Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 22.09.2018

oblačno
Zvečer bo pretežno jasno, ponoči pa se bo postopno pooblačilo. Zjutraj bo v severnih in ponekod v zahodnih krajih začelo deževati, sprva bo lahko kje tudi zagrmelo. Jutranje temperature bodo od 12 do 17, na Primorskem od 17 do okoli 20 °C.
16°C | 18°C
nedelja, 23.09.2018
11°C | 25°C
ponedeljek, 24.09.2018
13°C | 19°C
torek, 25.09.2018
4°C | 16°C
sreda, 26.09.2018
3°C | 16°C
Opozorila
Petek, 21.9.2018 ob 18h
Jutri dopoldne bodo predvsem na Gorenjskem, severnem Primorskem in deloma v osrednji Sloveniji možni krajevni nalivi, zaradi katerih pričakujemo močnejši porast hudourniških vodotokov.
16°C
18°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Govor Jožefa Pavliča 6. maja 2017 čebelarjem ......


ŠOLSTVO, DRUŠTVA, KMETIJSTVO

| |
23.12.2017      12:01
A A

Govor Jožefa Pavliča 6. maja 2017 čebelarjem na LanšprežuKip Petra Pavla Glavarja in listina čebelarske družbe iz Gornjih Lužic Petru Pavlu Glavarju
Kip Petra Pavla Glavarja in listina čebelarske družbe iz Gornjih Lužic Petru Pavlu Glavarju
Deli:

Spoštovani čebelarji in vsi drugi gostje današnjega čebelarskega praznika in druženja na Lanšprežu!

Najprej lep pozdrav v imenu članov Čebelarskega društva Peter Pavel Glavar Komenda, posebej njegovega predsednika Milana Starovasnika, ki mora biti danes zaradi službenih obveznosti na drugem kraju. Hvala za osebno povabilo g. Antona Koželja na to srečanje!

Najprej misel, ki se mi utrinja te dni: kaj bi bilo s Petrom Pavlom Glavarjem, če ne bi leta 1766, potem ko mu Malteški viteški red ni hotel podaljšati pogodbe za upravljanje svoje posesti – komende – v Komendi na Kranjskem, prišel na Lanšprež, ko je pred tem od grofa Alojza Auersperga kupil tukajšnjo graščino? O tem lahko samo ugibamo. Prav gotovo bi se zgodovina tega kraja in te okolice danes pisala drugače. Po vsej verjetnosti ne bi vi, dolenjski čebelarji, s takšnim spoštovanjem govorili in pisali o Petru Pavlu Glavarju, ne bi zajemali navdiha za svoje delo iz njegove velike čebelarske dediščine, to tako vestno nadaljevali, če Glavarja ne bi imeli za »svojega«. Čisto mogoče, da bi si za svojega vzornika izbrali koga drugega.

Prva vidna in na zunaj najbolj prepričljiva priča, kako spoštujete Petra Pavla Glavarja, je dejstvo, da ste tako lepo obnovili tukajšnjo nekdanjo grajsko kapelo, v kateri je Glavar, kljub svoji težki življenjski in duhovniški poti, pel hvalo in slavo Gospodu. Drugemu je skorajda ni mogel, kajti le malo je bilo ljudi, pa tudi škofov in duhovnikov, izjema je bil goriški nadškof Karl Mihael Attems, ki so ga cenili, prav razumeli, predvsem pa sledili njegovim smelim zamislim. To delati vi, dolenjski čebelarji, pa tudi drugi, ki se dobro zavedate, kako velik človek in čebelarski strokovnjak je bil Peter Pavel Glavar.

Nikakor ne gre za to pa tudi tako ne sme biti, da bi se, kot so se Jezusovi učenci prepirali, kdo je Petrov oziroma Pavlov, kateri od velikih apostolov ima prav; preneseno na področje velikih slovenskih čebelarskih strokovnjakov, kdo je večji: ali Anton Janša ali Peter Pavel Glavar? Takšno ugibanje ali celo pravdanje ne vodi nikamor; naš rajni župnik in dekan Nikolaj Pavlič bi modro dejal: oba sta bila velika vsak na svojem področju delovanja v čebelarski stroki.

Pri Petru Pavlu Glavarju bi omenil tudi to, da mu je bilo gotovo težko zapustiti domač kraj in oditi v tujega, pustiti za sabo vse, kar je ustvaril v Komendi in danes slovi tudi zaradi tega, več organizacij nosi njegovo ime: čebelarsko društvo, dobrodelna ustanova, cerkveni pevski zbor.  Kot očak Abraham, očak Mojzes, pa še veliko drugih, tudi Slovencev, med njimi tukajšnji bližnji rojak škof Friderik Irenej Baraga, se je podal v neznano, tam zaživel, se zbližal z ljudmi in z njimi ustvarjal velika dela. To je mogel narediti, ker je najprej sam dobro vedel, kaj hoče, ljudje pa so mu tudi sledili, ko so spoznali, da jim želi samo dobro. Peter Pavel Glavar je iz klenega Gorenjca, Komendčana, postal Dolenjec, Lanšprežan, mehak po srcu, a trden in odločen v duhu, besedi in pri delu. Njegov zgled nas spodbuja, da kakor on, tudi mi delamo pogumne in  preudarne ter daljnosežne korake najprej kot Slovenci, nato pa tudi kot čebelarji in čebelarski strokovnjaki. Posebej v sedanjem času, ko se vsi sprašujemo: quo vadis Slovenija? Če bi Peter Pavel Glavar živel danes, bi našim voditeljem in tudi nam vedel in znal pokazati pravo pot naprej. Potrdilo tega je njegovo delo v 18. stoletju. Prav gotovo bi ubral primerno in v prihodnost naravnano pot, kot jo je tedaj na področjih duhovnosti, izobraževanja, dobrodelnosti, strokovnosti in gospodarjenja. V zavedanju, da moramo Slovenci, ponosen, pogumen in zelo sposoben narod pod vznožjem Alp, iztisniti iz sebe najboljše, kar premoremo. Da smo, kot je poudarjal komendski župnik Viktorijan Demšar, največji odkrivatelj Petra Pavla Glavarja slovenskemu narodu, »marljivi kot čebelica«, pri tem pa sledimo možem, za katerimi je vredno hoditi. Tistim, ki živijo iz duha velikega Petra Pavla Glavarja in nadaljujejo njegovo pot. Med njimi tukajšnjim ljudem, Dolenjcem, ki so Glavarja kot duhovnika in raznovrstnega strokovnjaka sprejeli medse, mu prisluhnili, sodelovali z njim, ga posnemali, to delajo še danes. Tudi to je potrebno v času, ko na vrata Slovenije in naših domov trka toliko ljudi v vsakovrstnih stiskah. Ali jim jih bomo zaprli? Glavar jim jih je odpiral ne le v duhu prebrane in razlagane Božje besede, marveč v dejanju, njemu pa so jih tudi Dolenjci, ko so ga pred 251. leti sprejeli za svojega, mu na stežaj odprli vrata svojih domov in src. Zato ni nič čudnega, da je duh Petra Pavla Glavarja še danes živ v tukajšnjih krajih, Dolenjci tako spoštljivo izgovarjate njegovo ime, vsako leto ob obletnici njegovega rojstva obudite spomin nanj. Peter Pavel Glavar resnično ne počiva v tukajšnji grobnici in čaka »vstajenja dan«, marveč živi in deluje med vami v vsej svoji človeški in duhovni moči, kot čebelarski strokovnjak. Slava njegovemu spominu, pa tudi zahvala vam, dolenjski in drugi čebelarji, ki se dobro zavedate, kako velik človek, duhovnik in čebelarski strokovnjak je bil Peter Pavel Glavar! Naj slovenska mati rodi in slovenska zemlja vzredi veliko njemu podobnih naslednikov!

 

 

 
Priloge:
MS Office Word 2007-2010
lansprez-6.maja2017.docx
103069_lansprez-6.maja2017.docx (14,94 KB)
MS Office Word 2003
lansprez-druzina.doc
103069_lansprez-druzina.doc (28 KB)

Prenesi vse
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Komenda!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!