Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 23.10.2018

delno oblačno
Danes bo pretežno jasno, zjutraj bo po nekaterih kotlinah megla. Burja na Primorskem bo dopoldne ponehala, popoldne pa bo na Štajerskem in v Prekmurju prehodno zapihal jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 14 do 17, na Primorskem do 19 °C.
5°C | 19°C
sreda, 22.10.2018
5°C | 19°C
četrtek, 24.10.2018
9°C | 22°C
petek, 25.10.2018
6°C | 19°C
sobota, 26.10.2018
11°C | 20°C
Opozorila
Torek, 23.10.2018 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
5°C
19°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Lokalne skupnosti

Kalski Shat svetga Jurje v Vipavi


KULTURA, LOKALNE SKUPNOSTI

| |
01.06.2017      12:04
A A

Kalski Shat svetga Jurje v Vipavi


Shat svetga Jurje nosi naslov odrska postavitev Folklorne skupine Kal nad Kanalom, s katero so se uspešno predstavili na letnem območnem srečanju Folklorno popotovanje po severni Primorski marca v Spodnji Idriji, maja pa odplesali na regijsko srečanje Le plesat me pelji v Vipavo.


Nastop kalskih folklornikov v Vipavi. Foto: Ljubica Cvetrežnik
Nastop kalskih folklornikov v Vipavi. Foto: Ljubica Cvetrežnik
Deli:

Z odrsko postavitvijo Marka Prapertnika in Darje Rijavec, poimenovano Shat svetga Jurje, se je  kalska folklorna skupina,  pod strokovnim vodstvom mentorice Ines Paravan in ob spremljavi godcev »Nikoli mlajši«, prvič predstavila 26. marca v Spodnji Idriji na območnem srečanju folklornih skupin ter ljudskih pevcev in godcev Folklorno popotovanje po severni Primorski v organizaciji Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti.

»V postavitvi smo prikazali shod svetega Jurija, zavetnika župnijske cerkve v Kalu nad Kanalom, kakor so ga praznovali v času pred prvo svetovno vojno na Jurjevo nedeljo. Po sveti maši so godci že čakali na placu pred cerkvijo, kjer se je najprej bralo razglas, običaj, ko je vaški bralec krajane seznanil z dogodki minulega tedna in napovedjo vesti za naslednje dni, sledila je veselica s plesom. V postavitvi se zvrsti sklop plesov, kot so jih plesali v Kalu nad Kanalom in bližnji okolici in so bili tu tudi zapisani; mazurka, sedemšrit, Rikova mazurka, zaključuje pa s fantovskim plesom zvezda, s katerim se želijo možje ponašati, a ga glede na svoja leta skorajda ne zmorejo več. Konča pa se z nagajivo ljudsko pesmijo Preljubi svet Lenart, ki  smo jo v  Kalu prekrstili v svetega Jurija, patrona naše farne cerkvePesem smo pod vodstvom Jerice Česnik Antler zapeli  na način, kot jo je pred leti Ljobi Jenče zapela Julka Sošnja iz Čepovana,« pove soavtorica postavitve in predsednica folklorne skupine Darja Rijavec.

Kalski folklorniki so strokovnega spremljevalca dr. Bojana Knifica z nastopom v Spodnji Idriji  prepričali in bili po ogledu treh območnih srečanj v Idriji, Tolminu in Postojni, kjer je sodelovalo 11 folklornih skupin, izbrani na regijsko srečanje odraslih folklornih skupin Primorske Le plesat me pelji, ki je potekalo 13. maja v Vipavi.

V tamkajšnjem kulturnem domu je kalska folklorna skupina predstavila zgodbo svetega Jurija in skupaj s Folklornim društvom Vipava, Folklorno skupino Gartrož Nova Gorica in Akademsko folklorno skupino France Marolt Ljubljana sooblikovala pester etnološko-kulturni večer. Prireditev sta strokovno spremljala prof. Mirko Ramovš in dr. Urša Šivic, ki sta skupinam čestitala ter podala kritiko, na podlagi katere bosta izbrala in pripravila državno srečanje folklornih skupin. Za kalske folklornike sta izbor na regijsko srečanje velika potrditev in priznanje, da so na pravi poti in delajo prav, ter hkrati plačilo za ves trud, ko se vztrajno potijo na vajah in usklajujejo korake, držo, poglede. Zavrteti se pred budnimi očmi strokovnih ocenjevalcev pa jim je tudi velik izziv, kjer so deležni stroge strokovne ocene, ki jih usmerja k pravilnemu delovanju, kar vsekakor je cilj Folklorne skupine Kal nad Kanalom.    

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kanal ob Soči!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Lokalni časopis Most
Številka: 56
Izšla: 30.06.2018
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.