Logo MojaObčina.si

Kidričevo

DANES
3°C
-3°C
JUTRI
2°C
-4°C
Deli
4598

Cvetna nedelja v Kidričevem

Veroučenci v Kidričevem že vrsto let na cvetno nedeljo k blagoslovu zelenja prinesejo s pankeljci okrašene presmece. Da ne uničujemo mladih gozdnih dreves, možje iz Župnijskega pastoralnega sveta pripravijo presmece iz šib, ki jih narežejo pri spomladanskem obrezovanju jablan. Te šibe zvežejo na dva in pol metra dolge bambusove palice, krošnjo pa naredijo iz vrbe, drena, čremse ter spomladanskega zelenja. Otroci pri verouku narežejo trakce iz krep papirja, nanje napišejo svoja imena in jih zvežejo v pankeljce ter jih pritrdijo na presmece – snope.

Lepo doživetje je, ko se veroučenci pri slovesnosti po razredih postavijo v procesijo in vsak veroučni razred nosi svoj presmec na ramenih do kapele na vojaškem pokopališču k blagoslovu in nato v cerkev. Po končani maši postavijo presmece v vrsto pred cerkvijo.

Tako okrašeni presmeci so naša kulturna dediščina. S pankeljci okrašene presmece je slikal slovenski slikar Maksim Gaspari, ki ima več upodobitev s praznovanj na Slovenskem.

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi

Komentarji

Za komentiranje se morate prijaviti.
Na ta prispevek še ni komentarjev. Bodi prvi!
Digitalni marketing v Slovenij