Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 25.11.2017

oblačno
Ponoči se bo od zahoda postopoma pooblačilo, nekaj jasnine bo zjutraj še na severovzhodu. Tam bo ponekod pihal jugozahodnik. Najnižje jutranje temperature bodo od 0 do 6, na Primorskem od 7 do 10°C.
6°C | 12°C
nedelja, 26.11.2017
4°C | 4°C
ponedeljek, 27.11.2017
-3°C | 5°C
torek, 28.11.2017
-4°C | 6°C
sreda, 29.11.2017
2°C | 2°C
Opozorila
Petek, 24.11.2017 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
12°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

KUD Kosec januarja in februarja odprl vrata ......


KULTURA

| |
11.02.2013      16:43
A A

KUD Kosec januarja in februarja odprl vrata kulturi


Živimo v času, ko neprestano hitimo, smo pod velikimi pritiski, človeške vrednote se izgubljajo, na obrazih je vse manj smeha, obremenitve in stres pa so skorajda naš vsakdanjik, zato smo se v KUD Kosec odločili, da januarja in februarja priredimo dneve kulture in razvedrila.


Deli:

KUD Kosec nima gledališke sekcije, vendar si društvo že nekaj časa želi ustanoviti svojo gledališko skupino; da jo bomo lažje dočakali, smo medtem povabili v goste gledališki skupini iz našega okraja. Gostili smo ju januarja in februarja.


Sredi januarja smo v sodelovanju z dramsko sekcijo Ligojnskega kulturnega društva Sadika organizirali gledališko predstavo Svojglavček. Dogajanje komedije Karla Sieberja, ki jo je režiral Peter Militarev, je postavljeno na planinsko turistično kmetijo; tam se spleta zgodba med dekletom Polonco, ki ima zaradi svojeglavosti vzdevek Svojeglavček, in gorskim vodnikom Tonetom, spremljamo pa tudi zgodbo o Izaku Kohnu, zagrebškem turistu, ki si ga domačini dobro privoščijo. Komedija je bila odlično odigrana, dvorana pa je poldrugo uro kar pokala od smeha.


Prve dni februarja smo v zasneženem poznem popoldnevu priredili drugo predstavo. Na dan, ki bi ga zaradi mraza, vlage in snežnega meteža marsikdo najraje preživel doma, na toplem, s skodelico čaja ali vročega mleka v rokah, se nismo vdali ...   Gostili smo gledališko skupino Šota iz Borovnice, ki je odigrala komedijo Vinka Möderndorferja Mama je umrla dvakrat, v priredbi Slavice Marte Ošaben. Pestra zbirka domišljenih vlog je obljubljala in tudi zagotovila iskrenje na odru ter veliko smeha v dvorani.


Zadovoljni krajani nam dajejo zagon in spodbudo za delovanje tudi v prihodnje. Če ste predstavi zamudili, boste imeli novo priložnost že marca, ko bomo gostili še eno gledališko skupino, in sicer iz Vnanjih Goric.


Ob slovenskem kulturnem prazniku smo tudi mi počastili spomin na pesnika Franceta Prešerna. Na Osnovni šoli Log - Dragomer smo 6. februarja organizirali slovesno prireditev, in sicer v sodelovanju s šolo, uspešno kantavtorico Simono Černetič - Aynee, ki jo je na baskitari spremljal Damjan Košir, in slavnostno govornico Alenko Logar Pleško. Za slovesni kulturni program se na tem mestu še enkrat zahvaljujemo vsem nastopajočim, zahvala pa gre tudi Občini Log - Dragomer. Proslavo je spremljala razstava čudovitih izdelkov udeležencev likovne in klekljarske sekcije, ki so ustvarjali v preteklem letu. Tudi bralni krožek se je predstavil s svojim gradivom. Prireditev je bila vesela, topla in lepa.


Konec januarja smo v sivem, deževnem sobotnem jutru v okviru Sekcije za kulturno izobraževanje organizirali strokovni ogled Narodnega muzeja Slovenije z naravoslovno, znanstveno in pedagoško vsebino. Ta najstarejša slovenska kulturna in znanstvena institucija izvira iz Deželnega muzeja, ustanovljenega leta 1821, vključuje pa nacionalno, evropsko in svetovno pomembne naravoslovne študijske zbirke, ki odsevajo razvoj naravoslovne miselnosti. Stalne postavitve med drugim obsegajo okostje mamuta in zelo znano okostje brazdastega kita iz leta 2003. Ogled in vodstvo sta bila brezplačna, stroški so vključevali le plačilo avtobusnega prevoza in vstopnino. Izlet je bil namenjen osnovnošolcem, dijakom srednjih šol in odraslim, babicam, dedkom in staršem, ogled pa naj bi vodila gospa Milica Lavrenčič. Škoda, da se nihče ni odzval; ogleda nazadnje nismo realizirali.


Kljub kulturnim prireditvam so bile naše januarske delavnice zelo aktivne. Tokrat bi izpostavila klekljarsko sekcijo. Tam se udeleženke pridno družijo; vsak torek imajo ob 15.30 klekljanje v domu upokojencev na Logu, kjer pod spretnimi prsti nastajajo prelepe čipke. V skrivnost te umetnosti jih uvajata Helena Likar in Ivica Česnik, ki pomaga s svojim bogatim znanjem in pripomore k izdelavi tudi najzahtevnejših del. Kot so povedale klekljarice, pri delu neizmerno uživajo; čipke z velikim veseljem uporabljajo in jih ohranjajo za prihodnje rodove. Njihovi izdelki so prava paša za oči, o čemer smo se prepričali tudi na razstavi. Čipke, ki smo si jih lahko ogledali, se uporabljajo v različne namene: kot slike, prti, rjuhe, nakit in še bi lahko naštevali. Kot pravi mentorica Likarjeva, se lahko skupini še vedno pridružijo novi ljubitelji klekljanja in začetniki.


Obveščamo vas, da imamo nov e-poštni naslov; pozivamo vas, da nam vse svoje predloge, pripombe in želje pošiljate na kud.kosec@gmail.com. Ker v marcu pripravljamo tudi novo spletno stran, napovednika ne bomo več objavljali v Našem časopisu. Vse informacije ter napovedi delavnic, sekcij in prireditev bodo objavljene na spletni strani in z letaki na oglasnih deskah Občine Log - Dragomer.


Vabimo vas tudi na spletno stran www.mojaobcina.si/log-dragomer, kjer lahko preberete članek Sekcije za kulturno izobraževanje Lola Montez na Bavarskem.


KUD Kosec

Anica Vengust
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Log - Dragomer!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!