Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 18.10.2017

pretežno jasno
Ponoči bo pretežno jasno, marsikje bo po nižinah nastala megla. Tudi ob morju bo lahko megleno, proti jutru se bo zgostila nizka oblačnost, ki se bo razširila tudi proti Notranjski. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 9, ob morju okoli 12 stopinj C.
9°C | 23°C
četrtek, 19.10.2017
3°C | 22°C
petek, 20.10.2017
6°C | 22°C
sobota, 21.10.2017
8°C | 22°C
nedelja, 22.10.2017
8°C | 19°C
Opozorila
Torek, 17.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
9°C
23°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Načrti Zgodovinskega društva Kidričevo ob ......


DOGODKI, UMETNOST

| |
21.05.2015      14:26
A A

Načrti Zgodovinskega društva Kidričevo ob prazniku občine KidričevoZ odprtja razstave ob 100. obletnici avstro-ogrskega taborišča Sternthal
Z odprtja razstave ob 100. obletnici avstro-ogrskega taborišča Sternthal
Deli:

Zgodovinsko društvo Kidričevo je bilo ustanovljeno pred dobrima dvema letoma. V tem času smo člani društva delovali predvsem v smeri razvoja turizma in turistične promocije občine Kidričevo, varovanja in ohranjanja kulturne dediščine, raziskovanja preteklosti krajev občine Kidričevo ter izobraževanja zainteresirane javnosti. Tako smo v dveh letih postavili na ogled kar pet priložnostnih razstav. Zadnja, posvečena 100. obletnici avstro-ogrskega taborišča Sternthal, je bila deležna še posebne medijske pozornosti in je v krajši reportaži o njej poročal tudi Dnevnik televizije Slovenije. Prav tako je bila vsaka izmed naših razstav deležna obiskov iz tujine. Na naši januarski razstavi pa se je snemal tudi kader dokumentarne oddaje »Človek sveta« moskovske TV-ekipe. Člani društva smo prispevali k postavitvi turistično-zgodovinske poti »Po poti zgodovine«, za katero je v preteklem letu preko projektov EU pridobila sredstva Občina Kidričevo. Naši člani so bili v projekt turistične poti vključeni kot avtorji, oblikovalci informativnih tabel, prispevali so izvirne fotografije, oblikovali računalniške animacije itd. Turistično pot prostovoljno promoviramo in tako smo v manj kot letu dni po njej popeljali najmanj 340 domačih in tujih obiskovalcev. Od januarja letos izvajamo tudi dokaj dobro obiskana mesečna predavanja s področja zgodovine. Člani društva smo zelo aktivni pri povezovanju z različnimi društvi, organizacijami, ustanovami in tujimi predstavništvi, ki so zainteresirana za prezentacijo in ohranjanje kulturne dediščine. Vzpostavljamo tudi arhiv dokumentov in slikovnega materiala, povezanega s preteklostjo naših krajev, ter zgodovinsko knjižnico, ki bo po pridobitvi primernih prostorov na razpolago širši javnosti. Že sedaj naš material koristijo učenci Osnovne šole Kidričevo, ki so ob naši strokovni pomoči na letošnjem 29. festivalu Turizmu pomaga lastna glava prejeli srebrno priznanje.

V okviru prireditev ob občinskem prazniku bo Zgodovinsko društvo Kidričevo organiziralo 2. Mednarodni sejem in druženje zbiralcev starin »K. u. K. Sternthal militaria«. Sejem bo potekal 14. junija 2015 v Športni dvorani Kidričevo od 8. do 15. ure. Na prireditvi bodo sodelovali razstavljavci iz Hrvaške, Avstrije, Italije in Slovenije. Predstavila se bodo tudi številna domača društva. Ob sejmu si bo moč ogledati tudi nekaj priložnostnih razstav. DPD Svoboda bo pripravila razstavo slikarskih del. Na ogled bo tudi razstava mineralov in fosilov Slovenskih goric iz zbirke Muzeja Pangea iz Dragonje vasi. Ptujski arheologi bodo predstavili keltske artefakte, ki so jih našli ob gradnji plinovoda v Pleterjah. Ogledati si bo mogoče 2,5 metra visoko maketo reprezentančnega portala rezervne avstro-ogrske vojaške bolnišnice Kutná Hora, ki je v Sternthalu delovala med 1. svetovno vojno. Skupaj z ustreznim programom nam jo bodo predstavili učenci Osnovne šole Kidričevo. V dvorcu Sternthal bo predvidoma cel junij na ogled razstava o razvoju športa v Kidričevem in Nogometnem klubu Aluminij. Ob koncu junija vabimo tudi na že utečena mesečna predavanja iz zgodovine naših krajev. Tudi tokratno bo potekalo v knjižnici Osnovne šole Kidričevo. Vabimo vas, da vse naše aktivnosti in dogodke sproti spremljate na Facebook profilu »Zgodovinsko društvo Kidričevo«. Veseli bomo tudi vaših vprašanj in predlogov, ki jih lahko pošljete na naš e-naslov: zgodovinsko@gmail.com.

Mag. Radovan Pulko, prof.,

predsednik Zgodovinskega društva Kidričevo
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kidričevo!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
19.09.2017 | Šport
REKREACIJA V DVORANI

Bodite prvi pri oddaji mnenja.