Logo MojaObčina.si
DANES
14°C
6°C
JUTRI
16°C
3°C
Oceni objavo

Za delavske pravice se je potrebno boriti

Tudi letošnji Mednarodni praznik dela je zaznamovala gospodarska kriza, ki se je še poglobila. Kljub temu ali pa morda prav zaradi tega smo praznik dela s številnimi mlaji, kresovi, budnicami in shodi množično praznovali povsod po Sloveniji in tudi v naši občini.
„Ni delavske pravice, ki bi bila podarjena in ni delavske pravice, ki je večna. To velja še zlasti v časih, ki jih živimo. To je čas, ko se v večini evropskih držav želi bremena krize, ki jo je povzročil pohlep kapitala in poveličevanje tržnih zakonitosti in konkurenčnosti, prevaliti na pleča delavstva. Namesto da bi strukturne reforme zajele tiste, ki so krizo povzročili, se evropske institucije, ki jih obvladujejo ideje že kar barbarskega neoliberalizma, odločajo, da proračunske primanjkljaje in javne dolgove rešujejo z ukinjanjem ali zmanjševanjem socialnih pravic. To je pot, ki zagotovo ne prinaša gospodarske rasti in novih delovnih mest, kar pričakujemo in zahtevamo sindikati držav Evropske unije. To je pot, ki povečuje revščino in hkrati ohranja vse tiste vrednote, ki so nas pahnile v krizo. Zato se je potrebno temu upirati in zahtevati uveljavitev druge alternative – to je ukrepe, ki bodo krepili gospodarsko rast z odpiranjem zlasti zelenih delovnih mest, zmanjševali revščino in krepili socialne pravice delavcev. Delavske plače, pokojnine in socialne pravice niso bili in tudi danes niso ovira, kaj šele sovražnik gospodarske rasti. Da - za to drugo alternativo, ki zagovarja vrednote kot so solidarnost, pravičnejša delitev ustvarjenega, ohranjanje javnega zdravstva in šolstva, skrb za tiste, ki jim je najtežje, ker so zgubili delo ali delati več ne zmorejo. Potrebujemo alternativo, pot, ki bo omogočala zaposlovanje mladih na kvalitetnih delovnih mestih z večjo stopnjo varnosti na delovnih mestih. Zaradi vsega tega je naš praznik pomemben,“ je v poslanici ob letošnjem Mednarodnem prazniku dela poudaril predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič.

Prvi maj smo obeležili tudi v naši občini. Pred kanalskim gasilskim domom je Društvo 4x4 Kanal ob Soči postavilo mlaj, v številnih krajih pa so na predvečer praznika zagoreli kresovi. V Gorenjih Desklah so kresovanje organizirali na prostoru za tabornike, kjer se je zbralo več kot 150 krajanov vseh starosti, velik kres pa so letos pripravili tudi v Cvetrežu, kjer so postavili tudi mlaj.

Še pred prvomajsko zoro smo v Kanalu in Desklah doživeli tradicionalno „motoristično budnico“, dopoldan pa so nas s prvomajskimi koračnicami razveselili člani Pihalnega orkestra Salonit Anhovo.

Nekaj podatkov:

Po podatkih Zavoda za zaposlovanje RS je bilo aprila 2012 v naši občini 281 registriranih brezposelnih oseb, kar je nekaj manj kot pet odstotkov prebivalcev. Največ, 83 brezposelnih, je bilo starih od 50-59 let, sledili pa so jim tisti med 25-29 let, saj jih je bilo 82.  Več kot eno in manj kot dve leti je bilo brez zaposlitve 72 prebivalcev naše občine, več kot dve leti pa jih je na delo čakalo 29. Med brezposelnimi so prevladovali moški, osebe s srednješolsko izobrazbo (80), poklicno (69) in osnovnošolsko izobrazbo (69). 

Za primerjavo, leta 2010 je bilo registriranih brezposelnih oseb v naši občini 261, Največ, 63, jih je na zaposlitev čakalo do 3 mesece, 59 pa eno do dve leti. Glede na spol je bilo med brezposelnimi nekaj več žensk. Med brezposelnimi je bilo skoraj enako število moških in žensk, prevladovale pa so osebe z osnovnošolsko izobrazbo (78), poklicno (70) in srednješolsko izobrazbo (69).

Po podatkih Statističnega urada RS je bilo konec februarja 2012 v Sloveniji 115.000 registriranih brezposelnih oseb, tako da je bila stopnja registrirane brezposelnosti 12,4-odstotna, kar je dobri dve odstotni točki več kot leta 2010.

Oglejte si tudi