Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 21.10.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo precej jasno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 2 do 8, na Primorskem okoli 10 stopinj C.
7°C | 20°C
nedelja, 22.10.2017
8°C | 17°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 14°C
torek, 24.10.2017
9°C | 15°C
Opozorila
Četrtek, 19.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
7°C
20°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

HITRO KARTIRANJE Z VISOKO NATANČNOSTJO!!


TURIZEM, POSLOVNE, OBČINSKE, OSTALO, KMETIJSTVO

| |
27.05.2015      8:37
A A

HITRO KARTIRANJE Z VISOKO NATANČNOSTJO!!


Naše podjetje sledi tehnološkemu napredku in novim prijemom, ki nam omogočajo izvedbo osnovnih geodetskih nalog na sodoben način. Z razvojem sodobnih tehnologij, predvsem v vojaške namene, se razvijajo tudi druge panoge dejavnosti. Tako so se na trgu v začetku 21. stoletja začela pojavljati brezpilotna plovila ali letalniki (ang. Unmanned Aerial Vehicle, UAV), ki so se zaradi svoje preproste uporabe in cenovne dostopnosti začeli hitro uporabljati tudi v civilne namene. Zlasti v obdobju zadnjih let se je pojavil trend naraščanja uporabe malih brezpilotnih plovil na različnih področjih civilne in komercialne uporabe. Sodobni brezpilotni letalniki imajo vedno večje nosilnosti in tako predstavljajo primerno platformo za namestitev dodatnih zunanjih senzorjev, kot so fotoaparati in tudi laserski skenerji. Z razvojem tehnologije in pojavom odprtokodnih programov za načrtovanje in vodenje letov lahko s takšnim sistemom zajemamo aeroposnetke, kar odpira številne možnosti uporabe brezpilotnih letalnikov tudi na področju geodezije.


Slika1: Postopek zajema in obdelave prostorskih podatkov
Slika1: Postopek zajema in obdelave prostorskih podatkov
Deli:

Virtualno lasersko skeniranje  (VLS) je dokaj nova tehnologija, tako v Sloveniji, kakor tudi drugod po svetu, na osnovi katerega lahko v relativno kratkem času in 'dostopni' ceni pridobimo/zajamemo veliko količino podatkov o danem območju obravnave. Posledično je postopek zajema podatkov lahko hitrejši in cenejši od klasične terenske izmere, hkrati pa nam omogoča pridobitev bolj celostnih/popolnih podatkov, na osnovi katerih lahko znatno zmanjšamo samo generalizacijo v postopku obdelave.

Pravzaprav lahko s sistemom za virtualno lasersko skeniranje, ki ga realiziramo s komplementarno uporabo GNSS sistema z  majhnim,  radijsko  vodenim  in  brezpilotnim  plovilom  UAV  (angl.  Unmanned  aerial vehicle à v našem primeru Oktokopter in brezpilotno letalo Bramor) ter zmogljivo digitalno fotokamero velike resolucije oz. ločljivosti, zapolnimo 'praznino' med terestično geodezijo in postopki klasične fotogrametrije.

                               

Takšen postopek nam omogoča pridobitev aeroposnetkov visoke prostorske ločljivosti za območja različnih velikosti – od nekaj hektarjev do nekaj kvadratnih kilometrov (odvisno od uporabljenega brezpilotnega plovila ter zahtevane natančnosti rezultatov), ki jih uporabimo za izdelavo fotogrametričnega 3D oblaka točk, digitalnega modela površja (DMP) (po potrebi tudi digitalnega modela reliefa (DMR)) ter preciznega ortofota (DOF) prostorske ločljivosti cm reda.

 

Na osnovi simultane uporabe mikrokopterja ali brezpilotnega letala in sistemom virtualnega laserkega skeniranja (VLS) na terenu po postopku daljinskega zaznavanja (brezkontaktne meirtve) zajamemo/izmerimo več milijonov tock (tudi do nekaj 10 miljonov točk), ki definirajo realen teren v danem trenutku obravnave. Tako pridobimo veliko količino informacij o prostoru ali obravnavanem objektu (3D koordinate posamezne točke in podatek o barvi, georeferencirana slika območja obdelave visoke ločljivosti), na katerih sloni nadaljna obdelava v pisarni znotraj specifičnega programskega paketa (3Dsurvey, Agisoft Photoscan, MeshLab, AutoCAD, Geos, itd….).                     

 

Rezultati

 

Rezultat predstavlja velika količina georeferenciranih fotografij, ki jih v posebnem programskem paketu ustrezno obdelamo ter območje obravnave predstavimo z oblakom točk (ponit cloud) na osnovi katerega lahko izdelamo natančne 3D modele območij ali objektov. Velika prednost omenjene tehnologije je tudi ta, da kot stranski produkt pridobimo še georeferenciran/geolociran digitalni ortofoto (DOF) velike ločljivosti (cca. 1cm), ki ga uporabimo kot podlogo že prej omenjenemu oblaku točk, ter tako dobimo končni izdelek – realističen 3D model območja ali objekta (3D natančnost 1-3 cm, ki je primerljiva z geodetsko metodo GNSS izmere).

 

Projektiranje na realističnih podlagah je želja vsakega arhitekta. Postavitev projektiranega objekta v prostor in realistična vizualizacija je do sedaj predstavljala zamudno delo in cenovno dostopna le določenim projektom.  Z VLS lahko izdelate realistične modele okolja po katerih se lahko poljubno sprehajate in pridobivate metrične informacije.

 

Več informacij o že izvedenih projektih najdete na naši spletni strani: http://www.geodetske-storitve-kobale.si/ in FB profilu: https://www.facebook.com/gskobale?ref=hl
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI GEODETSKE STORITVE DEAN KOBALE DIPL. ING. GEOD. S.P.? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


GEODETSKE STORITVE DEAN KOBALE DIPL. ING. GEOD. S.P.
GEODETSKE STORITVE DEAN KOBALE DIPL. ING. GEOD. S.P.
KRAIGHERJEVA ULICA 19 A
Tel:(02) 729 26 00

Bodite prvi pri oddaji mnenja.