Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 25.06.2017

oblačno
Popoldne bo pretežno oblačno. Padavine, predvsem plohe in nevihte, se bodo razširile na vso Slovenijo ter ponehale v večernem ali nočnem času. Nekatere nevihte bodo spremljali močnejši nalivi, sunki vetra, krajevno bo možna toča. Osvežilo se bo.
20°C | 28°C
ponedeljek, 26.06.2017
18°C | 31°C
torek, 27.06.2017
18°C | 31°C
sreda, 28.06.2017
18°C | 30°C
četrtek, 29.06.2017
17°C | 24°C
Opozorila
Nedelja, 25.6.2017 ob 12h
Danes bodo ob prehodu vremenske fronte nevihte z močnejšimi nalivi, sunki vetra, krajevno bo možna toča.
20°C
28°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Akvaponskega rastlinjaka na Lukovici ne bo


NOVICE

| |
23.06.2014      14:01
A A

Akvaponskega rastlinjaka na Lukovici ne bo


Načrte podjetja Ponika iz Šmarjeških Toplic, ki je v Občini Log - Dragomer nameravalo postaviti prvi veliki komercialni akvaponski sistem v Sloveniji s hkratno pridelavo rib in zelenjave, je prekrižala elektrika. Svojo idejo bodo zdaj uresničili v Prekmurju.


Deli:

V februarski številki Našega časopisa smo v intervjuju z dr. Vesno Miličić, soustanoviteljico podjetja Ponika, spregovorili o akvaponiki in dveh načrtovanih akvaponskih rastlinjakih, ki so ju nameravali postaviti na Lukovici. Kot nam je pojasnila Miličićeva, so za načrtovano lokacijo pridobili vsa potrebna soglasja, vendar se je na koncu zataknilo pri elektriki: "Od Elektra Vrhnika nismo dobili elektrike, čeprav gre električni vod čez zemljišče in so nam na začetku dejali, da priklop ne bi smel biti težava glede na našo količino električne moči, ki ni velika. Pozneje se je izkazalo, da bi elektriko dobili, če bi financirali nov električni vod od transformatorske postaje, kar bi nas stalo vsaj 20.000 EUR in več, Elektru Vrhnika pa bi to pomenilo nov element v njihovi infrastrukturi, ki bi ga financirali mi." Zaradi izjemno velike investicije so v okolici začeli iskati nova zemljišča, a se je zgodba z elektriko ponovila.

Idejo o postavitvi akvaponskega rastlinjaka v okolici Ljubljane so za nekaj časa pustili ob strani, prvi veliki komercialni akvaponski sistem pa bodo postavili v Otovcih v Prekmurju. "S tehnološkega vidika bo ta sistem specializiran izključno za začimbnice – te namreč zelo dobro rastejo v akvaponiki, odkupna cena za rezane začimbnice pa je dovolj visoka, da se nam izplača. Obenem lovimo tržno nišo, saj v Sloveniji še ni pridelovalca, ki bi bil specializiran za rezane začimbnice, in bi lahko pokrili potrebe distributerjem restavracij; ti trenutno začimbnice uvažajo iz Italije, Nizozemske in Izraela," je še pojasnila Miličićeva in dodala, da so trenutno v fazi pridobivanja vseh potrebnih soglasij za postavitev in zagon obratovanja. Če bo šlo vse po načrtih, naj bi 400 kvadratnih metrov velik akvaponski sistem v Prekmurju stal že to poletje.

 

V. L.


Foto: arhiv


0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Log - Dragomer!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!