Prva delavnica je bila namenjena slovenski besedi ter razvijanju slušne in bralne pismenosti. Upokojena vzgojiteljica Mojca Erjavec je otrokom iz vrtca starim 5-6 let, ter nato še prvošolcem tamkajšnje osnovne šole prebrala čudovito pravljico "Melje, melje, mlinček" avtorice Anje Štefan. Zgodba jih je popeljala v pravljični svet, kjer ni vsaka dolinica imela svojega mlina in ni imel vsak mlin tako prijaznega mlinarja. Petelinček je otrokom namlel sedem prijaznih, barvito ilustriranih živalskih pravljic za lahko noč, ki so jih popeljale v svet domišljije. Po poslušanju so otroci, polni vtisov, izdelovali lutko petelinčka, pri tem pa razvijali ustvarjalnost, domišljijo in ročne spretnosti.
Druga delavnica, ki se je odvijala v telovadnici v Toskani, je otroke popeljala v svet tradicionalnih otroških iger. Upokojena vzgojiteljica Nataša Kogovšek je s pogovorom o preteklosti pripravila uvod v igre, ki so jih igrali otroci nekoč. Kratkohlačniki stari od 3 do 6 let so se preizkusili v rajalnih in gibalnih igrah, kot so Diradičindara, Kačo vit, Potujmo v Rakitnico, Gospodarja ni doma ter prstni igri Ta z drevesa hruške stresa in Rinčice talat. Kot smo izvedeli, so igre otroke spodbujale k sodelovanju ter razvijale njihove gibalne sposobnosti in otrokom prinesle obilo veselja.
V KUD Kosec poudarjajo, da tovrstne delavnice pomagajo pri ohranjanju tradicionalnih iger, spodbujajo domišljijo otrok, razvijajo bralno in slušno pozornost ter prispevajo k ohranjanju kulturne dediščine. Veselje in zavzetost otrok pa potrjujeta, da ima ljudsko izročilo svoje mesto tudi v sodobnem času.
V. L.
Foto: KUD Kosec