Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 16.08.2018

jasno
Ponoči se bo zjasnilo. Najnižje jutranje temperature bodo od 11 do 16, ob morju 20 °C.
15°C | 29°C
petek, 17.08.2018
14°C | 31°C
sobota, 18.08.2018
17°C | 31°C
nedelja, 19.08.2018
16°C | 31°C
ponedeljek, 20.08.2018
16°C | 32°C
Opozorila
Sreda, 15.8.2018 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
15°C
29°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

Komunalne položnice so višje


NOVICE

| |
14.03.2017      15:02
A A

Komunalne položnice so višje


Občinski svet je na februarski redni seji potrdil nove cene obveznih gospodarskih javnih služb varstva okolja. Za povprečno štiričlansko družino z greznico se bo položnica povišala za okoli 3 evre, takšna družina, ki živi v hiši, ki je priklopljena na kanalizacijo, pa bo od marca dalje plačevala okoli štiri evre več. Najbolj se je povišala cena oskrbe s pitno vodo, ki pa bo precej nižja, kot je predlagala vrhniška komunala. Namesto predlagane cene 0,9787 evra/m3 so svetniki po živahni razpravi potrdili kompromisno ceno 0,82 evra/m3. Stroške po novih cenah bodo občani prvič poravnali z marčevsko položnico.


Deli:

Tokratna redna seja občinskega sveta je prinesla spremembe na položnicah za komunalo, ki bodo skoraj za deset odstotkov višje. Spremenile so se tako cene oskrbe s pitno vodo kot odvajanje odpadnih voda oziroma storitve, povezane z greznicami in malimi komunalnimi čistilnimi napravami. Vrhniška komunala je, kot smo izvedeli na seji, na podlagi uredbe o metodologiji za oblikovanje cen storitev obveznih občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja pripravila elaborate, v katerih je predlagala zvišanje cen. Najbolj drastično bi se po predlogu vrhniške komunale zvišale cene oskrbe s pitno vodo. Direktorica komunale je predlagala okoli šestdeset odstotkov višjo ceno vodarine, omrežnina, povezana z oskrbo s pitno vodo, pa bi po njenem predlogu ostala nespremenjena. Za povprečno štiričlansko družino bi se oskrba s pitno vodo povišala za nekaj več kot štiri evre. Gradivo je še pred sejo, kot je v navadi, obravnaval pristojni odbor, ki je občinskemu svetu predlagal, da se cena oskrbe s pitno vodo zviša, vendar na višino, kot jo plačujejo Vrhničani. 

V precej dolgi razpravi so svetniki direktorico Brigito Šen Kreže spraševali o glavnih vzrokih za takšno povišanje cen vode. Kot je pojasnila, je eden izmed glavnih elementov, ki je vplival na zvišanje cen, veliko število okvar na vodovodnem omrežju, ki je zelo dotrajano: »Če pogledamo, koliko okvar je drugje in koliko je zadaj porabljene pitne vode, je to strošek, ki pri nižji porabi vode zelo vpliva na cene. 27 malih in večjih okvar, to ni malo.« Dodala je, da so v primerjavi z letom prej lani imeli štiri večje okvare več. Sicer pa smo še izvedeli, da na ceno vpliva tudi gradnja nove infrastrukture, ki zahteva dodatno vzdrževanje. Na vprašanje, kaj lahko občina naredi, da se cene ne bodo še naprej zviševale, je odgovorila, da ceno najbolj znižujejo veliki porabniki, v Borovnici je to Fenolit, veliko pa bi naredili tudi z obnovo vodovodnega sistema, saj bi zmanjšali število okvar, ki zelo vplivajo na višino cene.


Na koncu so svetniki potrdili ceno, ki je višja, kot jo je predlagal odbor, a občutno nižja od tiste, ki jo je predlagala komunala. Po novem bodo uporabniki za vsak porabljen kubični meter vode plačali 82 centov, kar je 16 več kot do sedaj. Oskrba s pitno vodo se bo za povprečno štiričlansko družino, ki porabi 12 kubičnih metrov vode na mesec, povišala za 2 evra, evro več pa bodo stale storitve, povezane z greznicami in malimi komunalnimi čistilnimi napravami. Družine, ki so priklopljene na kanalizacijo, pa bodo za odvajanje odpadnih voda plačevale 2 evra več, torej bo skupaj z vodo položnica višja za okoli 4 evre.

 

V. L.  
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Log - Dragomer!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!