Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 19.08.2018

pretežno jasno
Ponoči bo večinoma jasno. Zjutraj se bo na jugovzhodu rahlo pooblačilo. Najnižje jutranje temperature bodo večinoma od 13 do 16, ob morju okoli 19 °C.
17°C | 32°C
torek, 20.08.2018
17°C | 32°C
sreda, 21.08.2018
17°C | 33°C
četrtek, 22.08.2018
17°C | 33°C
petek, 23.08.2018
18°C | 34°C
Opozorila
Petek, 17.8.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
17°C
32°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

Rožnati oktober tudi v KUD Kosec


NOVICE

| |
14.11.2016      23:13
A A

Rožnati oktober tudi v KUD Kosec


Rak dojk je najpogostejša oblika raka pri ženskah v razvitem svetu. V Sloveniji vsak dan za rakom dojk zbolijo najmanj tri ženske, letno pa več kot 1100, zato smo v KUD Kosec gostili gospo Darjo Rojec. Povedala nam je nekaj pomembnih informacij o spoznavanju dojk in predstavila svojo četrto knjigo Nasveti in izkušnje iz prve roke.


Deli:

Za zmanjšanje umrljivosti žensk je zelo pomembno zgodnje odkrivanje, saj je rak dojk visoko ozdravljiv, če je odkrit dovolj zgodaj. Zgodnje odkrivanje je povezano z rednim mesečnim samopregledovanjem, s katerim bi morale vse ženske začeti že v mladosti, in sicer deseti dan po začetku vsake menstruacije, v meni pa na poljubni dan v mesecu. Le tako bomo dojke dobre poznale in takoj prepoznale morebitne spremembe, nam je povedala Darja Rojec. Ta je pojasnila, da je skoraj tretjina odkritih bolezni raka dojk povezanih s prekomerno telesno težo in telesno nedejavnostjo. Zato je pomembno, da poskrbimo za zdrave dojke, smo telesno aktivni, uživamo zdravo in uravnoteženo hrano z veliko zelenjave in sadja. V njeni knjigi je veliko zdravih receptov za pripravo zdrave prehrane in peciva. Svetuje omejitev uživanja rdečega mesa in vseh živalskih maščob ter sladkorja. Pomembna pa sta tudi pozitivno mišljenje in dobra volja.
Darja Rojec je v našo sredino povabila gospoda Edgarja Pršo, ki nam je potem, ko nam je naša gostja predstavila recepte iz knjige, predaval o sladkem pelinu. Povedal nam je, da sladki pelin ni sladek, čeravno ima tako ime. Njegovo prvo srečanje s to rastlino je bilo naključno, drugo pa usodno. »Najprej sem v roke dobil milo z vonjem sladkega pelina, potem pa pri gospodu Josipu Kudiću iz Labina v Istri, ki sladki pelin goji že veliko let, vrečko čaja in seme za moj prvi nasad. Sladki pelin je rastlina, ki so jo z vzhoda v naše kraje prinesli Turki. Imeli so vsaj dva razloga, da so posušene liste in cvetove vzeli na pot. En razlog je čudovit vonj, ki pomaga odganjati mrčes in zmanjšuje posledice pomanjkanja vode za osebno nego. Drugi razlog je dokazana učinkovitost pri preprečevanju oziroma zdravljenju vročičnih stanj, v tistih časih predvsem malarije, in bolečin. Čudovite in skoraj čudežne lastnosti sladkega pelina na vzhodu poznajo že več tisočletij. Obstajajo zapisi, ki pričajo o dvatisočletni uporabi v kitajskem tradicionalnem zdravilstvu. Če je verjeti zapisom, sladki pelin zdravi ali pomaga pri zdravljenju malarije, gripe in prehlada, glivičnih okužb in herpesa, trebušnih krčev in bolečin ob mesečni čišči. V zadnjem času pospešeno preizkušajo njegovo učinkovitost v boju z rakom. Zaradi intenzivnega vonja in grenčin je sladki pelin uporaben tudi v kulinariki. Ima izreden vonj,« pripoveduje sogovornik.


Zdravilnost
»Pri zdravilnih lastnostih se bom omejil le na tiste, v katere sem se osebno prepričal,« pravi Edgar Pršo.
»Šopek ali vrečka posušenih cvetov odganja mrčes. Prijatelj izdeluje mazilo, s katerim zdravi zaradi obrabe hrustanca razbolene sklepe. Čaj je odlična preventiva pri preprečevanju vročičnih stanj pri prehladu in gripi. Na liter prekuhane vode damo ščepec (od 2 do 4 g) cvetov, 3 minute vremo in precedimo. Tako pripravljen čaj lahko pijemo cel dan. Hidrolat zdravi herpes in glivične okužbe. Eterično olje odpravlja boleče mesečne čišče: dve kapljici eteričnega olja se da v popek in razmaže. Eterično olje lahko uporabljamo tudi za inhalacijo. Sladki pelin dviguje visoko raven imunskega sistema. Prepričan sem, da vseh zdravilnih učinkov te čudovite in čudežne rastline še niso odkrili.« Kaj pa zdravljenje raka? »Narejenih je bilo tudi nekaj raziskav o zdravljenju raka, a jih bo treba narediti še veliko. Pri teh raziskavah so najdlje prišli Francozi in Američani.«

KUD Kosec

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Log - Dragomer!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!