Občine: Brežice, Kostanjevica na Krki, Krško, Radeče, Sevnica Občine: Benedikt, Cerkvenjak, Cirkulane, Destrnik, Dornava, Duplek, Gorišnica, Hajdina, Hoče-Slivnica, Juršinci, Kidričevo, Kungota, Lenart, Lovrenc na Pohorju, Majšperk, Makole, Maribor, Markovci, Miklavž na Dravskem polju, Oplotnica, Ormož, Pesnica, Podlehnik, Poljčane, Ptuj, Rače-Fram, Ruše, Selnica ob Dravi, Slovenska Bistrica, Središče ob Dravi, Starše, Sveta Ana, Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Sveti Andraž v Slovenskih goricah, Sveti Jurij v Slovenskih goricah, Sveti Tomaž, Šentilj, Trnovska vas, Videm, Zavrč, Žetale Občine: Borovnica, Brezovica, Dobrepolje, Dobrova-Polhov Gradec, Dol pri Ljubljani, Domžale, Grosuplje, Horjul, Ig, Ivančna Gorica, Kamnik, Komenda, Litija, Ljubljana, Log - Dragomer, Logatec, Lukovica, Medvode, Mengeš, Moravče, Škofljica, Šmartno pri Litiji, Trzin, Velike Lašče, Vodice, Vrhnika Občine: Bloke, Cerknica, Ilirska Bistrica, Loška dolina, Pivka, Postojna Občine: Ajdovščina, Bovec, Brda, Cerkno, Idrija, Kanal ob Soči, Kobarid, Miren-Kostanjevica, Nova Gorica, Renče-Vogrsko, Šempeter-Vrtojba, Tolmin, Vipava Občine: Apače, Beltinci, Cankova, Črenšovci, Dobrovnik, Gornja Radgona, Gornji Petrovci, Grad, Hodoš, Kobilje, Križevci, Kuzma, Lendava, Ljutomer, Moravske Toplice, Murska Sobota, Odranci, Puconci, Radenci, Razkrižje, Rogašovci, Sveti Jurij ob Ščavnici, Šalovci, Tišina, Turnišče, Velika Polana, Veržej Občine: Črnomelj, Dolenjske Toplice, Kočevje, Kostel, Loški Potok, Metlika, Mirna, Mirna Peč, Mokronog-Trebelno, Novo mesto, Osilnica, Ribnica, Semič, Sodražica, Straža, Šentjernej, Šentrupert, Škocjan, Šmarješke Toplice, Trebnje, Žužemberk Občine: Ankaran, Divača, Hrpelje-Kozina, Izola, Komen, Koper, Piran, Sežana Občine: Hrastnik, Trbovlje, Zagorje ob Savi Občine: Bistrica ob Sotli, Braslovče, Celje, Dobje, Dobrna, Gornji Grad, Kozje, Laško, Ljubno, Luče, Mozirje, Nazarje, Podčetrtek, Polzela, Prebold, Rečica ob Savinji, Rogaška Slatina, Rogatec, Slovenske Konjice, Solčava, Šentjur, Šmarje pri Jelšah, Šmartno ob Paki, Šoštanj, Štore, Tabor, Velenje, Vitanje, Vojnik, Vransko, Zreče, Žalec Občine: Črna na Koroškem, Dravograd, Mežica, Mislinja, Muta, Podvelka, Prevalje, Radlje ob Dravi, Ravne na Koroškem, Ribnica na Pohorju, Slovenj Gradec, Vuzenica Občine: Bled, Bohinj, Cerklje na Gorenjskem, Gorenja vas-Poljane, Gorje, Jesenice, Jezersko, Kranj, Kranjska Gora, Naklo, Preddvor, Radovljica, Šenčur, Škofja Loka, Tržič, Železniki, Žiri, Žirovnica Ljubljana
DANES
2°C
-4°C
JUTRI
5°C
-2°C
Oceni objavo

Kako rak spremeni pogled na intimnost?

Diagnoza raka in zdravljenje lahko povzročita spremembe osebe, ki je zbolela, kar lahko vpliva na zmožnost telesne intime in na odnos s partnerjem ali zakoncem. Številni bolniki z rakom debelega črevesa in danke imajo lahko različne težave z intimnostjo, odvisno od vrste zdravljenja.

Spremembe vključujejo spremembe telesne podobe, ko gre za stomo (vrečko), ter čustvene in psihološke vidike ponovne vzpostavitve intimnosti po diagnozi in/ali zdravljenju.

  • Moški lahko po kemoterapiji doživijo obdobja nizkega testosterona, težave z erekcijo ali zmanjšano število spermijev po obsevanju medeničnega področja.
  • Ženske lahko doživijo nenadno menopavzo po kemoterapiji ali operaciji odstranitve jajčnikov med operacijo danke.
  • Pri nekaterih bolnikih je prisoten strah, povezan z obvladovanjem stome med intimnimi odnosi.
  • Bolniki, ki si poskušajo ustvariti družino, se lahko zaradi zdravljenja ali operacije nenadoma soočijo z neplodnostjo.


Pri bolnikih se pogosto pojavi strah pred partnerjevo zavrnitvijo. Na spremembo se morata prilagoditi tako bolnik, kot njegov partner, saj partnerjevo sprejemanje stome lahko vpliva na bolnikovo sprejemanje stome. Hkrati pa se tudi bolniki bojijo pokazati parterjem, zato med odnosom ugasnejo luči, ali stomo pokrijejo z zato namenjenim spodnjim perilom. 

Priporočljivo je, da se bolniki o tem, kako se počutijo, pogovorijo s svojim partnerjem, za dodatne informacije in pomoč pa se obrnejo tudi na specializirano medicinsko sestro za nego stome, zdravnika, kliničnega psihologa, ki jim lahko pomagajo pri obvladovanju teh težav.

 

Dobra komunikacija je nujen del vsakega razmerja.

Iskren in odkrit pogovor s partnerjem je pomemben prvi korak k razpravi o težavah v zvezi z intimnostjo. Mnogi partnerji potrebujejo zagotovilo, da se oseba z rakom še vedno zanima zanje. Partnerja lahko skrbi, da lahko izražanje želje po ponovnem intimnem odnosu povzroči stres in nelagodje za oba. Priporočljivo je, da partnerja skupaj raziščeta te občutke, kaj čutite do svojega telesa.

Normalno je, da so bolniki lahko nesamozavestni zaradi brazgotine, stome ali pa se spopadajo s stranskimi učinki zdravljenja. Ne glede na to, kakšne so bolnikove potrebe - ali čuti potrebo po telesni naklonjenosti ali ga telesna bližina še ne zanima – je dobro to sporočiti partnerju. Partner najverjetneje čaka na znak, da bo vedel, kaj naj stori, kako naj ravna in kaj njegov bližnji potrebuje.

 

Dovolite si, da se počutite ljubljene in negovane.

Spremembe v in na telesu so lahko težke, ne glede na starost. Pomembno je, da je bolnik prijazen, sočuten do sebe. Da se ukvarja tudi s tistimi zadevami, ki so mu  na sebi všeč, kot denimo inteligenca, smeh, prijaznost in druge pozitivne lastnosti.

 

Ne glede na to, v katerem življenjskem obdobju ste, je pomembno, da se odkrito pogovorite s svojim partnerjem, ter poiščete pomoč pri strokovnem osebju, kadar mislite, da jo potrebujete. Spolnost naj bo varna, med samim odnosom bolnik ne sme občutiti bolečin, zato naj se položaj prilagaja bolniku. Pomembno je, da se osredotočite na čustva in ne na neprijetnosti zaradi vrečke.

---

Več o pogostih težavah pri moških in žensk, ki se zdravijo zaradi raka debelega črevesa in danke, si lahko preberete na spletni strani združenja EuropaColon Slovenija TUKAJ .

SKUPAJ SMO V TEM!

Komentarji

Prosimo, da pri komentiranju upoštevate pravila za objavo komentarjev.
Ta prispevek še nima komentarjev. Bodi prvi!

Oglejte si tudi