Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 21.10.2018

pretežno oblačno
Ponoči se bo od severovzhoda pooblačilo, zjutraj bo ponekod v vzhodni Sloveniji že rahlo deževalo. Na Primorskem bo spet zapihala burja. Najnižje jutranje temperature bodo od 4 do 9, ob morju in v Vipavski dolini okoli 11 °C.
9°C | 13°C
torek, 22.10.2018
6°C | 15°C
sreda, 23.10.2018
5°C | 15°C
četrtek, 24.10.2018
7°C | 19°C
Opozorila
Sobota, 20.10.2018 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
9°C
13°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Voda: vodni viri življenja v naši občini


SOSED SOSEDU

| |
17.01.2018      10:05
A A

Voda: vodni viri življenja v naši občini


Vabimo krajane, da nam pripovedujejo z besedo ali fotografijo o vodnih virih v naši občini, ki so jih nekoč uporabljali sami ali njihovi pradedki in babice.


Deli:

Vsi, ki že kar dolgo živimo v teh krajih, se še živo spominjamo zadreg, ki smo jih doživljali, ko je bila dobava vode nenadoma prekinjena in to kar za veliko ur. Delo doma je zastalo, vzeli smo kanglico in se odpravili do prvega vira vode, kjer smo se lahko oskrbeli vsaj za najnujnejše. Ti viri so bila korita za napajanje, ki jih še sedaj lahko vidimo v Dragomerju in na Lukovici. Žal v nekatere voda več ne priteka ali pa korit sploh ni več videti. Staroselci, ki so ta korita naredili, so vodo vanje speljali iz izvirov na hribu. Nekateri so to vodo napeljali v hiše in imeli lasten vodovod. Seveda to ni bilo preprosto. Treba je bilo narediti zajetje in speljati cevi v dolino.
Danes se v naši občini lahko pohvalimo z urejenim javnim vodovodom in zdravo pitno vodo, rešena je tudi problematika občasnega pomanjkanja vode v višje ležečih hišah. In ker imamo tako urejeno oskrbo s kakovostno pitno vodo, radi pozabimo na to, da to ni nekaj samoumevnega, da moramo ravnati z vodo z velikim spoštovanjem in odgovornostjo in se kolikor je le mogoče spominjati številnih vodnih virov, ki so jih uporabljali naši predniki. Zato je prav, da ne pozabimo védenja staroselcev o lokacijah vodnih virov in na ves nekdanji trud krajanov, ki so naredili mala vodna zajetja. Njihovo delo je pomemben del zgodovine naših naselij. Pa ne le to. Voda je najbolj dragocena dobrina, trenutno je imamo resda dovolj, kaj nam prinaša prihodnost, ne vemo. Lahko pride tudi čas, ko bodo naši potomci  ponovno odvisni tudi od nekdanjih vodnih virov.  

V društvu DVIG želimo ohraniti spomin na te čase in obuditi zgodbe o gradnjah in uporabi teh lokalnih zajetij in vodovodov. Vabimo krajane, ki še uporabljajo svoje vodne vire, ali se tega spominjajo, so morda imeli svoj vodovod ali pa imajo shranjeno tudi kakšno sliko, da nam o tem kaj povedo. Z vašo pomočjo bi radi vodne vire predstavili tudi mlajšim generacijam.

 

Prosimo, da nam pišete na e-naslov dvig@iold.si ali pokličete 031 643 228 (Nika Gams).
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Log - Dragomer!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!