Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 28.06.2017

pretežno oblačno
Danes bo na vzhodu sprva precej jasno, drugod bo spremenljivo oblačno. Dopoldne se bodo na zahodu pričele pojavljati krajevne padavine, deloma nevihte, ki se bodo čez dan krepile in postopno širile proti vzhodu. Pihal bo južni do jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 23 do 30, na vzhodu do 32 stopinj C.
18°C | 26°C
četrtek, 29.06.2017
18°C | 27°C
petek, 30.06.2017
16°C | 25°C
sobota, 01.07.2017
16°C | 25°C
nedelja, 02.07.2017
16°C | 26°C
Opozorila
Sreda, 28.6.2017 ob 12h
Danes popoldne in zvečer bodo že lahko nastale močnejše nevihte, ob prehodu vremenske fronte v noči na četrtek pa bodo ob nevihtah krajevna neurja predvsem z nalivi in močnejšimi sunki vetra.
18°C
26°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Soški kamen navdihuje


KULTURA

| |
10.03.2014      4:22
A A

Soški kamen navdihuje


Na tradicionalni razstavi pirhov na Sveti Gori so mi tako lansko, kakor predlansko leto posebno pozornost vzbudili izdelki iz soškega kamna, ki jih je izoblikoval Iztok Konjedic iz Kanala. Ob pogledu na vrsto mojstrovin skoraj nisem mogla verjeti, kakšno čudo barvitosti skriva ta skrivnostna reka.


Barvitost soškega kamna. Foto: Katarina Vuga
Barvitost soškega kamna. Foto: Katarina Vuga
Deli:

Tekst: Katarina Vuga

 

Drznila sem se oblikovalca poklicati in ga zaprositi za razgovor. Z ženo sta me prijazno sprejela na svoji samotni domačiji, ki leži tik nad Sočo. V sproščenem pogovoru sem izvedela, da ima kamen pravo barvo samo, kadar je moker. Ko se osuši, postane sivkast, zato se Iztok Konjedic sprehaja ob Soči, kadar je dež, da izbere kamen prave barve. Ko je ugodno vreme, pa sedi ob bregu reke in kamnu daje svojo podobo.

 

Kamen najprej obdela z brusilko, nato ga polira s suhim smirkovim papirjem, potem pa še s finim vodobrusnim papirjem, da končni izdelek dobi sijaj in naravno barvo mokrega kamna. Kamnu ni mogoče ničesar dodajati, ampak se ga lahko samo brusi in obdeluje, torej se masa odvzema. Pomemben je izbor kamna: biti mora dovolj kompakten, da se pri brušenju ne kruši; izbrati mora pravo barvo in že v njegovi obliki videti, kaj bo nastalo.

 

Najprej je pred mano razgrnil kup drobnih, raznobarvnih kamenčkov v obliki obeskov. Potem se je miza napolnila z večjimi obdelanimi kamni v najrazličnejših odtenkih, od rožnatih, rjavkastih, zelenkastih, sivkastih, črno-belih, bakrenastih, v barvah starega zlata, z ostanki fosilov, železovo rudo, z različno speljanimi žilami…neizmerno barvno bogastvo za oči in dušo.

 

Na Sveti Gori je že dvakrat razstavil celo vrsto svojih umetnin. Bile so sklede s pisanimi pirhi, kot jih je videti v naravi, črn podstavek v obliki usločene gobe s črno-belim pirhom v sredi, rožnat pepelnik z ustrezno barvo pirha, križ z dvema podobama…

 

Oblikovalec je povedal, da porabi samo za oblikovanje enega pirha od tri do pet ur, torej si lahko predstavljamo, koliko časa in potrpljenja je vloženega v množico drobnih umetnin, ki smo jih občudovali na razstavi. Koliko ur se je pod dežnikom potikal ob Soči, koliko ur je s spretnimi prsti brusil in gulil kamen, da je dobil končno podobo.

 

Navsezadnje je Stvarnik podaril človeku lepoto tudi ob dežju, saj se namesto pred televizorjem ali naveličano iztegnjeni na kavču lahko sprehodimo med soškimi kamni in se naužijemo neizmerne lepote narave.

Upamo si pričakovati, da bomo njegove mojstrovine lahko občudovali še kdaj tudi v Kanalu in ne le na Sveti Gori.

 

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kanal ob Soči!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!