Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 17.10.2017

pretežno oblačno
Danes bo pretežno jasno. Zjutraj in dopoldne se bo po nižinah in ob morju zadrževala megla. Najvišje dnevne temperature bodo od 18 do 23 stopinj C.
8°C | 21°C
sreda, 18.10.2017
7°C | 22°C
četrtek, 19.10.2017
6°C | 21°C
petek, 20.10.2017
7°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
8°C | 19°C
Opozorila
Torek, 17.10.2017 ob 7h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
21°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Kjer je volja, tam je pot


ŠPORT, SOSED SOSEDU

| |
09.03.2016      8:09
A A

Kjer je volja, tam je potPrvi uradni sestanek Slovenije in Hrvaške
Prvi uradni sestanek Slovenije in Hrvaške
Deli:

Pozimi so vse oči uprte v naše tekmovalce, ki tekmujejo v zimskih športih; kako tudi ne, ko pa nas iz dneva v dan razvajajo z vrhunskimi rezultati. Za te rezultate so se močno potili in težko garali že poleti, ko so bile naše oči uprte v povsem druge, poletne športe, in večina ni niti razmišljala o snegu in ledu. Jasno je, da je to bolj ali manj laično razmišljanje. Dejstvo je, da so to vendarle rezultati večletnega dela. Kakor koli, naši zimski športniki letošnjo zimo z izjemnimi predstavami ponovno pišejo zgodovino, razbijajo mit o majhnosti nas, Slovencev, in nas prav uspešno združujejo, če se politika še tako trudi ravnati ravno nasprotno. Še dobro, da imamo športnike, ker drugače, Bog si ga vedi, kaj bi bilo ...
Zgodovino pa pišejo tudi tisti, ki se ukvarjajo z igro oz. športom, ki je verjetno precej starejši, kot je smučanje, in se imenuje škuljanje. Igro, pri kateri se škuljo (okrogel plošček) meče čim bližje balinčku, igra vedno več pristašev te arhaične igre. Sprva se je igrala predvsem za namen druženja in rekreacije, do sedaj znano, večinoma v mediteranskih državah. Pri nas so bile ekipe predvsem na Primorskem (Vogrsko in okolica). V zadnjem času pa se igra vse bolj uveljavlja tudi v tekmovalnem smislu, pri čemer v hrvaški Istri že nekaj let orjejo ledino. Sosedje se na tem področju že več kot dve desetletji močno trudijo in očitno se jim to počasi že obrestuje. Pred časom so namreč ustanovili krovno organizacijo IPS (Istarski Pljočkarski Savez), ki združuje vse hrvaške škuljaške (pljočkarske) klube in deluje, kot morajo delovati vse ostale športne zveze na Hrvaškem. To je za njih lepa potrditev vsega vloženega truda, ki je bil za to prehojeno pot potreben.
Pri nas so bile do pred kratkim, kot že rečeno, dejavne predvsem ekipe na Primorskem. Pred dvema letoma pa se je začelo škuljati tudi blizu Ljubljane in sicer na Logu pri Brezovici, kjer deluje Športno društvo Škulja-Barje. Z ustanovitvijo tega društva je slovensko škuljanje dobilo novo dimenzijo, za kar imajo zasluge tudi zelo dejavni predstavniki tega društva. V času obstoja so izpeljali že nekaj precej odmevnih mednarodnih tekem, predvsem na zelo visokem organizacijskem nivoju. Delujejo tudi v zelo lepem okolju domačega športnega parka na Logu, kjer imajo odlične pogoje. Zavoljo vsega naštetega so s strani predsednika IPS tudi dobili potrditev za organizacijo neuradnega svetovnega prvenstva trojk, ki bo 17. 9. 2016. Kljub zavidljivi starosti te igre se je vseeno začela šele sedaj pisati zgodovina tudi v škuljanju, saj so se 22. 1. 2016 sestali predstavniki slovenskih društev. Uskladili so tekmovalna pravila, določili koledar tekmovanja, ki bo štel za pokal Slovenije, ter dogovorili o ustanovitvi reprezentance Slovenije. Ker se železo kuje, ko je vroče, so naši predstavniki naslednji teden že odšli v Umag na prvi uradni delovni sestanek s hrvaškimi kolegi, člani IPS. Sestanek je bil organiziran z namenom priprave prve tekme med reprezentancama Slovenije in Hrvaške, ki bo dne 9. 4. 2016 v Buzetu. Sestanek je pokazal, da si oboji želijo škuljanje promovirati kot šport. Dogovarjali so se tudi glede usklajevanja pravilnikov na skupnih tekmovanjih in seveda koledarja tekem. V Buzetu bodo svoje različice škuljanja (paleta, malhe, teja, tanguille) predstavili predstavniki gostov iz Italije, Francije, Španije in Portugalske. IPS se je že zelo približal vključitvi v evropsko združenje tradicionalnih iger in športov (ETSGA) in ni razloga, zakaj ne bi v bodočnosti to uspelo tudi slovenskim škuljašem. Kjer je volja, tam je pot.
Aleš Sumina
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Log - Dragomer!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!