Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 23.10.2017

pretežno oblačno
Zvečer bo oblačno s padavinami, tudi posameznimi nevihtami, ki bodo ponoči od zahoda slabele in do jutra že večinoma ponehale. Ponekod bo pihal severni veter, na Primorskem sprva močna burja, ki bo postopno slabela in do jutra ponehala. Najnižje jutranje temperature bodo od 1 do 8, ob morju okoli 11 stopinj C.
7°C | 14°C
torek, 24.10.2017
4°C | 17°C
sreda, 25.10.2017
3°C | 15°C
četrtek, 26.10.2017
3°C | 20°C
petek, 27.10.2017
6°C | 19°C
Opozorila
Nedelja, 22.10.2017 ob 17h
Zvečer bo na Primorskem pihala zmerna do močna burja. Na izpostavljenih mestih bodo najmočnejši sunki vetra dosegali hitrost od 100 do 120 km/h. Že v drugi polovici noči na ponedeljek bo hitro slabela.
7°C
14°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Sekcija DVIG je bila v mesecu maju zelo ......


KULTURA

| |
04.06.2014      18:13
A A

Sekcija DVIG je bila v mesecu maju zelo dejavna


Tudi v tem šolskem letu smo srečevanja bralnega krožka zaključili s skupnim izletom – tokrat na avstrijsko Koroško, ki smo jo jeseni začeli spoznavati ob branju izjemnega romana Maje Haderlap Angel pozabe.


Deli:

Roman nam je številna nerešena, odrinjena ali pa napol pozabljena vprašanja odstiral v popolnoma novi luči, s svojo večplastnostjo, izjemno občutljivostjo za narodnostno problematiko na stičišču dveh kultur in pretresljivo izpovednostjo pa se je dotaknil slehernega izmed nas. Na pot smo se odpravili s kombijem, ki ga je tudi letos varno vozil naš Jakob, okrepljeni še z osebnim vozilom Danice Jazbinšek, saj nas je bilo za kombi preveč. Pot nas je vodila čez Jezersko v dolino Bele in Železno Kaplo, kjer so se nam pridružile še tri ljubiteljice branja iz Maribora in kjer smo se srečali z bratom Maje Haderlap, Zdravkom. Ob njegovi živi besedi smo se začeli spoznavati s krajem in njegovo zgodovino ter z vsemi tistimi dogodki, ki so v preteklosti tako usodno zaznamovali življenje Slovencev na drugi, "senčni" strani Karavank; denimo tudi s tem, da je prav zmagoviti protifašistični upor Slovencev v kraju Avstriji po vojni omogočil neodvisnost v okviru predvojnih meja. Ogledali smo si pokopališče, pa majhno, a izjemno uspešno krajevno galerijo, infocenter Geopark Karawanken/Karavanke in župnijsko cerkev sv. Mihaela s prelepimi okni, ki jih je poslikal slikar Valentin Oman.

Po krajšem predahu smo se odpravili v prelepo dolino Lepene s staro leseno vaško šolo, ki trdoživo in neupogljivo  priča tudi o tem, kolikšen pomen so šolanju v maternem jeziku pripisovali naši predniki, in potem na domačijo Haderlapovih, kjer zdaj gospodari naš gostitelj. Popoldne pa smo si ogledali še muzej Peršman, kjer je tik pred koncem vojne, že na pragu tako željno pričakovane svobode zaradi izdaje izgubilo življenje kar enajst članov družin Sadovnik in Kogoj, med njimi sedem otrok; pokol podivjanih nacistov so preživeli le trije otroci.

Popoldne smo se na vrhu prelaza, od koder je bil prelep razgled na nesrečno domačijo Peršmanovih, na dolino Lepene ter Karavanke, Kamniške in Julijske Alpe v ozadju, poslovili od svojega gostitelja in vodiča, bogatejši za globlji vpogled v življenje naših rojakov onstran državne meje, saj so se nas njegova pripoved in pogledi na samotne kmetije globoko dotaknili in nas obenem tudi izjemno obogatili.

 

KUD Kosec
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Log - Dragomer!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!