Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 23.09.2018

pretežno oblačno
Ponoči bo dež večinoma ponehal. Najnižje jutranje temperature bodo od 7 do 12, na Primorskem okoli 15 °C.
12°C | 21°C
ponedeljek, 22.09.2018
16°C | 18°C
torek, 24.09.2018
13°C | 20°C
sreda, 25.09.2018
6°C | 16°C
četrtek, 26.09.2018
2°C | 16°C
Opozorila
Sobota, 22.9.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
12°C
21°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Občina obeležila desetletje odcepitve


NOVICE

| |
17.06.2016      21:40
A A

Občina obeležila desetletje odcepitve


Aprila 2006 je 86 odstotkov krajanov Dragomera, Lukovice in Loga na referendumu glasovalo za odcepitev od občine Vrhnika. Leta 2010 so za praznik občine izbrali 30. maj, drugič pa je praznovanje minilo v znamenju dobrodelnosti. Zadnjo soboto v maju je bilo pestro tako v dragomerskem kot tudi loškem športnem parku, kjer so cel dan potekale različne kulturne, izobraževalne, zabavne in športne dejavnosti. V popoldanskih urah so prizorišče zasedli gasilci, ki so obeležili 95 let delovanja PGD Log, praznovanje pa se je zaključilo z veselico z ansamblom Vagabundi. Dober teden dni kasneje se je praznovanje nadaljevalo z občinsko proslavo s podelitvijo priznanj.


Deli:

Praznik Občine Log - Dragomer je imel tako kot lani dobrodelno noto. Obiskovalci so s prostovoljnimi prispevki, ki se jim je odpovedalo Prostovoljno gasilsko društvo Log, zbrali okoli 340 evrov, ki jih bodo namenili za sofinanciranje aktivnih počitnic za otroke iz občine. Poletno obarvan dan je minil v znamenju celodnevnega kulturnega, izobraževalnega, športnega, zabavnega in humanitarnega programa. Tudi tokrat se je praznovanju priključilo veliko občinskih društev. Živahno je bilo tako na nogometnem igrišču kot tudi plezalni steni ter zelenici športnega parka, odpravili pa ste se lahko tudi na pohoda s Planinskim društvom Rega ali upokojenci. V Dragomeru so se ob in na balinišču družili balinarji. Predstavili so se tudi domači prostovoljni gasilci in civilna zaščita, vrhniški zdravstveni dom pa je tako v Dragomeru kot tudi na Logu predstavil svoje preventivne zdravstvene programe. V popoldanskih urah je 95 let delovanja obeležilo PGD Log, zvečer je obiskovalce zabaval ansambel Vagabundi, svojo srečo pa so lahko preizkusili tudi na srečelovu.

 

Proslava s podelitvijo priznanj

Občani so se v velikem številu znova zbrali v prostorih osnovne šole, da bi se na proslavi ob prazniku Občine Log - Dragomer poklonili zaslužnim občanom, ki jim je župan Miran Stanovnik podelil priznanja. Letos sta pred občinstvo stopila dva – Marjan Trček in Avguštin Armič, ki sta dobila grba Občine Log - Dragomer. V svojem slavnostnem nagovoru se je župan zahvalil ustanoviteljem občine: »Drugo leto aprila bo preteklo 10 let, ko je bil sprejet statut naše občine. Hvaležen sem tistim predhodnikom, ki ste v preteklosti, več  kot deset let nazaj, znali prepoznati potrebo in ste bili tako sposobni, da ste pripeljali do tega, da imamo svojo občino. Verjamem, da smo tisti, ki smo danes tukaj, na to ponosni. Verjamem tudi, da bo ta ponos v nas tako močan, da bomo, ko bomo praznovali okroglo obletnico, lahko prešteli tiste pozitivne stvari, ki krasijo našo, za slovenske razmere majhno občino.« V svojem govoru je še poudaril, da je sam, v času, ko se veliko govori, ali so majhne občine potrebne ali ne, prepričan, da majhne občine morajo obstajati. »Verjamem, da bomo to lahko še potrjevali in da se bomo še bolj zavedali, da smo krajani vseh naselij občani Občine Log - Dragomer in da bo ta naša občina še naprej prepoznana.« Organizator prireditve, KUD Kosec je proslavo popestril s prijetnim kulturnim programom. Občinstvo je na noge dvignila Orffova skupina, z angelskimi glasovi je navduševal mladinski pevski zbor osnovne šole, prireditev pa so z glasbenim nastopom popestrili četrtošolci in petošolci ter Ema Brlan. V stare čase je obiskovalce popeljala folklorna skupina Nageljčki, ob koncu pa smo slišali še recitacije MePZ Mavrica in pevce Moške pevske skupine Kerlci.

 

Pred desetimi leti rekli da

Krajani Dragomera, Loga in Lukovice ste se v nedeljo 7. aprila 2006 odpravili na volišča, kjer ste na referendumu glasovali za odcepitev od Občine Vrhnika. Za je obkrožilo kar 86 odstotkov volivcev. Takratni vrhniški župan Marjan Rihar je bil do ustanovitve nove občine skeptičen, ocenil je, da gre za »spalno naselje«, ki ne more ustvariti nove vrednosti, ter dodal, da v občini ni nikakršne industrije ter občinskega in kulturnega središča. Predlagatelj referenduma na tem območju, poslanec SLS Mihael Prevc, pa je bil po razglasitvi rezultatov bolj optimističen. Dejal je, da je dejstvo, da je tako visok odstotek volivcev glasoval za odcepitev zagotovilo, da bo samostojna občina Log - Dragomer dobro delovala, saj da se bo financirala prek dohodnine svojih prebivalcev in ne bo potrebovala niti finančne izravnave. Občina finančne izravnave res ni potrebovala, v svoj proračun pa kasneje ni dobila toliko denarja, kot so si na začetku obetali pobudniki, saj je bil leta 2007 sprejet nov zakon o financiranju občin.

 

V. L. 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Log - Dragomer!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!