Tekst: Učenci in učenke izbirnega predmeta literarni klub z mentorico Zvonko Cigoj
Ali veste, kaj je Evropska vas? To je projekt, na katerem slovenske osnovne šole predstavljajo določeno državo Evropske unije. Poteka že nekaj let v večjih krajih po Sloveniji. Letos ga že sedmo leto prirejajo tudi v Novi Gorici.
Naša šola, s podružnično šolo v Kalu nad Kanalom, se je ponovno udeležila Evropske vasi. Tokrat smo predstavljali skandinavsko državo Švedsko, njene značilnosti, posebnosti, naravne in kulturne znamenitosti ter znane osebnosti.
Izdelke smo pripravljali učenci podružnične šole iz Kala in učenci matične šole, celoten projekt pa je vodila ter usklajevala učiteljica Tanja Močnik. Natisnili smo tudi veliko prospektov, ki smo jih delili obiskovalcem.
Našo stojnico, ki je bila po mnenju mnogih obiskovalcev zelo bogato opremljena, so krasili plakati, velike makete in številni drugi domiselno izdelani predmeti.
Popestrila jo je tudi Pika Nogavička (učenka Aneja Komac) in navdušenim otrokom delila bonbone. Pripravili smo tudi kviz o Švedski, ki je privlačil otroke vseh starosti. Našo stojnico so si prišli ogledat tudi učenci naše šole s svojimi učiteljicami ter učitelji. Obiskala nas je tudi ravnateljica.
Tudi učenci drugih šol, ki so se udeležile Evropske vasi, so se pri predstavitvah svojih držav zelo potrudili.
Med celotno prireditvijo se je na odru odvijala tudi okrogla miza, na kateri so osnovnošolci skupaj z nekaterimi veleposlaniki evropskih držav ter županom Nove Gorice razpravljali o državljanstvu v EU. Našo šolo je prestavljala učenka Maja Križnič.
Med 12. 30 in 13. uro so se začele stojnice prazniti, saj so vsi začeli pospravljati. Mi smo še vedno vztrajali, kajti prevoz smo imeli organiziran kasneje. Vreme se je nenadoma začelo slabšati in padale so že prve dežne kaplje, ko smo začeli reševati naše izdelke in svojo suho kožo. Vse smo pospravili pod streho Kulturnega doma in tako srečno rešili našo Švedsko.
Doživetje je bilo zaradi tega neljubega pripetljaja še bolj zanimivo in nevsakdanje. Razstavo o Švedski smo ponovno postavili v naši šolski avli, čez nekaj tednov pa jo bomo ponovili v stavbi Občine Kanal, kjer si jo lahko ogledate.
Vljudno vabljeni!




