Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 18.10.2017

pretežno jasno
Popoldne bo predvsem ob morju zmerno do pretežno oblačno, ponekod lahko občasno tudi megleno. Drugod bo precej jasno. Pihal bo jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 19 do 24 stopinj C.
8°C | 22°C
četrtek, 19.10.2017
7°C | 22°C
petek, 20.10.2017
7°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
9°C | 19°C
nedelja, 22.10.2017
9°C | 15°C
Opozorila
Sreda, 18.10.2017 ob 13h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
22°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Toplota in težnja po pristnem ter naravnem


KULTURA

| |
09.02.2016      16:02
A A

Toplota in težnja po pristnem ter naravnemDeli:

V zadnjih dneh januarja smo člani KUD Kosec ob skodelici toplega domačega čaja in sladkem prigrizku naših spretnih ter skrbnih gospodinj pripravili odprtje razstave lesenih kiparskih del. Za uvod v predstavitveni del nam je zaigrala glasbena skupina KUD Kosec, ki jo vodi Julijan Erič, nato pa je zaplesala še folklorna skupina Nageljček, ki jo vodi Nataša Kogovšek. Z mojstrom figur se je pogovarjala Brigita Žitko, ki je prireditev tudi povezovala.

Razstava del kiparja-samouka Janeza Pereniča, ki se že dolga leta ljubiteljsko ukvarja s kiparstvom v lesu, stoji v OŠ Log - Dragomer. Njegove ročne spretnosti so prepoznali že v osnovni šoli, ko je na pobudo učiteljev večkrat razstavljal različne izdelke na šolskih razstavah. Kmalu je spoznal, da se lažje izrazi z lesom kot risbo in glino. Njegova dela so izraz velike ljubezni in želje po likovni izpovedi z lesom. V naravnih oblikah lesa prepoznava umetniške podobe, ki jih dodela le toliko, da so prepoznavne tudi za druge. Les je začel oblikovati leta 1967, ko je nastal prvi kip, za njim pa vsi drugi, ki so predstavljene na razstavi. Najraje dela z lesom lipe, oljke, jablane in hruške. Pravi, da po celodnevnem  delu z lesom oljke dobiš občutek pijanosti, kajti les ima veliko eteričnega olja. Janez Perenič mojstrsko oblikuje tako celoto kot detajle, vključuje pa tudi votel prostor in prodornine ter smiselno stilizira oblike v samosvoj tip figure. Najlepši in najdražji kipi Janeza Pereniča so ure, ki kažejo življenjsko pot in postaje na tej poti – rojstvo, šolanje, mladost, poroko, otroke in starost. Razstava je zelo poučna, zato Perenič svoje kiparske stvaritve deli tudi z učenci in učenkami naše šole ter  jim dokazuje, da lahko prav v vsakem materialu zaživi človeška duša.

Ob zaključku odprtja so vsi nastopajoči v dar dobili deteljice, saj starodavne zgodbe pripovedujejo, da so skandinavski mornarji ob odhodu na morje vzeli s seboj veje slive ali oreha za srečo ter dobro počutje. Umetnik je vsem otrokom zaželel, naj deteljice vedno nosijo s seboj.

 

KUD KOSEC
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Log - Dragomer!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!