Občine: Brežice, Kostanjevica na Krki, Krško, Radeče, Sevnica Občine: Benedikt, Cerkvenjak, Cirkulane, Destrnik, Dornava, Duplek, Gorišnica, Hajdina, Hoče-Slivnica, Juršinci, Kidričevo, Kungota, Lenart, Lovrenc na Pohorju, Majšperk, Makole, Maribor, Markovci, Miklavž na Dravskem polju, Oplotnica, Ormož, Pesnica, Podlehnik, Poljčane, Ptuj, Rače-Fram, Ruše, Selnica ob Dravi, Slovenska Bistrica, Središče ob Dravi, Starše, Sveta Ana, Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Sveti Andraž v Slovenskih goricah, Sveti Jurij v Slovenskih goricah, Sveti Tomaž, Šentilj, Trnovska vas, Videm, Zavrč, Žetale Občine: Borovnica, Brezovica, Dobrepolje, Dobrova-Polhov Gradec, Dol pri Ljubljani, Domžale, Grosuplje, Horjul, Ig, Ivančna Gorica, Kamnik, Komenda, Litija, Ljubljana, Log - Dragomer, Logatec, Lukovica, Medvode, Mengeš, Moravče, Škofljica, Šmartno pri Litiji, Trzin, Velike Lašče, Vodice, Vrhnika Občine: Bloke, Cerknica, Ilirska Bistrica, Loška dolina, Pivka, Postojna Občine: Ajdovščina, Bovec, Brda, Cerkno, Idrija, Kanal ob Soči, Kobarid, Miren-Kostanjevica, Nova Gorica, Renče-Vogrsko, Šempeter-Vrtojba, Tolmin, Vipava Občine: Apače, Beltinci, Cankova, Črenšovci, Dobrovnik, Gornja Radgona, Gornji Petrovci, Grad, Hodoš, Kobilje, Križevci, Kuzma, Lendava, Ljutomer, Moravske Toplice, Murska Sobota, Odranci, Puconci, Radenci, Razkrižje, Rogašovci, Sveti Jurij ob Ščavnici, Šalovci, Tišina, Turnišče, Velika Polana, Veržej Občine: Črnomelj, Dolenjske Toplice, Kočevje, Kostel, Loški Potok, Metlika, Mirna, Mirna Peč, Mokronog-Trebelno, Novo mesto, Osilnica, Ribnica, Semič, Sodražica, Straža, Šentjernej, Šentrupert, Škocjan, Šmarješke Toplice, Trebnje, Žužemberk Občine: Ankaran, Divača, Hrpelje-Kozina, Izola, Komen, Koper, Piran, Sežana Občine: Hrastnik, Trbovlje, Zagorje ob Savi Občine: Bistrica ob Sotli, Braslovče, Celje, Dobje, Dobrna, Gornji Grad, Kozje, Laško, Ljubno, Luče, Mozirje, Nazarje, Podčetrtek, Polzela, Prebold, Rečica ob Savinji, Rogaška Slatina, Rogatec, Slovenske Konjice, Solčava, Šentjur, Šmarje pri Jelšah, Šmartno ob Paki, Šoštanj, Štore, Tabor, Velenje, Vitanje, Vojnik, Vransko, Zreče, Žalec Občine: Črna na Koroškem, Dravograd, Mežica, Mislinja, Muta, Podvelka, Prevalje, Radlje ob Dravi, Ravne na Koroškem, Ribnica na Pohorju, Slovenj Gradec, Vuzenica Občine: Bled, Bohinj, Cerklje na Gorenjskem, Gorenja vas-Poljane, Gorje, Jesenice, Jezersko, Kranj, Kranjska Gora, Naklo, Preddvor, Radovljica, Šenčur, Škofja Loka, Tržič, Železniki, Žiri, Žirovnica Kanal ob Soči
DANES
24°C
13°C
JUTRI
25°C
14°C
Oceni objavo

Pri Schillingovih je med glavno sladilo

Peter Schilling se je že kot otrok spoznaval s čebelarstvom. Oba Petrova dedka, tako po mamini strani (Avgust Erzetič) kakor po očetovi strani(Ivan Schilling) sta bila čebelarja. Avgust Erzetič je leta 1950 v Brdicah pri Kožbani začel čebelariti z enim panjem, ki ga je imel v oknu skednja, sicer pa je že kot fantič rad lovil čebele in čmrlje. Njegov mentor je bil sosed. Leta 1951 je Avgust dobil službo v tovarni Anhovo, tako da je čebelnjak prepeljal v Deskle.

Ko Ivan Schilling ni mogel več čebelariti, je delo prevzel sin Jože. Leta 1986 so združili čebelarski dejavnosti Erzetič in Schilling. Po smrti Avgusta Erzetiča je leta 1995 čebelarstvo prevzel Peter.  

 

Vedno je govoril, da gre gledat muhe.  Njegov mentor je bil sosed. Peter se spominja Avgustovih pripovedi, kako so panje prevažali s traktorji ali tovornjaki. Vozili so jih celo v Liko na Hrvaško, ko je več čebelarjev najelo en tovornjak in so si uredili dopust, da je lahko vsak po teden dni pazil na čebele. Leta 1986 so tudi sami nabavili tovornjak, da so lahko prevažali panje, leta 1992 pa so postavili stalni čebelnjak v Brdicah pri Kožbani in v Desklah.

 

Na osnovi dolgoletnih izkušenj pravi, da ni opaziti večjih sprememb pri čebelah, pač pa v podnebju, kar pomeni, da so zgodnejše paše in toplejša poletja. Med točijo trikrat: cvetličnega v aprilu, akacijevega v maju in lipovega v juniju. Pred leti je bil zastopan tudi kostanjev med, ki pa ga je prizadela bolezen kostanjeva šiškarica. Pri Schillingovih je glavno sladilo med (akacijev), saj ga dajejo v kavo, sladice in sladoled. Preizkusili so tudi med z dodatki zelišč.

 

Sprva so ročno točili med, potem s pomočjo elektromotorja, Peter pa je kasneje sam naredil veliko električno točilo na osem satov. Po izobrazbi je namreč strojni tehnik, večino opreme je sam skonstruiral in izdelal, saj so mu takšne inovacije v veselje. Leta 2010 je prejel priznanje Antona Janše III. stopnje. Vsako leto se udeležuje mednarodnega ocenjevanja medu v Semiču in je že vrsto let uspešen. Letos je prejel zlato priznanje za lipov med. Stalno se izobražuje, leta 2004 je med prvimi čebelarji v Čebelarskem društvu Kanal - Brda opravil nacionalno poklicno kvalifikacijo za čebelarja. Petnajst let je dejaven v upravnem odboru Čebelarskega društva Kanal - Brda. Sicer pa je tudi gasilec in zanimivo, kot nono Gušto, tudi on dela v kamnolomu.

Oglejte si tudi