Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 23.10.2017

pretežno oblačno
Zvečer bo oblačno s padavinami, tudi posameznimi nevihtami, ki bodo ponoči od zahoda slabele in do jutra že večinoma ponehale. Ponekod bo pihal severni veter, na Primorskem sprva močna burja, ki bo postopno slabela in do jutra ponehala. Najnižje jutranje temperature bodo od 1 do 8, ob morju okoli 11 stopinj C.
7°C | 14°C
torek, 24.10.2017
4°C | 17°C
sreda, 25.10.2017
3°C | 15°C
četrtek, 26.10.2017
3°C | 20°C
petek, 27.10.2017
6°C | 19°C
Opozorila
Nedelja, 22.10.2017 ob 17h
Zvečer bo na Primorskem pihala zmerna do močna burja. Na izpostavljenih mestih bodo najmočnejši sunki vetra dosegali hitrost od 100 do 120 km/h. Že v drugi polovici noči na ponedeljek bo hitro slabela.
7°C
14°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

S KUD Kosec ste spoznavali nove tehnike


KULTURA

| |
13.04.2016      21:09
A A

S KUD Kosec ste spoznavali nove tehnike


Tokrat smo za vas pripravili delavnico izdelovanja belokranjskih pisanic in servietne tehnike.


Deli:

V KUD Kosec smo gostili Ivico Glušič. Ta nas je popeljala v svet servietne oz. tehnike "decoupage", ki je preprosta, stroškovno nezahtevna, a obenem izjemno učinkovita za ustvarjanje. Beseda "decoupage" izhaja iz francoske besede "decouper", kar pomeni rezati, manjšati. Umetnost lepljenja in lakiranja papirja na leseni podlagi je nastala kot poceni in hiter način posnemanja stilizirane umetnosti slikanja in lakiranja, ki so jo odkrili na Kitajskem. Vzpon grafične industrije je omogočil, da je poslikan papir postal dostopnejši in tehnika "decoupage" je postala ena najbolj priljubljenih med ročnimi deli žensk v viktorijanski dobi, priljubljena pa je tudi v današnjem času. Na delavnici smo izvedeli, da najlepše izdelke dobimo, če ustvarjamo na temnejši podlagi, na primer kamnih. Najprej je potrebno iz prtička izrezati motiv, očistiti kamen, ki ga nameravamo krasiti, ter z delom začeti spodaj. Pri prtičku uporabimo le vrhnji potiskan sloj, ki ga moramo na podlago nanesti zelo previdno, da se ne strga. Julijana nam je pripravila majhne bele vrečke iz platna, na katere smo nanesli velikonočne vzorce. V vrečice smo dali čokoladne bombone in nastala so lepa velikonočna darila.

22. marca smo v prostorih KUD Kosec z mentoricama Marinko Mojškerc in Janjo Zadnikar izdelovali belokranjske pisanice. Jajce smo prebodli z iglo, da smo lahko izpihali vsebino. Mize smo zaščitili s časopisnim papirjem, pripravili čebelji vosek, sveče, pisalke in spihana jajca. Pisalko smo napolnili z voskom, ga nad plamenom segreli in začeli risati po jajcu. Oblikovali smo vzorce različnih vrst. Ko je bilo jajce poslikano z vseh strani in lepo zapolnjeno, smo ga nataknili na palčko in potopili v rdečo barvo. Nato smo z voskom še enkrat prebarvali tiste površine, ki smo jih želeli ohraniti rdeče. Zatem smo jajce potopili v črno barvo. Posušeno jajce smo segreli s sušilcem za lase. Vosek se je stopil in barve so stopile na površje. Sledila je izdelava volnenih rdečih cofkov in trakov, ki smo jih s pomočjo tankih žičnatih kljukic potegnili skozi jajce. Na koncu smo jajce premazali s slanino, da se je zasvetilo. Belokranjska pisanica je bila končana.

V KUD Kosec se počasi zaključuje prva polovica leta in s tem tudi delavnice. Na tem mestu bi se zahvalila mentorjem za vestno delo in krajanom za obiske. Ponovno se vidimo jeseni.

 

KUD Kosec
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Log - Dragomer!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!