»Iskrena in navdihujoča osebna izpoved mladega bolnika Stefana iz Romunije o soočanju z diagnozo raka debelega črevesa in danke, o zdravljenju, okrevanju in novih pogledih na življenje. Stefan deli svoje dvome, strahove, zmage in spoznanja, ki jih prinese soočenje z "malim r".
Ko sem začel opažati težave z "izpuhom", kot sem v šali rekel, sem se odpravil k osebnemu zdravniku. Ta me je hitro napotil k specialistu za kolonoskopijo. Na preiskovalni mizi sem prvič srečal glavnega antagonista te zgodbe – imenoval ga bom kar "mali r". Čeprav “mali”, ni bil prav nič majhen. Vzeli so vzorce, opravili krvne teste, EKG in CT. Z vsem srcem sem upal, da se moje slutnje ne bodo potrdile.
A so se. Tisti dan sem prejel izvid histopatologije, ki je uradno potrdil diagnozo, ki je ne privoščim nikomur. No, mogoče le kakšnemu svetovnemu voditelju.
Sledile so dodatne preiskave – magnetna resonanca, ultrazvok, dodatne krvne analize. Vse to, da bi moj primer obravnavali na onkološki komisiji in pripravili načrt zdravljenja za tega trmastega sovražnika.
Čeprav sem pred tem o kemoterapiji že veliko slišal in gledal v filmih, nisem zares vedel, kaj pričakovati.
Zavestno sem se odločil, da bom internet pustil pri miru – da si ne bom nalagal še več strahov. Prva dva cikla sem prestal doma. Pogumno, a ne ravno modro. Šele pri tretji terapiji – po žalostnih, napornih in osamljenih dneh, ko sem močno občutil stranske učinke – sem sprejel odločitev, da se ne bom več boril sam. Začel sem obiskovati prijatelje, ki so mi že prej ponujali pomoč. To je bil prelomni trenutek. Gesta, ki je ne bom nikoli pozabil.
Sledila je dobra novica: magnetna resonanca je pokazala, da se je “mali r” zelo dobro odzval na kemoterapijo in se močno zmanjšal. Po petih ciklih kemoterapije sem opravil še 28 obsevanj. Nato krajši premor za okrevanje in še trije cikli kemoterapije – priprava na veliki dan.
Operacija je bila eden najpomembnejših dni v mojem življenju.
Zahtevna, dolga in naporna, a uspešna. V bolnišnici sem preživel sedem dni, ki so se zdeli kot mesec – polni bolečin, solz, truda, majhnih zmag in neizmerne potrpežljivosti. Odločil sem se za ileostomo. Težko sem se navadil, a sem jo sčasoma obvladal. Sledile so še zadnje, zelo intenzivne kemoterapije, in nato še ena operacija – kjer so uspešno “povezali, kar je bilo treba povezati”.
Danes sem doma. Dobro sem. Srečen sem.
Okrevam – telesno in duševno. Pred mano je novo poglavje. Torej, ja – uradno sem brez raka. Čeprav se za “zmagovalca” štejem šele po petih letih brez ponovitve. Do takrat ostajam pod rednim nadzorom. Ker “mali r” je res ena velika baraba.
Tekom te poti sem se ogromno naučil. Moji najbližji prijatelji so bili moj temelj. Spoznal sem, kako zelo pomembno je imeti in negovati odnose.
Naučil sem se prositi za pomoč – in sprejeti pomoč.
Potrpežljivost je postala moj vsakodnevni sopotnik – potrpežljivost do sebe, do telesa, do drugih. Pomagala mi je tudi doslednost – v stikih s prijatelji, sprehodih, psihoterapiji. Red in organizacija so mi dali jasnost – tudi pri tem, kako razvrstim misli, cilje ... celo prijatelje.
Čeprav sem v tem obdobju večinoma prejemal, sem našel tudi načine, kako dajati. Namenil sem čas za hvaležnost – za ljudi, za življenje, za čas. Še bolj sem spoznal, kako dragocen je čas – in da ga želim od zdaj naprej živeti drugače.
Kaj sledi?
Uuuuuufff … OGROMNO! :) Redni pregledi, jasna struktura spremljanja – to je del prihodnosti. A tisto, kar me najbolj žene, je življenje samo. Plesati tango, plavati, potovati, ljubiti, se smejati, imeti seks, več hoditi ven, splezati na kakšen hrib, večkrat obiskati morje. Graditi. Ustvarjati. Pomagati. Biti. Živeti.


Zgodba, ki
ne govori le o bolezni, temveč predvsem o pogumu, prijateljstvu,
potrpežljivosti – in ljubezni do življenja, je le ena od 16 zgodb, ki so zbrane
v knjigi Ste mladi, a morda gre za raka (v izvirniku You're young but it
might be cancer), ki jo je leta 2024 izdala Evropska organizacija za rake
prebavil DiCE. Več si lahko preberete na spletnih straneh združenja EuropaColon
Slovenija TUKAJ.
V združenju EuropaColon Slovenija tudi z objavo zgodb mladih bolnikov v sodelovanju z DiCE (Digestive Cancers Europe) ozaveščamo in spodbujamo k zgodnjemu odkrivanju raka debelega črevesa in danke.
SKUPAJ SMO V TEM!