Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 21.11.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo deloma jasno, po nekaterih nižinah bo nastala megla. Ponekod bo zapihal jugozahodni veter. Najnižje jutranje temperature bodo od -3 do 2, v alpskih dolinah do -5, ob morju okoli 6 °C.
0°C | 11°C
sreda, 22.11.2017
4°C | 12°C
četrtek, 23.11.2017
6°C | 12°C
petek, 24.11.2017
3°C | 14°C
sobota, 25.11.2017
5°C | 11°C
Opozorila
Ponedeljek, 20.11.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
0°C
11°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Festival jezikov - upešen in odmeven tudi ......


KULTURA, ŠOLSTVO, DRUŠTVA

| |
20.10.2017      14:46
A A

Festival jezikov - upešen in odmeven tudi letos


Festival jezikov je letos že tretjič organiziral zavod ETNIKA (zavod za varstvo kulturne dediščine) s svojim Otroškim kulturnim centrom Pod mojim blokom. Idejo o Festivalu jezikov je oblikovala Mojca Leben pred tremi leti , ko se je Festival pričel kot enodnevni prireditveni prispevek k praznovanju Evropskega dneva jezikov. Letos se je festival odvijal ves teden, med 25. In 29. septembrom s tremi vzporednimi programi – osrednjim, spremljevalnim in dodatnim, izobraževalnim programom ter dvemi osrednjimi prireditvami


Deli:

 

Osrednji prireditvi festivala za učence 1. do 6.razreda ( Festivalski jezikovni mozaik v Kinu Bežigrad) in za učence 7.do 9. razreda in dijake (Jezik Glasba Gib Beseda /Kollywood v KC Španski borci) je podprlo tudi Predstavništvo evropske komisije v Sloveniji , zanj gospod Peter Jakša. Prav tako je Predstavništvo evropske komisije v Hiši EU na Dunajski gostilo Festivalske jezikovne igrarije za predšolske skupine in prireditev ob evropskem Dnevu jezikov v organizaciji Zavoda za šolstvo in Društva prevajalcev Slovenije.

Veseli smo, da so k programu Festivala jezikov svoj delež letos prispevali tuji jezikovni in kulturni centri : Francoski  Inštitut v Sloveniji, Goethe Institut v Ljubljani, Italijanski kulturni inštitut v Sloveniji, Ruski center za znanost in kulturo, Balassijev inštitut – Kulturni center madžarskega veleposlaništva ter veleposlaništvo Gruzije.   H sodelovanju v živahnem celotedenskem jezikovnem utripu so se pridružili še Narodna galerija , KC Španski borci in skupina EnKnap, OŠ Kolezija, Združenje tolmačev za slovenski znakovni jezik  ter, seveda, šole, srednje šole in vrtci – med njimi so , poleg ljubljanskih sodelovale tudi OŠ iz Trzina in Kranjske gore ter Ljudska šola Lind am Welden iz Avstrije.

V festivalskem tednu je zaživel tudi festivalski jezikovni portal Lingfest.eu, ki ga je oblikoval g Oskar Semec.

Pobudnica Festivala jezikov in oblikovalka festivalskega programa  je ga Mojca Leben Milavec , direktorica zavoda Etnika, ki je poskrbela za to, da je bilo jezično praznovanje pestro, barvito in zanimivo. V tednu med 25. In 29.septembrom so na različnih lokacijah po Ljubljani odzvanjali poljski, madžarski, francoski, itlijanski, nemški, angleški, ruski , gruzijski in, seveda, slovenski jezik.

 

Festival jezikov je v prvi vrsti namenjen otrokom in mladini, pri katerih želi zbuditi radovednost za spoznavanje jezikov, zavedanje o pomenu znanja jezikov, želi predstaviti jezike v njihovi vsakodnevni rabi in življenjskih situacijah ter odpreti prostor tolerance in  strpnosti .

Ker je vsak jezik del kulture, življenja in izraza okolja, v katerem živi, ga kot takega tudi predstavljamo - skozi oziroma z glasbo, pesmijo, pripovedjo, plesom, knjigo, igro, razgovorom. ....

Že lansko leto smo pričeli in letos nadaljujemo tudi z dejavnostmi, ki so v okviru Festivala jezikov namenjene odraslim - tako strokovni (učitelji, vzgojitelji , ki uvajajo in poučujejo jezike) kot laični javnosti (obiskovalcem, udeležencem delavnic),  letos pa smo v program vključili tudi medgeneracijsko sodelovanje ter dejavnosti za dijake in srednješolce.

 

Pri odkrivanju novega, pri preseganju meja v glavah in »plezanju čez domači plot« nam vsako leto s svojim zgledom in življenjskimi zgodbami pomagajo odrasli uspešni in uveljavljeni gostje. V preteklih letih so bili to npr ugledni novinar televizijski komentator g Igor Bergant, uveljavljena scenaristka hrvaške televizije ga Diana Pečkaj Vuković in (takrat še ) študent eksperimentalne psihologije na Univerzi v Oxfordu g Teo Radetič.  Letos so bili naši gostje plesalci mednarodne  plesne skupine En Knap.

 Otrokom želimo s srečanjem in  zgodbami odraslih uspešnih ljudi  prikazati  zakaj je »fino« , če poleg svojega znaš uporabljati še kak ali celo več drugih jezikov, kako s tem rasteš, kako jezik postane koristen in hkrati zabaven, ko ga znamo uporabljati v različnih situacijah in ob različnih priložnostih… itd      

 Festival jezikov bo z letošnjim letom začel odzvanjati tudi v obdobju »po« Festivalu – oziroma »med« dvema Festivaloma.  V okviru Etnikinega Otroškega kulturnega centra Pod mojim blokom , ki domuje v Bežigradu,   bomo z vrsto  delavnic in dogodkov ( ki bodo tudi v prihodnje spodbujali veselje in voljo do učenja  in spoznavanja jezikov – tako naših sosedov, evropskih jezikov in tistih, ki so v Evropi vedno bolj prisotni)  dodali  svoj prispevek k odprti in tolerantni družbi odprtih in tolerantnih posameznikov.   Na dogodkih in delavnicah, ki jih načrtujemo Pod mojim blokom bomo  ob glasbi, plesu ter pravljicah, likovnem ustvarjanju ,  kuharskih spretnostih in različnih igrah krepili svoje jezično –jezikovne sposobnosti in prijateljske vezi.

Srčno vabljeni, da se nam pridružite.  Tako Pod mojim blokom in na dogajanju  Festival  po Festivalu kot na naslednjem, četrtem Festivalu jezikov naslednje leto v septembru.

 

 

Zapis : Mojca Leben Milavec

Fotografija : Katja Čemažar, Andraž Leben
več o : fb@festivaljezikov.com
Povezave:www.lingfest.eu
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI ETNIKA? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
ETNIKA
ETNIKA
KAMNIŠKA ULICA 0012
Tel:
Koledar dogodkov Preglej vse
November 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
22.11.2017 | Družabni dogodki
Alzheimer Cafe
22.11.2017 | Družabni dogodki
Alzheimer Cafe
22.11.2017 | Tečaji in delavnice
Kako Karma Resnično Deluje
23.11.2017 | Družabni dogodki
Alzheimer Cafe
23.11.2017 | Tečaji in delavnice
Zberi moč in zaživi svoj potencial
25.11.201 | Tečaji in delavnice
1. spominsko srečanje dr. Janeza Ruglja
25.11.201 | Tečaji in delavnice
Psihopatologija v luči psihološke astrologije
25.11.2017 | Umetnost
Slovenska popevka
27.11.201 | Tečaji in delavnice
Made with Y: Zaposlitveni Bootcamp
28.11.2017 | Ostalo
Starševstvo kot pot samospoznavanja
28.11.2017 | Družabni dogodki
Alzheimer Cafe
29.11.2017 | Družabni dogodki
Alzheimer Cafe
29.11.2017 | Kultura
Čez tisoč let - popevka v Deželi pridnih
30.11.2017 | Družabni dogodki
Alzheimer Cafe
30.11.2017 | Umetnost
mi, evropski mrliči
30.11.2017 | Umetnost
mi, evropski mrliči
21.11.2017 | Umetnost
Naše nasilje in vaše nasilje
21.11.2017 | Šport
TEDNI odprtih VRAT - CAPOEIRE za odrasle v LJUBLJANI z brazilskim mojstrom
22.11.2017 | Družabni dogodki
Alzheimer Cafe
22.11.2017 | Družabni dogodki
Alzheimer Cafe
22.11.2017 | Tečaji in delavnice
Kako Karma Resnično Deluje

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo