Logo MojaObčina.si
DANES
34°C
19°C
JUTRI
34°C
20°C
Oceni objavo

Na voljo primerjava med županskimi kandidati

Regionalna stičišča nevladnih organizacij smo skupaj s CNVOS oblikovala spletno aplikacijo, ki omogoča primerjavo med županskimi kandidati glede na njihov odnos do nevladnih organizacij. Odgovore županskih kandidatov smo zbirali do petka, 26. 9. 2014 in jih sproti objavljali na spletni strani www.mojadruzba.si, kjer si jih lahko ogledate ter jih med seboj primerjate.

Kandidate za župane smo spraševali predvsem pri reševanju katerih problemov, ki jih zaznavajo v občini menijo, da bi jim društva in druge nevladne organizacije lahko pomagale in kako jih bodo vključevali. Na kancu smo izpostavili še najbolj pereča vprašanja, ki smo jih prejeli od lokalnih NVO in želijo nanje dobiti odgovore od bodočih županov.

 

V Sloveniji namreč deluje preko 26.000 društev in drugih nevladnih organizacij, večina od njih na lokalnem nivoju. Še posebej v času krize so društva in druge nevladne organizacije za družbo izrednega pomena - s prostovoljnim delom in izredno ekonomičnostjo izvajajo vrsto aktivnosti, ki bi jih sicer morali plačevati. Spomnimo se samo humanitarnih organizacij, društev za pomoč pri različnih boleznih, športnih in kulturnih društev, ki izvajajo brezplačne programe in druženja, gorskih reševalcev in gasilcev, ki skrbijo za našo varnost, in še mnogih drugih.

 

Skratka, življenja v lokalni skupnosti si brez nevladnih organizacij ni mogoče zamisliti. Nevladne organizacije pa ne skrbijo le za druženje in aktivno preživljanje prostega časa, ampak tudi izvajajo različne javne storitve (npr. varne hiše za žrtve nasilja, dnevni centri za osebe s težavami v duševnem zdravju, osebna asistenca za invalide, preventivne zdravstvene storitve, upravljanje različnih objektov kot so športne dvorane, planinski domovi ipd.). V tesnem sodelovanju z občinami in javnimi službami storitve izvajajo strokovno, ekonomično in profesionalno.

 

Delujejo v tesnem stiku z ljudmi, zato poznajo potrebe občank in občanov. Z vključitvijo nevladnih organizacij v ekipe, ki oblikujejo razvojne dokumente in projekte ter pripravljajo druge odločitve, se predlogi izboljšajo, imajo večjo podporo med ljudmi in imajo zato več možnosti za učinkovito izvedbo.

 

Vse to so razlogi, zakaj so društva in druge nevladne organizacije eden ključnih akterjev razvoja lokalne skupnosti. Odnos kandidata do teh vprašanj pa priča tudi o njegovem odnosu do družbe, občanov, neposredno demokracije, skratka, priča o načinu vodenja občine.


Na spletni strani www.mojadruzba.si/lokalne-volitve-2014 si tako lahko ogledate odgovore kandidatov, ki so si vzeli čas in odgovorili na vprašanja, ki smo jih nanje naslovile nevladne organizacije.

Oglejte si tudi