Logo MojaObčina.si

Ljubljana

DANES
17°C
12°C
JUTRI
21°C
13°C
2561

Lesket filmskih trenutkov

18. aprila ob 18. uri bo otvoritev nove fotografske razstave na Ljubljanskem gradu (Galerija S) - Fotografije filmov slovenskih filmskih klasik mojstra fotografije Boža Štajerja. Razstava bo na ogled do 17. junija.

Svet filmske industrije je nerazdružljivo povezan s fotografijo. Pri snovanju filma ima poleg scenarista, režiserja in snemalne ekipe pomembno vlogo tudi scenski fotograf. Fotografije velikokrat nastajajo že med pripravami na snemanje, v maski in na vajah. Ključne za filmsko industrijo pa so fotografije, ki jih fotograf zabeleži med samim snemanjem. Največkrat so posnete prav s točke snemanja filmske kamere. Prav te podobe na filmskih plakatih, razglednicah in v drugih reklamnih sporočilih nagovarjajo javnost, poosebljajo film in obdobje njegovega nastanka.

Začetki slovenske kinematografije segajo v leto 1948, ko je nastal prvi celovečerni zvočni igrani film Na svoji zemlji (France Štiglic, 1948). Ob njegovem snovanju se je oblikovala domača filmska industrija, katere del je bil tudi fotograf Božo Štajer (1910–1967).

Med letoma 1948 in 1963, ko je aktivno sodeloval s podjetjema Triglav film in Viba film, je fotografiral nastajanje filmov in zakulisje kar osmih slovenskih filmskih prvencev: Na svoji zemlji (France Štiglic, 1948), Svet na Kajžarju (France Štiglic, 1952), Ne čakaj na maj (František Čap, 1957), Dobro morje (Mirko Grobler, 1958), X-25 javlja (František Čap, 1960), Nočni izlet (Mirko Grobler, 1961), Tistega lepega dne (France Štiglic, 1962) in Srečno, Kekec (Jože Gale, 1963).

Cilj razstave je širšo javnost opozoriti na zapuščino zares izjemnega fotografskega mojstra, obenem pa se pokloniti opusu, ki ga je v dvajsetih letih poklicnega udejstvovanja uspešno zabeležil s fotografsko kamero.

Božo Štajer (1910–1967) se je za fotografsko obrt odločil že po končanem petem razredu osnovne šole. Leta 1924 ga je za dobo dveh let v uk sprejel fotografski mojster Hugon Hibšer. Leta 1934 se je včlanil v Fotoklub Ljubljana, leta 1938 pa je odprl lastno fotografsko obrt v Kranju. Med drugo svetovno vojno se je kot fotodokumentalist priključil partizanski vojski. Delo dokumentalista je nadaljeval tudi po vojni v Uradu za informacije pri Predsedstvu vlade LRS. Med letoma 1948 in 1963 je ves čas aktivno sodeloval v podjetju Triglav film. Kot mojster umetniške fotografije je leta 1949 postal ustanovni član Društva za dekorativno umetnost; kot član Društva je svoja dela uspešno razstavljal tako doma kot v tujini. Kot novinar publicistične stroke se je septembra 1951 zaposlil v podjetju Exportprojekt. Od tam ga je že leta 1954 pot vodila v na novo ustanovljeni fotografski oddelek pri Slovenski akademiji znanosti in umetnosti v Ljubljani. Oddelek je vodil vse do svoje smrti 26. maja 1967.

 

Več informacij o gradivu in razstavi je mogoče dobiti tudi na spletnem blogu:

https://fototekamnzs.com/zbirke/fond-boza-stajerja/

 

Kraj razstave: Galerija S, Ljubljanski grad, Grajska planota 1, Ljubljana

Nosilec projekta: Muzej novejše zgodovine Slovenije

 

RAZSTAVA BO NA OGLED:

Razstava je na ogled od 19. 04. do 17. 06. 2018; 09.00 – 20.00, vstop prost

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi