Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 21.10.2017

pretežno oblačno
Ponoči in zjutraj bo na Primorskem in deloma Notranjskem zmerno do pretežno oblačno, proti vzhodu pa bo vse več jasnine, predvsem v Prekmurju je še možna jutranja megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 7 do 13, v zatišnih legah severne Slovenije okoli 4 stopinje C.
8°C | 19°C
nedelja, 22.10.2017
10°C | 13°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 14°C
torek, 24.10.2017
4°C | 18°C
Opozorila
Petek, 20.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
19°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

O beguncih


SOSED SOSEDU

| |
14.09.2016      9:07
A A

O beguncih


V študijskem krožku Begunci, ali vas poznamo? so v poletnih mesecih anketarji povabili svoje znance, da odgovorijo na eno samo vprašanje: ali bi/ne bi dovolili naselitve beguncev v svojo neposredno soseščino.


Ali bi dovolili naselitev beguncev/družin v svojo neposredno  soseščino?
Ali bi dovolili naselitev beguncev/družin v svojo neposredno soseščino?
Deli:

Zaenkrat smo dobili odgovore le od 32 anketirancev. Med njimi je največ starejših od 65 let (45 %), sledijo stari 55–64 let (24 %), mladi do 25 let in stari 45–54 let (vsaka starostna skupina po 9,5 %), stari od 45–54 (3 %), 9,5 % vprašanih ni dalo podata o svoji starosti. 6 % vprašanih ima osnovnošolsko izobrazbo, 34 srednješolsko, 28 višjo ali visoko, 31 % jih ni dalo tega podatka. Med vsemi je največ upokojencev, kar 74 %, sledijo zaposleni z 12,5, dijaki in študentje s 3,1 ter drugo s 6,3 %, enak odstotek vprašanih ni povedal svojega statusa. 

Več kot polovica vprašanih ne bi dovolila naselitve beguncev v svojo neposredno soseščino. Razloge 18 anketirancev, ki so se izrekli proti naselitvi, smo razvrstili v 5 skupin:

-          Najbolj pogosto naveden razlog je ekonomski (navedeno 7-krat): zaposlitev ni niti za domicilno prebivalstvo, prav tako ne za mlade diplomante, ekonomska moč države je prešibka, najprej mora pomagati 300000 prebivalcem, ki živijo pod pragom revščine.

-           Na drugem mestu sta strah in pomanjkanje informacij (navedeno 6-krat): bojim se izgredov, ne poznam tveganj, nimamo zadostnih informacij in obstoji potencialna nevarnost, so nepredvidljivi in dokazano nevarni.

-          Razlike v veri in kulturi so navedene 4-krat.

-          Drugi razlogi: enostavno jih je preveč, naj se borijo doma.

6 anketirancev bi brezpogojno pristalo na to, da bi se begunci naselili v soseščini. Med razlogi za takšno stališče so navedli sočutje do otrok in žena, lastno izkušnjo begunstva ali možnost, da se to zgodi tudi nam, ker bi naselitev v bivalnem okolju omogočala osebne stike med domačini in priseljenci, kar bi olajšalo njihovo integracijo.

8 anketirancev pa je navedlo oboje, razloge, zakaj bi in zakaj ne bi pristali na naselitev beguncev v neposredni soseščini. Med razlogi za naselitev so navedli: begunci potrebujejo pomoč kot ljudje, ne glede na njihove kulturne in verske značilnosti, sprejeli bi družine in otroke v manjšem številu (glede na št. prebivalcev kraja), ker manjše število omogoča medsebojno pomoč in komunikacijo med domicilnim prebivalstvom in begunci, kar olajša njihovo integracijo; sobivanje z begunci nudi tudi nam pridobivanje novih življenjskih izkušenj in uporabnega znanja, istočasno pa bi tudi sami lahko prenašali svoje izkušnje na begunce; pomagati je naša moralna dolžnost, ker imamo pogoje za pomoč – veliko praznih stanovanjskih enot; za sprejem beguncev bi morali zagotoviti dovolj strokovnjakov (psihologov, psihiatrov) in drugih profesionalcev za pomoč pri prilagajanju in tudi »umno« vodstvo v državi (in v naši občini). Med razlogi proti naselitvi so navedli: največkrat bojazen zaradi dogajanj v Evropi in neustrezne kontrole ob vstopu beguncev v evropske države, pomagati bi morali povzročitelji vojnih spopadov, prihaja jih preveč, to so dejansko ekonomski begunci.

Študijski krožek bi želel dobiti več odgovorov, zlasti od generacij, ki bodo v naslednjih desetletjih živele in delale ali iskale boljše življenje v okoljih z različnimi kulturami. Zato prosimo, da nam odgovorite na anketo, ki jo najdete na spletni strani iold.si. Hvala vnaprej.

Nika Gams
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Log - Dragomer!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!