov. Nove LED sijalke so stale okoli 16 tisoč evrov, letni strošek porabe elektrike pa bo več kot trikrat nižji kot do sedaj, in sicer 600 evrov. Na ta način bo v obdobju 15 let, kolikor je življenjska doba LED sijalk, skupaj nastalo dobrih 25 tisoč evrov stroškov, kar pomeni, da bo občina privarčevala 15 tisoč evrov. Ta sredstva bodo namenili za druge projekte, pomembne za občanke in občane ter društva v občini. Župan Miran Stanovnik je pojasnil, da si občina prizadeva pri vsaki naložbi najti načine, kako pridobiti denar iz dodatnih virov, pritegniti poštene in zanesljive partnerje, ki obvladajo svoje delo in omogočajo iskanje novih prihrankov, prednosti in ugodnosti za prebivalce Dragomerja, Lukovice in Loga. Obenem je dodal, da je razvoj vedno kombinacija nekaj velikih projektov in množice hitrih, manjših akcij, ter ob tem pohvalil vse, ki so zaslužni za izvedbo projekta, vsem občankam in občanom pa zaželel prijetno počutje pri sprehajanju skozi občino v večernih in nočnih urah pod sojem novih svetilk.

Izvedeli smo še, da ta projekt sledi začrtani strategiji razvoja občine. Z njim se spodbuja okoljska učinkovitost občine, dosegajo se nižji stroški obratovanja in vzdrževanja ter dosegajo zahteve zakonodaje. Podžupan Simon Strgar je dodal, da občina vedno išče pot, kako denar iz občinskega proračuna porabiti tako, da si lahko privošči več naložb, ki so pomembne za celotno skupnost. »Ne želimo se v celoti zadolževati zgolj za en ali dva velika projekta na škodo vseh ostalih. Na primer graditi novo kanalizacije in se s tem za 15 ali 20 let odpovedati novi telovadnici ali gasilskemu vozilu. Mnogo bolje je, da lahko sofinanciramo vse naložbe sočasno. To je vodilo pri vseh projektih, ne glede na velikost,« pravi podžupan. Nove svetilke ustrezajo uredbi o mejnih vrednostih svetlobne onesnaženosti. Z menjavo  se bo zaradi manjše porabe svetilk in avtomatske redukcije ponoči zmanjšala tudi poraba električne energije, in sicer za okoli 70 odstotkov. Po menjavi bo ostalo neustreznih še 44 svetilk, ki še niso vključene v menjavo, saj so pri večini dotrajani tudi drogovi. Ureditev le-teh bo še sledila. Naj ob tem omenimo, da je občina lani poleti na Lukovici postavila LED svetilko, ki jo napaja sončna energija. Trenutno občina spremlja njeno delovanje in če se bo izkazalo, da je postavitev takšne svetilke dobra rešitev, bi na ta način v prihodnje lahko reševali tudi ostale kritične točke v občini, kjer postavitev klasičnih svetilk ni najboljša rešitev.

 

V. L. 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Log - Dragomer!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!