Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 24.09.2018

pretežno jasno
Danes bo sprva oblačno s padavinami in nevihtami, ki bodo zgodaj dopoldne od severa ponehale. Zapihal bo okrepljen severni veter. Sredi dneva se bo zjasnilo, popoldne bo povsod večinoma sončno. Še bo pihal severni do severovzhodni veter, na Primorskem šibka do zmerna burja. Najvišje dnevne temperature bodo od 15 do 20, na Primorskem okoli 22 °C.
13°C | 18°C
torek, 23.09.2018
12°C | 18°C
sreda, 25.09.2018
4°C | 16°C
četrtek, 26.09.2018
3°C | 16°C
petek, 27.09.2018
1°C | 20°C
Opozorila
Ponedeljek, 24.9.2018 ob 6h
V jutranjem času lahko najmočnejši sunki severnega vetra ponekod v severni in severovzhodni Sloveniji presežejo hitrost 70 km na uro.
13°C
18°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Gospodarstvo

PREOBRAZBA ZUNANJEGA PROSTORA PREJ - POTEM: ......


GOSPODARSTVO, POSLOVNE

| |
04.09.2017      8:40
A A

PREOBRAZBA ZUNANJEGA PROSTORA PREJ - POTEM: Danes živeti v hiši, pomeni živeti na vrtu


Hiša na robu mesta, ki si jo z babico v visokem pritličju že leta deli družina v mansardi, je bila skozi čas sicer že deležna dozidav, zdaj pa je prišla na vrsto tudi posodobitev okolice. Majhna parcela z nezaščitenim parkiriščem in prevelikim zelenjavnim vrtom, kotički za prislonjeno orodje, a brez lope zanj, streho nad vhodom, pod katero je veter vedno zanesel padavine, in vegasto tlakovano potjo do vhoda so bili glavni razlogi, da se je družina odločila za prenovo vrta.


Pozneje: pritlično kuhinjsko okno in dvignjeno streho smo z vrtom povezali z mansardno sončno teraso, ki je z zaprto ograjo nedostopna za poglede ter panoramskimi okni zimskega vrta in novimi stopnicami. S poenotenimi barvami lesa, kamna, opeke in rastlin pa v prostor vnesli umirjenost in urejenost.
Pozneje: pritlično kuhinjsko okno in dvignjeno streho smo z vrtom povezali z mansardno sončno teraso, ki je z zaprto ogr...
Deli:

Povečana babičina jedilnica in dodatna terasa v mansardi pa sta bila povod za prizidavo zimskega vrta. Glavne žrtve prenove so bile čudovite stare smreke, ki bodo svoje novo življenje ugledale kot vrtno pohištvo, babičin zelenjavni vrt, ki se je preselil v visoke grede, in sadno drevje, ki ga bo treba nadomestiti z novim.

Bistvo prenove je bilo zakriti prezidave iz preteklosti, jih vkomponirati v novi izgled in poskrbeti, da bo hiša funkcionalnejša kot prej.

Glavni vhod v hišo je postavljen na nezaznavni strani hiše, potreba po parkirišču za dva avtomobila  to neopaznost še poveča, ker streha nadstreška zakriva pogled na vhod. Zato je nad hišnimi vrati zdaj nova streha, ki se slogovno navezuje s streho nadstreška in je opaznejša, kot prejšnja betonska plošča. S strani bo vhodna ploščad zastrta s plezalko, ki bo preprečevala vdor nevihtnih nalivov do vrat. Tlakovana pot od peš vhoda ob cesti do vhodnih vrat prišleka prijazno vodi do hiše. Masivni stebri nadstreška so jasna ločnica med pešpotjo in parkiriščem, črte v kamnitem tlaku pa subtilno označujejo pot pešca.

Babičina kuhinja, ki je glavno zbirališče razširjene družine, ob praznikih poka po šivih, zato je padla odločitev o prestavitvi jedilnice v prizidani zimski vrt. Svetel prostor, kjer se tudi ob deževnih dnevih bere brez luči, nudi dovolj prostora lončnicam, ki so babičin hobi, muca pa ob terasnih vratih tudi lažje izprosi vstop v hišo. Zunanje stopnišče jedilnico povezuje s sončno teraso in vrtom na južni strani, hiša pa je z njim pridobila edino direktno povezavo z vrtom.

Koncept hiše postavljene pred 60 in več leti je bil, da te zaščiti pred okoljem, medtem ko danes živeti v hiši pomeni tudi živeti na vrtu. Sodobna hiša komunicira z vrtom skozi panoramske stene, postavljena je v nivo vrta, medtem ko je hiša včasih bila dvignjena od tal na visoko pritličje, da je spodaj pridobila še klet – shrambo za ozimnico. Njena edina komunikacija z okolico so bila okna. Dejstvo je, da je takih in podobnih visokopritličnih hiš pri nas precej. Včasih je res edina rešitev nadomestna gradnja, marsikdaj pa se da objekt posodobiti in tako zadržati hišnega duha, ki biva v njem že več generacij.

Tekst: Lili Vrtovec, arhitektka

Foto: Center za zunanjo ureditev
www.zunanjaureditev.com
Priloge:
Neznan tip datoteke
Članek Moj dom
94940_czu_mojdom_30.08.2017.jpg (2,27 MB)

Prenesi vse
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI CENTER ZA ZUNANJO UREDITEV hiša idej in povezovanj? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
CENTER ZA ZUNANJO UREDITEV hiša idej in povezovanj
CENTER ZA ZUNANJO UREDITEV hiša idej in povezovanj
VELIKA PRESKA 1
Tel:01 89 73 917
Koledar dogodkov Preglej vse
September 24 25 26 27 28 29 30 1 2 3
24.09.2018
Danes ni dogodkov.
27.09.2018 | Kultura
Ljubljana pred sto leti
29.09.2018 | Tečaji in delavnice
Metalurška delavnica
03.10.2018 | Kultura
Odprtje replike litijske kapelice
27.09.2018 | Kultura
Ljubljana pred sto leti
29.09.2018 | Tečaji in delavnice
Metalurška delavnica
03.10.2018 | Kultura
Odprtje replike litijske kapelice

Bodite prvi pri oddaji mnenja.