Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 26.06.2017

jasno
Zvečer bodo še krajevne nevihte, ponoči se bo vreme povsod umirilo in do jutra se bo zjasnilo. Po nekaterih nižinah bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 11 do 17, ob morju 19 stopinj C.
18°C | 31°C
torek, 27.06.2017
18°C | 31°C
sreda, 28.06.2017
18°C | 30°C
četrtek, 29.06.2017
17°C | 24°C
Opozorila
Nedelja, 25.6.2017 ob 18h
Zvečer bodo predvsem v jugovzhodni Sloveniji še možne krajevno močnejše nevihte z nalivi in sunki vetra.
18°C
31°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Toplota in težnja po pristnem ter naravnem


KULTURA

| |
09.02.2016      16:02
A A

Toplota in težnja po pristnem ter naravnemDeli:

V zadnjih dneh januarja smo člani KUD Kosec ob skodelici toplega domačega čaja in sladkem prigrizku naših spretnih ter skrbnih gospodinj pripravili odprtje razstave lesenih kiparskih del. Za uvod v predstavitveni del nam je zaigrala glasbena skupina KUD Kosec, ki jo vodi Julijan Erič, nato pa je zaplesala še folklorna skupina Nageljček, ki jo vodi Nataša Kogovšek. Z mojstrom figur se je pogovarjala Brigita Žitko, ki je prireditev tudi povezovala.

Razstava del kiparja-samouka Janeza Pereniča, ki se že dolga leta ljubiteljsko ukvarja s kiparstvom v lesu, stoji v OŠ Log - Dragomer. Njegove ročne spretnosti so prepoznali že v osnovni šoli, ko je na pobudo učiteljev večkrat razstavljal različne izdelke na šolskih razstavah. Kmalu je spoznal, da se lažje izrazi z lesom kot risbo in glino. Njegova dela so izraz velike ljubezni in želje po likovni izpovedi z lesom. V naravnih oblikah lesa prepoznava umetniške podobe, ki jih dodela le toliko, da so prepoznavne tudi za druge. Les je začel oblikovati leta 1967, ko je nastal prvi kip, za njim pa vsi drugi, ki so predstavljene na razstavi. Najraje dela z lesom lipe, oljke, jablane in hruške. Pravi, da po celodnevnem  delu z lesom oljke dobiš občutek pijanosti, kajti les ima veliko eteričnega olja. Janez Perenič mojstrsko oblikuje tako celoto kot detajle, vključuje pa tudi votel prostor in prodornine ter smiselno stilizira oblike v samosvoj tip figure. Najlepši in najdražji kipi Janeza Pereniča so ure, ki kažejo življenjsko pot in postaje na tej poti – rojstvo, šolanje, mladost, poroko, otroke in starost. Razstava je zelo poučna, zato Perenič svoje kiparske stvaritve deli tudi z učenci in učenkami naše šole ter  jim dokazuje, da lahko prav v vsakem materialu zaživi človeška duša.

Ob zaključku odprtja so vsi nastopajoči v dar dobili deteljice, saj starodavne zgodbe pripovedujejo, da so skandinavski mornarji ob odhodu na morje vzeli s seboj veje slive ali oreha za srečo ter dobro počutje. Umetnik je vsem otrokom zaželel, naj deteljice vedno nosijo s seboj.

 

KUD KOSEC
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Log - Dragomer!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!