Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 23.10.2017

pretežno oblačno
Danes bo pretežno oblačno, ponekod v vzhodni Sloveniji bo občasno še možen rahel dež. Dopoldne se bo v zahodni Sloveniji delno zjasnilo. Predvsem v Prekmurju in deloma na Štajerskem in Koroškem ter na Gorenjskem vzdolž Karavank in Kamniških Alp bo pihal severni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 9 do 13, na Primorskem do okoli 17 stopinj C.
7°C | 14°C
torek, 24.10.2017
4°C | 17°C
sreda, 25.10.2017
3°C | 15°C
četrtek, 26.10.2017
3°C | 20°C
petek, 27.10.2017
6°C | 19°C
Opozorila
Ponedeljek, 23.10.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
7°C
14°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Državno prvenstvo v balvanskem plezanju


ŠPORT

| |
15.06.2015      8:35
A A

Državno prvenstvo v balvanskem plezanju


Balvansko plezanje je najmlajše med tekmovalnimi plezalnimi disciplinami in pri plezalcih precej priljubljeno. Pri balvanskem plezanju za varovanje ne uporabljamo vrvi, saj balvani navadno ne presegajo doskočne višine. Namesto vrvi za varovanje uporabljamo blazine, v plezalskem žargonu imenovane "crash pads".


Deli:

Prvi se je za enakovredno priznanje te discipline že okoli leta 1950 zavzemal plezalec John Gill. Kot tekmovalna disciplina se je balvansko plezanje uveljavilo šele leta 1998 na tekmovanju Top Rock Challenge, tekme za svetovni pokal pa so se začele leta 1999 in potekajo na umetnih plezalnih stenah. Pri balvanskem plezanju je poudarek predvsem na moči in dinamiki gibanja plezalca, ne pa toliko na vzdržljivosti, ki je bolj pomembna pri težavnostnem plezanju.

Pravila balvanskega plezanja so izmed vseh treh disciplin gledalcem tekem navadno najtežje razumljiva, saj za zmago ni dovolj le to, da tekmovalec pripleza do vrha balvana. Balvansko tekmovanje je običajno sestavljeno iz kvalifikacij, polfinala in finala. V kvalifikacijah tekmovalci plezajo na petih balvanih, v poznejšem delu tekmovanja pa na štirih. Balvani morajo biti zaradi varnosti plezalcev tako visoki, da najnižji del plezalčevega telesa ni nikoli več kot tri metre od tal. Na posameznem balvanu ne sme biti več kot dvanajst oprimkov, povprečno število naj bi se gibalo med štiri in osem.

Tekmovalec je pred začetkom tekme v izolacijski coni, da balvanov ne vidi. Ko začne tekmovati na prvem balvanu, mu sodnik pokaže začetek, t. i. bonus (določen oprimek) in vrh balvana, ki ga mora tekmovalec držati z obema rokama vsaj dve sekundi, da se mu ta prizna. Vsak tekmovalec ima na voljo neomejeno število poskusov, omejen je le čas. V kvalifikacijah ima za vsak balvan na voljo pet minut, v polfinalu šest minut in v finalu zgolj štiri minute. Po izteku časa ima za počitek na voljo ravno toliko časa, kolikor ga je imel za plezanje, potem pa nadaljuje tekmovanje na naslednjem balvanu. Pri približno treh četrtinah višine balvana je označen oprimek, ki šteje za bonus, če ga tekmovalec prime. Bonusi se upoštevajo tudi pri končni razvrstitvi.

Zmagovalec balvanskega tekmovanja je tisti, ki zbere največje število vrhov v najmanj poskusih. Najboljše je seveda, če tekmovalec vse balvane do vrhov prepleza v prvem poskusu. Kadar imata dva tekmovalca enako število vrhov in poskusov, se upošteva tudi število doseženih bonusov. Tudi pri bonusih je pomembno, da jih tekmovalec doseže v čim manj poskusih. Če se zgodi, da imata dva tekmovalca tudi enako število doseženih bonusov in poskusov, si uvrstitev delita.

V začetku junija smo lahko v občini Log - Dragomer spremljali tekmovanje za državno prvenstvo v balvanskem plezanju, ki ga je organiziralo Športno plezalno društvo Korenjak. Tekmovanja, ki je trajalo dva dni, se je udeležilo skoraj dvesto tekmovalcev iz vse Slovenije. Med dobitniki odličij je bil tudi član Športno plezalnega društva Korenjak Lan Möscha, ki je v kategoriji mlajših dečkov stopil na najvišjo stopničko. Pri članicah je pričakovano zmagala lanska evropska mladinska prvakinja Janja Garnbret. Tekmovanje je minilo v odličnem vzdušju, ki so ga organizatorji pričarali med drugim tudi z vodno drčo in milnico, na kateri so se zabavali od vročega sonca razgreti obiskovalci.

Naslednje tekmovanje za državno prvenstvo v balvanskem plezanju bo prav tako v športnem parku na Logu, in sicer 12. in 13. septembra.

 

Tekmovanje so omogočili: Janus Trade, d. o. o., Zavarovalnica Triglav, d. d., Hestia Pro, d. o. o., Interspar Vič, P-Team, d. o. o., Iglu šport, d. o. o., Pizzeria Foculus in Pizzeria Parma, Prozvok, d. o. o., Treking sport, d. o. o.

 

Lorin Möscha


REZULTATI

 

Cicibanke

1. mesto, Liza Novak

2. mesto, Ema Seliškar

3. mesto, Gaja Štalekar

 

Cicibani

1. mesto, Tim Korošec

2. mesto, Aljaž Križnar

3. mesto, Janej Kotar Tominšek

 

Mlajše deklice

1. mesto, Erna Sefić 

2. mesto, Letija Fajfar

3. mesto, Dominika Kodra

 

Mlajši dečki

1. mesto, Lan Möscha

2. mesto, Anej Batagelj

3. mesto, Miha Miljavec

 

Starejše deklice

1. mesto, Urška Repušič

2. mesto, Mia Krampl

3. mesto, Vita Lukan

 

Starejši dečki

1. mesto, Maks Bogolin

2. mesto, Kilian Čop

3. mesto, Nik Golej

 

Kadeti

1. mesto, Matic Kotar

2. mesto, Zan Sudar

3. mesto, Miha Hajna

 

Kadetinje

1. mesto, Janja Garnbret

2. mesto, Tjaša Slemenšek

3. mesto, Sara Lukič

 

Mladinke

1. mesto, Staša Gejo

2. mesto Tjaša Kalan

3. mesto, Kaja Skvarč Božič

 

Mladinci

1. mesto, Martin Bergant

2. mesto, Jure Primc

3. mesto, Anže Peharc

 

Članice

1. mesto, Janja Garnbret

2. mesto, Katja Kadič

3. mesto, Staša Gejo

 

Člani

1. mesto, Urban Primožič

2. mesto, Jure Bečan

3. mesto, Martin Bergant 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Log - Dragomer!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!