Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 19.07.2018

pretežno jasno
Zvečer se bo ozračje umirilo. Ponoči bo večinoma jasno. Najnižje jutranje temperature bodo od 11 do 18, ob morju okoli 20 °C.
15°C | 33°C
petek, 18.07.2018
16°C | 32°C
sobota, 20.07.2018
16°C | 33°C
nedelja, 21.07.2018
18°C | 31°C
ponedeljek, 22.07.2018
18°C | 28°C
Opozorila
Sreda, 18.7.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
15°C
33°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Kresni večer v Parku Pečno


KULTURA, TURIZEM, DOGODKI

| |
26.06.2017      10:34
A A

Kresni večer v Parku PečnoPoletno sonce v Parku Prečno. Foto: Nada Likar
Poletno sonce v Parku Prečno. Foto: Nada Likar
Deli:

Tri mesece zatem, ko smo na gregorjevanju med žafrani uspešno priklicali pomlad, smo se ponovno dobili v Parku Pečno, da pozdravimo poletje. Pomlad se je medtem izzelenela in izščebetala, sonce je doseglo svoj zenit. Peščico zbranih smo najprej povabili na sprehod do najhladnejšega kotička parka, kjer sta si na klopci roki podajala iz keramičnega zvočnika prihajajoča zvoka glinenih piščali in ščebeta ptic, ki v Parku Prečno simbolično oznanjata pomlad ter praprotna semena, simbol kresne noči, poletja. Slednja, nabrana v kresni noči med 11. in 12. uro, naj bi imela magično moč. Po starih verovanjih naj bi nekaterim prinesla nevidnost, drugim sposobnost prisluhniti živalim, mladim dekletom fante, četrte obvarovala pred zlimi silami. Obiskovalci so si lahko izbrali vsak svoje seme z našo željo, da jim bodo prinesla vsaj nekaj iz starih verovanj, sicer pa naj bodo to semena ljubezni, radosti in upanja, ki jih lahko zasejejo kadar koli v življenju. Eno izmed semen je bilo drugačno od drugih, in to je najditelju na koncu dogodka prineslo darilo Parka Prečno, skledico Pečanko.

Običaj ob naših dogodkih v parku so glasbeni nastopi, ko poskušamo skrivnostne kotičke narave nadgraditi z vibracijami zvoka in misli. Tokrat smo lahko prisluhnili Sabini Vostner, kantavtorici, pesnici in pisateljici. Zapela in recitirala nam je v slovenščini in ruščini, njenih materinih jezikih, ter angleščini, jeziku njenih glasbenih popotovanj po svetu. 

 V Parku Pečno se trudimo, da bi bile tudi pogostitve enakovreden del dogodkov. Domišljene, posebne ter predvsem dobre in lepe, običajno z navezavo na temo dogodka ali letni čas. Zato smo bili zelo veseli pobude Kluba keramikov Kanal, da nam za namen pogostitev izdelajo keramične skledice, ki bodo del celostne podobe parka, nosile njegov zapis ter bodo močno oplemenitile naše dogodke. V sklopu več kot pol leta projekta Skledica Pečanka so pod strokovnim vodstvom prof. Dubravke Urban izdelali 60 keramičnih posodic, ki jih bomo ponosno uporabljali ob svojih naslednjih druženjih. Skledice smo na koncu dogodka lahko preizkusili z odlično ješprenko, ki nam jo je pripravila Ošterija Matija. Še pred tem pa nam je Darja Žorž, skupaj s soprogom Ferdom, glavna gonilna sila projekta, predstavila, kako je sam projekt potekal, ter odprla razstavo o skledici Pečanki v galeriji Razglednica. Razstava, na kateri je predstavljen celoten potek od ideje do končnega izdelka, bo odprta do jeseni. 

Prisrčna zahvala Klubu keramikov Kanal za projekt in skledice. Hvala tudi Sabini Vostner za krasen nastop ter vsem gostom, ki ste si v tisti poletni vročini vzeli čas in nas obiskali.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kanal ob Soči!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Lokalni časopis Most
Številka: 56
Izšla: 30.06.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Julij 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
19.07.2018 | Umetnost
Razstava keramike Po Lucie Rie
21.07.2018 | Ostalo
Prihod muzejskega vlaka v Kanal
28.07.2018 | Ostalo
Pohod na Visoki Goll (Nemčija)
19.07.2018 | Umetnost
Razstava keramike Po Lucie Rie
21.07.2018 | Ostalo
Prihod muzejskega vlaka v Kanal
24.07.2018 | Ostalo
Knjižnica pod krošnjami v Kanalu
28.07.2018 | Ostalo
Pohod na Visoki Goll (Nemčija)

Bodite prvi pri oddaji mnenja.