Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 22.02.2018

oblačno
Popoldne bo oblačno. Občasno bo snežilo, le ob morju in na Goriškem bo povečini suho. Proti večeru bodo padavine oslabele in ponekod prehodno ponehale. Pihal bo okrepljen severovzhodni veter, na Primorskem močna burja. Veter bo gradil snežne zamete. Najvišje dnevne temperature bodo od -3 do 1, na Goriškem in ob morju okoli 6 °C.
0°C | 2°C
petek, 23.02.2018
-2°C | 1°C
sobota, 24.02.2018
0°C | 0°C
nedelja, 25.02.2018
-5°C | -5°C
ponedeljek, 26.02.2018
-10°C | -5°C
Opozorila
Četrtek, 22.2.2018 ob 13h
Najmočnejši sunki burje na Primorskem bodo ponekod presegali hitrost 100 km na uro.
0°C
2°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Na kulturni praznik prešerno in o Prešernu


KULTURA

| |
07.02.2013      20:45
A A

Na kulturni praznik prešerno in o Prešernu


Ob kulturnem prazniku so se sinoči obiskovalci večnamenske dvorane Osnovne šole Log - Dragomer poklonili kulturi in našemu največjemu pesniku Francetu Prešernu. Na prireditvi, ki jo je pripravil KUD Kosec v sodelovanju s šolo in občino, sta se prepletali poezija in glasba, o Prešernu pa je spregovorila letošnja slavnostna govornica, slavistka Alenka Logar - Pleško.


Aynee je občinstvo prepričala s svojo samosvojostjo in izvirnostjo.
Aynee je občinstvo prepričala s svojo samosvojostjo in izvirnostjo.
Deli:

"Spregovoriti o pesniku Francetu Prešernu, ki se je rodil v Vrbi pred več kot 212 leti, pomeni spregovoriti o pesniku, o narodu, o svobodi in svobodomiselnosti, o ljubezni in o slovenskem jeziku, pa tudi o dvomu, bolečini, obupu in razočaranju. A bolj kot vse drugo velja v središče razmišljanja postaviti vztrajnost, pokončnost, neomajno vero v moč poezije, da lahko spremeni tok našega življenja in da lahko vpliva tudi na usodo naše narave, da lahko srce razjasni in oko in tudi v težkih časih v potrtih srcih up budi." S temi besedami je zbrane nagovorila slavistka Alenka Logar - Pleško, doma iz Dragomerja, se v svojem govoru sprehodila skozi Prešernovo pesniško ustvarjanje in življenje ter v besedilo spretno vnesla vedno aktualne pesnikove verze.

 

Tudi tokrat so se ustvarjalci prireditve zanesli na preizkušeni recept iz preteklih let; k sodelovanju so povabili osnovnošolce, ki so občinstvo znova navdušili. Mladinski pevski zbor pod vodstvom Mojce Lorber je zbrane razveselil s svojim izborom pesmi; slišali smo ponarodelo Zakrivljeno palico v roki, uspešnico Zemlja pleše, ljudsko skladbo Ptičja svatba in ameriški Ples, svoj nastop pa so začinili z instrumentalno spremljavo trobente, harmonike in Orffovih inštrumentov. Prešernovo poezijo so poslušalcem približale tudi pevke Učiteljskega pevskega zbora; zapele so pesem Strunam, ki jo je uglasbil skladatelj Davorin Jenko, sprehodile pa so se tudi čez Šuštarski most v priredbi Mika Wilsha.

 

Prešernove verze sta zbranim recitirali devetošolki Liza Krapež in Gabriela Gerbec, ki sta pod mentorstvom Karoline Jarc predstavili prvo slovensko balado Povodni mož, četrtošolci pa so občinstvo zapeljali s čudovito Pavčkovo stvaritvijo Popotnik.

 

Na koncu prireditve je na oder stopila še Aynee, kantavtorica Simona Černetič iz Ligojne, ki je log-dragomersko občinstvo prepričala s svojo izvirnostjo. Posebej za to priložnost je rdečelasa pevka uglasbila Prešernovo pesem Pod oknom, zapela pa je še avtorski skladbi – Beli sneg in veselo pesem Spomladi. Ob njej se je na baskitari predstavil Damjan Košir. Aynee se je tudi tokrat sprehodila po svoji samosvoji poti med countryjem ter ameriškim in keltskim folkom in popom, pri tem pa uporabila še looper in orglice.

Aynee se je sicer udeležila že mnogih slovenskih festivalov, dvakrat smo je videli na Slovenski popevki, njena skladba pa je bila izbrana na razpisu radia Val 202 Imamo dobro glasbo. Prepričala je tudi na mednarodnih odrih; na kantavtorskem festivalu je lani osvojila zlato, predlani pa srebrno nagrado žirije.

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Log - Dragomer!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Številka: 455
Izšla: 18.12.2017
Poglej Pdf