Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 26.09.2018

pretežno jasno
Popoldne bo pretežno jasno. Burja na Primorskem bo ponehala. Najvišje dnevne temperature bodo okoli 15, ob morju in na Goriškem do 20 °C.
3°C | 16°C
četrtek, 27.09.2018
3°C | 21°C
petek, 28.09.2018
5°C | 23°C
sobota, 29.09.2018
10°C | 18°C
nedelja, 30.09.2018
4°C | 15°C
Opozorila
Sreda, 26.9.2018 ob 12h
Dodatnega opozorila ni.
3°C
16°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Zdravje in lepota

Teden brez ekrana


ZDRAVJE IN LEPOTA

| |
02.07.2018      2:46
A A

Teden brez ekranaDeli:

Kdaj ste nazadnje pustili mobitel doma in se pri tem ne počutili, kot da se bo zgodilo nekaj NEPONOVLJIVEGA, nekaj, kar boste ZAMUDILI?

Ste kdaj opazovali skupino mladih, ki sedijo zunaj za isto mizo? Pijejo kavo. Dekle na desni slika kavo in jo objavi na instragram in facebook. Označi vse prijatelje za mizo. Nato vsi ti prijatelji, ki v tišini zrejo vsak v svoje mobitel, všečkajo to isto objavo in pišejo komentarje. Po eni strani zabavno, po drugi strani pa ne moremo mimo grenkega priokusa, da so prijatelji skupaj, a se pravzaprav ne družijo. Beseda težko steče. Lažje je misli izraziti z emotikoni.

Sara ves čas pogleduje na Instagram in z grenkobo v srcu opazuje izklesana telesa deklet. Njeno telo ni takšno. Načrtuje hujšanje in kupuje drago kozmetiko, s katero želi doseči enak rezultat. Dekle na sliki namreč prisega, da to pa res deluje. Marko svoj prosti čas preživi v zatohli sobi in igra računalniške igre. Sedaj nima časa prezračiti sobe, kaj šele odnesti smeti. Jedel pa bo kasneje, samo še pol ure, da pride do naslednjega nivoja. Pol ure se raztegne v tri ure. Sledi prepir, saj je ura pozna, naloga ni opravljena. Sara pa je razočarana nad rezultati in prisega, da  letos ne bo šla na morje.

Vsem so nam znane zgoraj opisane situacije, tudi sami se včasih najdemo v podobni situaciji, ko namesto v oči sogovornika, gledamo v ekran. Najbrž pa se kar težko spomnimo trenutka, ko smo si zares popolnoma oddahnili od  tehnologije. Predsvem nove digitalne tehnologije (pametni telefoni, tablice, računalniki, igralne konzole itd.) nam v veliki meri olajšajo življenje, delo in učenje ter nam služijo v zabavo in za razvoj kreativnosti. Zato je prav, da jih spoznamo in razvijemo spretnosti za njihovo uporabo. Zaradi enostavne uporabe, dostopnosti in privlačnosti vsebin pa dandanes preveč svojega prostega časa preživimo sede za ekrani. Prekomerna uporaba ekranov tako prispeva k prekomerni telesni teži in debelosti, slabi telesni drži, bolečinam v hrbtu, slabšanju vida in nespečnosti. Strokovnjaki opozarjajo, da pretirana uporaba ekranov in predvsem spletnih vsebin lahko vodita tudi v vedenjsko zasvojenost, ki se razvije, ko spletne vsebine dobijo funkcijo reševanja težav in čustvenih stisk. V zadnjih letih močno narašča povpraševanje po zdravljenju vedenjskih zasvojenosti, kot so odvisnost od pametnih mobilnih telefonov, spletnih iger, socialnih omrežij, spletnega nakupovanja, spletnih iger na srečo idr. Pa če ne gremo tako daleč, se najverjetneje vsi strinjamo, da bi lahko zmanjšali stopnjo nenehnega pogledovanja na ekran mobitela. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije zato podaja pobudo »Teden brez ekranov«.

 

Cilj pobude je, da posameznik, družina izberejo v letu vsaj en teden, ko bodo svoj prosti čas preživeli brez ekranov. Čas digitalnega detoxa. Se vam ideja zdi uresničljiva?

No, pa poglejmo … Računalnike, tablice, telefone boste najverjetneje morali tudi v Tednu brez ekranov uporabljati v službi in v namene izobraževanja, ter verjetno tudi časovnega usklajevanja. Po opravljenih naštetih obveznosti (npr. v popoldanskem času) pa se boste trudili popolnoma odmakniti od tehnologije.

Cilj Tedna brez ekranov je zmanjšanje stresa, ki si ga nalagamo s tem, ko smo vedno dostopni in obremenjeni z občutkom, da bomo kaj zamudili, če ne bomo ves čas priklopljeni na spletne vsebine (socialna omrežja, novice itd.). V času Tedna brez ekranov bomo dali večjo pozornost na socialne interakcije v živo in znotraj družine spodbujali aktivno preživljanje prostega časa. Teden Brez ekranov pa nam bo nudil tudi premislek o tem, koliko časa posvetimo vsebinam na ekranu, v kolikšni meri in zakaj so nam te vsebine tako pomembne in ali se da ta čas porabiti bolj kreativno.

Ste za ali se vam zdi to nerealno? Kaj pa če poskusite?

Pri tem ne bodite do sebe prestrogi. Prvič bo najverjetneje čudno. Potem pa bo steklo. Morda se boste celo odločili, da bo Teden brez ekranov postal vsakoletna stalnica ali pa ga boste uvedli več kot enkrat na leto.

Kakorkoli že boste, želimo vam, da bo Teden brez ekranov za vas sproščujoč, zanimiv in drugačen in da se boste v tem tednu naučili marsikaj novega o sebi in drugih. Sporočite nam svojo izkušnjo.

Pobuda Teden brez ekranov je del projekta »Recimo NE odvisnosti«, ki ga sofinancira Ministrstvo za zdravje RS.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ljubljana!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Koledar dogodkov Preglej vse
September 26 27 28 29 30 1 2 3 4 5
26.09.2018 | Ostalo
Izmenjava oblačil Tekstilnica
26.09.2018 | Ostalo
Si iskalec? Are you a seeker?
28.09.2018 | Umetnost
Luka Prinčič: Jitakami v.2018
29.09.2018 | Ostalo
Bela krizantema ali umetnik v gibanju
29.09.2018 | Tečaji in delavnice
Otroška delavnica - Jaz sem jaz
29.09.2018 | Kultura
Tribute to Oliver - Cvetličarna
01.10. - 30.10.2018 | Šole in vrtci
Online program: Mini Zen
01.10. - 05.10.2018 | Šport
Capoeira Slovenija - teden odprtih vrat
03.10.2018 | Tečaji in delavnice
Jungovska interpretacija pravljic in aktivna imaginacija - redna skupinska srečanja
03.10.2018 | Družabni dogodki
Alzheimer Cafe
04.10.2018 | Družabni dogodki
Odprtje Demenci prijazne točke
04.10.2018 | Družabni dogodki
Alzheimer Cafe
05.10.2018 | Ostalo
HI HI HAA
05.10.2018 | Kultura
Oto Pestner in Omar Naber - Trip to Las Vegas
26.09.2018 | Ostalo
Izmenjava oblačil Tekstilnica
26.09.2018 | Ostalo
Si iskalec? Are you a seeker?
28.09.2018 | Umetnost
Luka Prinčič: Jitakami v.2018
29.09.2018 | Ostalo
Bela krizantema ali umetnik v gibanju
29.09.2018 | Tečaji in delavnice
Otroška delavnica - Jaz sem jaz

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo