Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 19.08.2017

oblačno
Ponoči in zjutraj bo pretežno jasno. Najnižje jutranje temperature bodo od 12 do 18, na Primorskem okoli 20 stopinj C.
18°C | 32°C
nedelja, 20.08.2017
16°C | 26°C
ponedeljek, 21.08.2017
12°C | 27°C
torek, 22.08.2017
11°C | 24°C
sreda, 23.08.2017
13°C | 28°C
Opozorila
Petek, 18.8.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
18°C
32°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Lokalne skupnosti

Deskle v cvetju


LOKALNE SKUPNOSTI

| |
07.06.2012      5:30
A A

Deskle v cvetju


Nekateri se še živo spominjajo urbanistične ureditve Deskel iz v 60-tih let prejšnjega stoletja, drugi obujamo spomine s starih fotografij, ko so se ob glavni cesti, ki povezuje Novo Gorico z Bovcem v Desklah bohotile na »placu« lipe, pod njimi pa rdeče vrtnice.


Starši so otrokom uredili ličen in čist igralni prostor v Desklah. Foto: Boštjan Rogač
Starši so otrokom uredili ličen in čist igralni prostor v Desklah. Foto: Boštjan Rogač
Deli:

Tekst: Petra Drnovšček

Ograjo, ki je zaključevala ploščad pred Kulturnim domom so krasili cvetlični lončki pelargonij, zraven pa gredica z vrtnicami. Žive barve cvetlic so označevale srce Deskel.

Danes je pred Kulturnim domom urejen park ter nekaj korit z rožami, ob cesti so posajene nove lipe, srednji otok na regionalni cesti je od lani urejen v cvetju. Za urejenost obeh skrajnih cestnih otokov Desklah otoka so že narejeni načrti, ki bi polepšali in turistično bolje reprezentirali "vhod" v našo občino kot tudi "izhod" a trenutno ideja še ni padla na plodna tla.

V sedanji sestavi sveta KS Anhovo Deskle je delež ženskih predstavnic bistveno višji, kot je bil v prejšnjih, kar se tudi odraža v idejah, željah in ne nazadnje sodelovanju pri urejanju in »ocvetličenju« KS Anhovo-Deskle s poudarkom na osrednjem trgu v Desklah.

Ob letošnjem prazniku krajevne skupnosti Anhovo Deskle je predsednik Klemen Stanič povedal, da bo letošnja osrednja naloga in cilj Krajevne skupnosti čiščenje in urejanje okolice. Nekatere predstavnice skupnosti in občine smo njegovo idejo in željo zgrabile z obema rokama ter jo začele uresničevati.

Zbrale smo skupino žensk in moških, pripravljeni sodelovati pri olepševanju središča Deskel. Seveda nam to ne bi uspelo brez posredovanja in pomoči Vesne Valentinčič, ki nam je naročene vrtnice pripeljala iz  Radovljice. Krajanom, prehodnim gostom - voznikom smo tako polepšali pogled na pusto betonsko okolico, naš spomin pa za trenutek vrnili v preteklost na zelene in dišeče lipe.

Skupina staršev je pomagala urediti neurejeno otroško igrišče v centru Deskel. Dela ni bilo malo, saj smo v peskovniku zamenjali pesek in okrog njega na novo postavili mrežo, uredili cvetlična korita, prebarvali klopi, pobrali smeti in ponovno zaščitili lesene dele tobogana. Seveda nam vse to ne bi uspelo brez finančne pomoči KS Deskle-Anhovo.

Naša mladina in člani balinarskega društva pod vodstvom predsednika Tineta Horvata in Marjana Schillinga, ki sta pomagala zbrati prostovoljce in organizirati čistilno akcijo, so na levem bregu Soče odstranili odpadke in robido, ki so jo nadomestili z na novo posajenimi lipami in zimzelenimi grmi.

Čeprav takšnih dejavnosti primanjkuje in je potrebno narediti še veliko, da bo naš kraj zaživel v smeri, ki si jo želimo, je urejena in čista okolica zagotovo dobra osnova za izpolnjevanje potreb in zahtev turizma.

Cvetje, drevesa in grmovje, kot tudi skrb za urejenost in čistočo kraja so eden glavnih pokazateljev odnosa prebivalcev do njihovega okolja in kraja. Zato ob tej priložnosti pozivamo krajane, da na ustrezen način poskrbijo za svoje odpadke: cigaretne ogorke naj raje odvržejo v koše za smeti, kakor kar na tla, lastniki psov pa naj poskrbijo, da bodo iztrebki njihovih ljubljenčkov romali v koš za odpadke, saj se zmeraj več ljudi pritožuje, da so vse zelenice »pokakane«.

Naj zaključim z izrekom nekega modreca, ki pravi, da zemlja ni naša, temveč smo jo dobili le v najem od naših vnukov. S skupnimi močmi in vztrajnostjo nam bo uspelo, da se bomo v domačem kraju vsi bolje počutili, če bomo poleg čistega doma imeli tudi urejeno in čisto okolico.

S svojim zgledom prispevajmo, da bodo naše mlajše generacije enako skrbele za svoje okolje, kot za svoj dom, in izven hišnega praga ne bodo delale ničesar, kar ne bi naredile doma.





0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kanal ob Soči!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Lokalni časopis Most
Številka: 52
Izšla: 30.06.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Avgust 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
19.08.201 | Ostalo
Tržni dan
19.08.2017 | Ostalo
Prihod muzejskega vlaka v Kanal
19.08.2017 | Ostalo
Gledališče na Kontradi
20.08.2017 | Ostalo
Gledališče na Kontradi
25.08.2017 | Ostalo
Gledališče na Kontradi
26.08.201 | Ostalo
Tržni dan
26.08.201 | Ostalo
Odbojka na mivki - trojke
26.08.2017 | Ostalo
Krajevni praznik v Ročinju
26.08.2017 | Ostalo
Gledališče na Kontradi
26.08.2017 | Ostalo
Mednarodno srečanje terenskih vozil
26.08.2017 | Družabni dogodki
Krajevni praznik v Ročinju
27.08.2017 | Ostalo
Gledališče na Kontradi
19.08.201 | Ostalo
Tržni dan
19.08.2017 | Ostalo
Prihod muzejskega vlaka v Kanal
19.08.2017 | Ostalo
Gledališče na Kontradi
20.08.2017 | Ostalo
Gledališče na Kontradi
22.08.201 | Tečaji in delavnice
Brezplačno usposabljanje mentorjev dijakom in študentom
Pokaži več
Skrij

Bodite prvi pri oddaji mnenja.