Logo MojaObčina.si
JUTRI
18°C
15°C
NED.
22°C
13°C
Oceni objavo

Pestra ponudba Koščevega bolšjega sejma

Log, 15. april 2023 – Zeliščna sekcija Kulturno umetniškega društvo Kosec je v občino znova pripeljala bolšji sejem. Zaznamovali so ga dober odziv ljudi, živahen utrip ter pester spremljevalni program. Na lov za rabljenimi in starimi, a dobro ohranjenimi predmeti se boste lahko ponovno odpravili že jeseni.
Ideja o ponovni uporabi stvari, ki jih ne potrebujemo, v svetu živi na izmenjevalnicah, garažnih razprodajah ter bolšjih sejmih. V Sloveniji so zaživeli predvsem bolšjaki, na katerih med gorami tekstila in drugih uporabnih stvari, najdemo tudi starine in umetnine. V Dragomerju in na Logu je izmenjevalnica oziroma mini bolšji sejem, ki so ga takrat ljubkovalno imenovali kar Bolhica, zaživel leta 2019 ter nato počasi usahnil. Idejo o ponovni uporabi reči, na katerih se v stanovanjih, kleteh in podstrešjih nabira prah, so letos ponovno obudili v KUD Kosec. Šli so še korak dlje in pripravili pravi eko-družabni dogodek z zanimivim, poučnim ter izjemno uporabnim spremljevalnim programom.

Odzivi boljši od pričakovanj

Knjige, stripi, prti, prtički in različen tekstil, okrasni predmeti, kovčki, obešalniki, igrače, poganjalčki, okrasne blazine, otroški avtosedeži pa stari telefoni, denar in drugi rabljeni, a popolnoma uporabni in lepi predmeti so na bolšjem sejmu čakali na nove lastnike. Obiskovalci so na ličnih stojnicah lahko pobrskali med zanimivimi predmeti, ki so jih ponudniki našli v svojih stanovanjih, a bi jih bilo škoda zavreči. Podobno kot na večjih slovenskih sejmih ste tudi tu lahko naleteli na pestro ponudbo. Saj veste, na bolšjem sejmu lahko kupite ali prodajate čisto vse: od najmanjše igle do avtomobila, ki ga na tokratnem sejmu sicer niso ponujali. »Vodja zeliščne sekcije Mojca Premuš je do mene prišla z zanimivo idejo o ponovni uporabi rabljenih stvari in organizaciji bolšjega sejma. Naša občina Log – Dragomer je vključena v program Zero waste občine, zato sem bila prepričana, da bo v našem okolju, ki je ekološko že precej ozaveščeno, dobro sprejeta. Ljudi smo želeli spodbuditi, da med spomladanskim čiščenjem predmete, ki jih več ne potrebujejo, a so še uporabni, dajo v uporabo drugim ljudem. Gre za ekološko ozaveščenost, da stvari, ki jih ne potrebujemo več, ne vržemo v smeti. Ljudje so se lahko sami odločili, ali bodo stvari podarili ali prodali, tudi cene so bile stvar dogovora; izkazalo pa se je da so bile cene precej simbolične,« nam je o svojih vtisih s prvega Koščevega sejma povedala Anica Vengust, predsednica KUD Kosec.

Bolšji sejem je spremljal pester spremljevalni program, ki je pritegnil veliko obiskovalcev. »Povezali smo se s Komunalnim podjetjem Vrhnika, kjer so z navdušenjem pripravili različne ekološko obarvane delavnice ter servis koles. Obiskovalci so lahko pripeljali svoje kolo in se domov odpeljali z urejenim, servisiranim kolesom. Odziv je bil neverjeten, serviser je delal brez prestanka. Dogodek so popestrili še z delavnicami predelave majic ter izdelave unikatnih peresnic in brošk,« je dodala vodja zeliščne sekcije Mojca Premuš. Ta se je ob tej priložnosti zahvalila Občini Log – Dragomer, ki je idejo podprla in jim jo s predlogi ter postavitvijo šotora in stojnic kot tudi oglaševanjem dogodka, pomagala uresničiti. Prepričana je, da bolšji sejem, ki je prerasel v pravi eko dogodek, ne bi bil tako uspešen brez sodelovanja KPV, ki je pripravilo delavnice, servis koles in poskrbelo, da so rabljene stvari, ki jih razstavljavci niso uspeli prodati in se jih niso odločili obdržati, odpeljali v predelavo. Privlekle so tudi stojnice Sweet Street Fooda, kjer so pekli omamno dišeče in slastne palačinke.


Prvi koraki k odgovornejši potrošnji

Odziv ljudi je bil pozitiven. V Koscu so veseli, da je prišlo toliko obiskovalcev in ponudnikov. Kot smo izvedeli, so bili z izkupičkom zadovoljni tudi razstavljavci, ki so oddali stvari, katerih ne potrebujejo več. Ponudnikom na stojnicah so se pridružili tudi otroci, ki so prodajali ali si izmenjevali rabljene igrače, katere drugi otroci lahko še vedno varno uporabijo. Poleg igrač so se izmenjevale tudi knjige, skiroji, kolesa, poganjalčki in drugi taki predmeti, otroci pa so tako spoznavali odgovorno potrošnjo in naredili prve korake k družbi brez odpadkov. »Ideja je, da otroci prodajajo sami, da se naučijo, da morajo nekaj narediti, če hočejo kaj dobiti. Želimo si, da bi se odzvalo še več otrok, saj je to izjemna priložnost za učenje ekološke ozaveščenosti. Tisti otroci, ki so se odzvali in prinesli svoje stare igrače, so bili kar uspešni pri prodaji in večino razstavljenih stvari tudi prodali,« so nam še zaupali v Koscu.

Če vas mika, da bi pospravili svoja stanovanja in otroške omare,  otroke pa vpeljali v svet trgovanja, jih naučili, da rabljene stvari niso za v šaro, boste imeli naslednjo priložnost jeseni, ko bo Zeliščna sekcija bolšjak pripravila v sklopu tradicionalne Zelemenjave. Takrat boste lahko menjali zelenjavne pridelke, zelene nasvete, recepte, igrače in druge rabljene, a uporabne stvari.


V. L., foto: V. L.

Oglejte si tudi