Logo MojaObčina.si

Kobarid

DANES
34°C
17°C
JUTRI
34°C
18°C
3440

SPOMIN NA MARKA REDELONGHIJA

SPOMIN NA MARKA REDELONGHIJA

 

V nedeljo 5. maja 2019 je minilo 75 let od smrti narodnega heroja Marka Redelonghija, zavednega Beneškega Slovenca, ki je vse svoje življenje posvetil boju proti fašizmu, zatiranju in pravičnosti. Svojo življenjsko pot je sklenil skupaj z zvestim tovarišem Avguštinom Vrečarjem, ko sta se z zadnjimi naboji pokončala, da nebi prišla v roke Nemcem, ki so napadali njegovo enoto na Brdcah za Breginjem.

Temu dogodku je KO ZB Kobarid letos že četrtič organiziralo pohod po poti Marka Redelonghija, ki pa ga je žal pokvarilo izredno slabo vreme. Ker je deževalo in snežilo pohoda nismo izvedli. Brila je tudi močna burja iz Breginjskega Stola. Klub temu so se na pokopališču v Sedlu zbrali domačini, sorodniki pokojnega Marka, člani ZB med katerimi je bila številčna delegacija ZB iz Postojne, Benečani in člani pobratenih ANPI Nadiških dolin in Čedada. Prisoten je bil tudi namestnik vojaškega atašeja Ruske federacije v Sloveniji podpolkovnik Sergej Banin, ki je na grob položil cvetje. Slovesnost ob 75 letnici smrti se je nadaljevala v Breginju v gasilskem domu, kjer je bil izveden kulturni program. Slavnostna govornica Jole Namor, predsednica Društva Ivan Triko je poudarila pomen tega Beneškega partizana, ki zasejal seme odpora v Benečiji. Po vojni pa je njegovo dejanje krepilo zavest Beneških Slovencev, da se je potrebno boriti za svoje pravice.

 

Vojko Hobič

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Oglejte si tudi