Občine: Bistrica ob Sotli, Brežice, Kostanjevica na Krki, Krško, Radeče, Sevnica Občine: Benedikt, Cerkvenjak, Cirkulane, Destrnik, Dornava, Duplek, Gorišnica, Hajdina, Hoče-Slivnica, Juršinci, Kidričevo, Kungota, Lenart, Lovrenc na Pohorju, Majšperk, Makole, Maribor, Markovci, Miklavž na Dravskem polju, Oplotnica, Ormož, Pesnica, Podlehnik, Poljčane, Ptuj, Rače-Fram, Ruše, Selnica ob Dravi, Slovenska Bistrica, Središče ob Dravi, Starše, Sveta Ana, Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Sveti Andraž v Slovenskih goricah, Sveti Jurij v Slovenskih goricah, Sveti Tomaž, Šentilj, Trnovska vas, Videm, Zavrč, Žetale Občine: Borovnica, Brezovica, Dobrepolje, Dobrova-Polhov Gradec, Dol pri Ljubljani, Domžale, Grosuplje, Horjul, Ig, Ivančna Gorica, Kamnik, Komenda, Litija, Ljubljana, Log - Dragomer, Logatec, Lukovica, Medvode, Mengeš, Moravče, Škofljica, Šmartno pri Litiji, Trzin, Velike Lašče, Vodice, Vrhnika Občine: Bloke, Cerknica, Ilirska Bistrica, Loška dolina, Pivka, Postojna Občine: Ajdovščina, Bovec, Brda, Cerkno, Idrija, Kanal ob Soči, Kobarid, Miren-Kostanjevica, Nova Gorica, Renče-Vogrsko, Šempeter-Vrtojba, Tolmin, Vipava Občine: Apače, Beltinci, Cankova, Črenšovci, Dobrovnik, Gornja Radgona, Gornji Petrovci, Grad, Hodoš, Kobilje, Križevci, Kuzma, Lendava, Ljutomer, Moravske Toplice, Murska Sobota, Odranci, Puconci, Radenci, Razkrižje, Rogašovci, Sveti Jurij ob Ščavnici, Šalovci, Tišina, Turnišče, Velika Polana, Veržej Občine: Črnomelj, Dolenjske Toplice, Kočevje, Kostel, Loški Potok, Metlika, Mirna, Mirna Peč, Mokronog-Trebelno, Novo mesto, Osilnica, Ribnica, Semič, Sodražica, Straža, Šentjernej, Šentrupert, Škocjan, Šmarješke Toplice, Trebnje, Žužemberk Občine: Ankaran, Divača, Hrpelje-Kozina, Izola, Komen, Koper, Piran, Sežana Občine: Hrastnik, Trbovlje, Zagorje ob Savi Občine: Braslovče, Celje, Dobje, Dobrna, Gornji Grad, Kozje, Laško, Ljubno, Luče, Mozirje, Nazarje, Podčetrtek, Polzela, Prebold, Rečica ob Savinji, Rogaška Slatina, Rogatec, Slovenske Konjice, Solčava, Šentjur, Šmarje pri Jelšah, Šmartno ob Paki, Šoštanj, Štore, Tabor, Velenje, Vitanje, Vojnik, Vransko, Zreče, Žalec Občine: Črna na Koroškem, Dravograd, Mežica, Mislinja, Muta, Podvelka, Prevalje, Radlje ob Dravi, Ravne na Koroškem, Ribnica na Pohorju, Slovenj Gradec, Vuzenica Občine: Bled, Bohinj, Cerklje na Gorenjskem, Gorenja vas-Poljane, Gorje, Jesenice, Jezersko, Kranj, Kranjska Gora, Naklo, Preddvor, Radovljica, Šenčur, Škofja Loka, Tržič, Železniki, Žiri, Žirovnica Log - Dragomer
DANES
8°C
4°C
JUTRI
9°C
3°C
Oceni objavo

Ko zadiši po kostanju in dobri družbi

Jesen je tukaj. Dnevi so vedno krajši, gozd spreminja barve, drevesa se poslavljajo od listja in sončni žarki so vse bolj iskani ter zaželeni. Gozd nam ponuja zadnje plodove. Kostanja je letos dovolj za prave nabiralce, pa tudi za naključne pohodnike in obiskovalce tudi v naši okolici. Če ste se odpravili na Ferjanko, je bilo kostanja več kot dovolj, nekaj so ga nabrali tudi tisti, ki so se napotili na Debeli hrib, pa tudi nižje na Lukovici so ježice vabile, da se ustavimo pod drevesi.
Nekateri kostanj kuhajo, drugi ga uporabljajo pri peki sladic, najbolj znan in za mnoge najboljši pa je pečen. Ko še vročega prekladaš med dlanmi in potem izbrskaš med lupinami slasten plod, brbončice okušajo njegovo sladkobo. Kot se za jesen spodobi, vse poplakneš s sladkim moštom in okusi se prepojijo ter te povsem očarajo.
Vse to in še več so lahko okusili člani našega društva, ki so se udeležili že tradicionalnega kostanjevega piknika. Že vrsto let zapored organiziramo to srečanje, ki ga skušamo vsako leto znova popestriti in narediti še prijetnejšega ter bolj zanimivega. Letos so se nam pridružili otroci iz vrtca, z vzgojiteljico in vodjo zbora Klaro ter njeno pomočnico in nam zapeli nekaj pesmic, tudi o kostanjčkih. Vedno so razigrani, prikupni in vselej razveselijo vse poslušalce. Obenem se srečata generaciji povsem različnih obdobij, kar pripomore k boljšemu sodelovanju, sobivanju in strpnosti.
Jože je poskrbel, da je bilo kostanja in mošta za vse dovolj; Stane, Štefan in Stanko so poskrbeli, da je bil ravno prav pečen, mnoge članice pa so se preizkusile v peki slaščic, ki so jih udeleženci piknika z veseljem preizkušali. Prireditveni prostor v gasilskem domu smo okrasili dogodku primerno in vzdušje je bilo res prijetno ter polno zadovoljstva. Majhen kraj smo, pa se mnogi srečujemo zgolj na organiziranih dogodkih, ko je priložnost, da oživijo spomini in se razgovorimo o aktualnih temah. Za pripravo kosila ni bilo potrebno skrbeti, pripravilo ga je gostišče na Vrhniki in gospodinjam prihranilo skrb ter čas.
Leto se približuje zaključku, a nismo še zaključili z aktivnostmi. V novembru bomo obeležili martinovanje, decembra pa obdarili najstarejše člane in se od leta poslovili na prednovoletnem srečanju.
Vsem, ki pomagate, da aktivnosti tečejo, lepa hvala, vabimo pa tudi ostale, da se nam priključijo. Iskrena zahvala vrtcu, ki se je prijazno odzval našemu povabilu.
Dragica Krašovec

Oglejte si tudi