Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 23.07.2018

pretežno oblačno
Ponoči bo pretežno oblačno, zjutraj se bo dež od vzhoda razširil nad osrednji del države, vmes bo tudi kakšna nevihta. Na zahodu bo ostalo večinoma suho. Zjutraj bo zapihal veter severnih smeri, na Primorskem povečini šibka burja. Najnižje jutranje temperature bodo od 13 do 17, ob morju okoli 19 °C.
18°C | 28°C
torek, 24.07.2018
17°C | 29°C
sreda, 25.07.2018
17°C | 31°C
četrtek, 26.07.2018
18°C | 29°C
Opozorila
Nedelja, 22.7.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
18°C
28°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Poslovne

Pametni ljudje se učijo iz napak drugih


POSLOVNE, DOGODKI, ZAVODI

| |
01.02.2017      15:01
A A

Pametni ljudje se učijo iz napak drugihZbrali smo se na Success Storyu z Lawrencem Wrightom.
Zbrali smo se na Success Storyu z Lawrencem Wrightom.
Deli:

Ko smo prejeli vabilo Veleposlaništva ZDA v Ljubljani, da v ABC Hubu gostimo Lawrenca Wrighta, soustanovitelja in predstojnika GVA LaunchGurus, smo bili nad idejo navdušeni. Lawrence Wright se profesionalno ukvarja z investiranjem in je mentoriral več kot 1000 zagonskih podjetij, zato smo želeli, da mladi slišijo drugo plat zgodbe o startupih. 24. januarja 2017 smo prisluhnili nasvetom, kako prepričati vlagatelje in uspeti.

»Menim, da so Slovenci med najbistrejšimi ljudmi, kar jih poznam,« je o motivaciji za povabilo Lawrenca Wrighta povedal Izaak Martin, predstavnik Veleposlaništva ZDA v Ljubljani, »moramo jim le omogočiti, da uresničijo svoje ideje, jih postavijo na trg in se ne ustrašijo neuspeha. Želimo vas spodbuditi, da razmišljate o svojem trgu in o tem, kako uspeti s poslovno idejo.«

Pomembni so velikost trga, sposobna ekipa in žar v očeh

Lawrence Wright je na obisku v Sloveniji opravil pomembna srečanja s slovenskimi startupi, se pogovarjal z Veleposlaništvom ZDA in nagovoril mlade v Zavodu Ypsilon. Povedal jim je, da pravega podjetnika prepozna po žaru v očeh in jih posvaril, naj se naučijo sprejeti kritiko, saj marsikdo pri razvoju produkta potrebuje »reality check«. Če ga ne zna sprejeti, se lahko zgodi, da razvija idejo, ki vodi v slepo ulico.

Dobro investicijsko priložnost Lawrence torej prepozna po ognju v očeh, pomembne pa so tudi realne številke. Kot investitor vedno vpraša: Ali produkt nagovarja resnično potrebo? Obstaja zanj velik trg ali gre za nišno področje? Je ekipa dovolj predana in usposobjena, da spelje stvar do konca? Pred nastopom za investitorja zato pripravi številke in odgovore!

V dobri uri vse o zbiranju investicij

Zbiranje kapitala za zagonsko podjetje ni lahka naloga, sploh za začetnike, ki pogosto niti ne vedo, kako pristopiti do vlagatelja. Lawrence nam je pripovedoval o investitorjih v Silicon Valleyu, ki jih lahko dosežete le prek pravih poznanstev.

Po njegovih besedah lahko t.i. gate keeperje srečate le na poslovnih dogodkih. Najpomembnejše je mreženje, mreženje in še enkrat mreženje. Več boste dosegli, če boste s svojo karizmo in profesionalnostjo direktno nagovorili vlagatelja na takšnem dogodku, kot s pošiljanjem tisočerih mailov in klicanjem na slepo srečo. Vlagatelji in poslovni angeli so navadno izjemno zaposleni ljudje, zato je še toliko bolj pomembno, da se znajdete na pravem mestu ob pravem času.

Brez strank ni uspeha

Lawrence Wright je zagovornik vitkega poslovnega modela (ang. lean startup), saj omogoča relativno hitro preverjanje trga z minimalnimi stroški. Preseneča ga, da večina zagonskih podjetij še vedno ne upošteva mnenja svojih strank, zato je mladim povedal preprosto resnico: večina startupov propade, zaradi pomanjkanja strank.

Poleg preverjanja ideje pri strankah mora uspešno zagonsko podjetje razumeti prodajni proces, življenjski cikel kupca, procese izdelave in patentiranja ter svojo konkurenco. Delo na lastni ideji hitro lahko preraste v težavno nalogo, zato je še toliko bolj pomembno, da se čim prej vključite v skupnosti za zagonska podjetja, pospeševalnike in mentorske programe, kjer se hitreje učite iz napak drugih.

»Če ne poskusiš, ne veš, kakšen bo izid«

Lawrence nam je odgovoril tudi na vprašanje, kakšen je njegov nasvet mladim, ki se soočajo s prvimi zametki svojih idej: »Razlika med ljudmi, ki nekaj naredijo in tistimi, ki ne, je zelo majhna,« je povedal Lawrence ob zaključku dogodka. »Razlika je v tem, da prvi svojo idejo uresničijo, drugi ne. Poskus, da bi nekaj naredil, je zelo lahek. Če imaš poslovno idejo, razvij prototip, domisli se svojega poslovnega modela in testiraj idejo z minimalnim vložkom denarja in časa. Življenje nam ponudi le malo priložnosti in ko pomislimo za nazaj, pogosto obžalujemo stvari, ki jih nismo naredili. Zato je bolje, da nekaj narediš in propadeš, kot da celo življenje obžaluješ, česar nisi naredil.«
Povezave:ypsilon.si/
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ljubljana!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Koledar dogodkov Preglej vse
Julij 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
22.07.2018 | Tečaji in delavnice
Qigong - umirjena vadba
22.07.2018 | Kultura
Poletje v Tivoliju - Filmi v gozdu
24.07.201 | Tečaji in delavnice
Qigong - umirjena vadba
24.07.2018 | Umetnost
Vodstvo po razstavi David Lynch, Ogenj na odru
24.07.2018 | Kultura
Poletje v Tivoliju - glasbeni večeri americane
27.07.2018 | Družabni dogodki
FLOSFEST 2018
29.07.2018 | Umetnost
Vodstvo po razstavi Švicarija: skupnost, umetnost in narava
29.07.2018 | Tečaji in delavnice
Qigong - umirjena vadba
29.07.2018 | Kultura
Poletje v Tivoliju - Filmi v gozdu
31.07.201 | Tečaji in delavnice
Qigong - umirjena vadba
31.07.2018 | Kino
Srečamo se v kinu: TIMBUKTU
31.07.2018 | Kultura
Poletje v Tivoliju - performans
22.07.2018 | Tečaji in delavnice
Qigong - umirjena vadba
22.07.2018 | Kultura
Poletje v Tivoliju - Filmi v gozdu
24.07.201 | Tečaji in delavnice
Qigong - umirjena vadba
24.07.2018 | Umetnost
Vodstvo po razstavi David Lynch, Ogenj na odru
24.07.2018 | Kultura
Poletje v Tivoliju - glasbeni večeri americane

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo