Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 22.07.2018

pretežno oblačno
Zvečer in v prvem delu noči se bodo še pojavljale krajevne plohe in nevihte, nekatere bodo lahko močnejše. V drugi polovici noči se bo vreme prehodno umirilo. Najnižje jutranje temperature bodo od 13 do 18, ob morju okoli 20 °C.
17°C | 29°C
ponedeljek, 21.07.2018
19°C | 31°C
torek, 23.07.2018
18°C | 32°C
sreda, 24.07.2018
16°C | 32°C
četrtek, 25.07.2018
17°C | 33°C
Opozorila
Sobota, 21.7.2018 ob 18h
Do sredine noči na nedeljo bodo možna krajevna neurja.
17°C
29°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Razstava Kobariškega muzeja v Moskvi


KULTURA

| |
14.06.2016      7:00
A A

Razstava Kobariškega muzeja v MoskviDeli:

Na predlog bivše veleposlanice Republike Slovenije v Ruski federaciji Ade Filip Slivnik je Kobariški muzej v sodelovanju z Ministrstvom za kulturo v lanskem novembru sprejel pobudo za postavitev razstave v Moskvi. Razstava bo vabila na letošnjo slovesnost ob 100 letnici Ruske kapelice pod Vršičem. Odprtje razstave hkrati sovpada tudi s 25 letnico samostojnosti Slovenije in Ruske federacije.

Prvi del razstave je del razstave » Velika vojna v Krnskem pogorju«, ki je že gostovala na najimenitnejših lokacijah v številnih evropskih prestolnicah, med drugim v Rimu, Parizu, Londonu, Budimpešti, Strasbourgu, na Dunaju in drugod. Drugi del razstave z naslovom »Sinovi Rusije v Julijskih Alpah« govori o ruskih vojnih ujetnikih na soški fronti, še posebej o tragičnih dogodkih v marcu 1916 pri gradnji ceste čez prelaz Vršič, ko so snežni plazovi vzeli življenja mnogim ruskim vojakom. Preživeli so pod Vršičem še v istem letu zgradili cerkvico v spomin na umrle tovariše. Obnovljena spominska kapelica spominja na ta dogodek še danes, še več, postala je mesto vsakoletnega srečevanja najvišjih predstavnikov Republike Slovenije in Ruske Federacije zadnjo nedeljo v mesecu juliju.

Razstava bo gostovala v Muzeju moderne zgodovine Rusije na Aveniji Tverskega, ki vodi na Rdeči trg. Odprl jo bo minister za zunanje zadeve RS Karl Erjavec. Razstavo spremlja obširen katalog na 76 straneh. Njegov izid so omogočili sponzorji, in sicer Krka iz Novega mesta, Slovenska turistična organizacija, LTO Sotočje in LTO Bovec, Občina Kobarid, Društvo Slovenija Rusija in Iskratel.
Ker gre za obsežen projekt, je obsežno pomoč poleg Ministrstva za kulturo nudilo še Ministrstvo za zunanje zadeve, še posebej Veleposlaništvo RS v Moskvi. Slednje je poleg ostalega poskrbelo tudi za prevode besedil na razstavi in v katalogu v ruski jezik. Avtor razstave in kataloga je muzejski kustos Željko Cimprič.

Kot je že znano, se bo letošnje slovesnosti pri Ruski kapelici pod Vršičem  na povabilo predsednika RS udeležil tudi predsednik Ruske federacije Vladimir Putin. Razstava bo v Moskvi odprta od 14. junija do 14. julija, od 22. julija do konca avgusta pa si jo bo lahko slovenska in ostala javnost lahko ogledala v Planinskem muzeju v Mojstrani.

Kobariški muzej 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kobarid!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Julij 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
22.07.2018 | Ostalo
Praznovanje sv. Jakoba
22.07.2018 | Ostalo
Praznik sv.Marjete
23.07.2018 | Ostalo
Aktivne počitnice Kobarid
28.07.2018 | Šport
37. Tradicionalni nogometni Turnir Livek 2018
28.07.2018 | Družabni dogodki
Praznik sv.Ane

Bodite prvi pri oddaji mnenja.