Logo MojaObčina.si

Ivančna Gorica

DANES
2°C
-2°C
JUTRI
2°C
-3°C
Deli
671

PRIJAZNO DOMAČE V EGIPTU

Sredi decembra, sem se za 14 dni odpravil na oddih v Egipt. Natančneje v Marsa Alam, mestece z 3500 prebivalci, na jugu Egipta. Bližje večje mesto je Asuan  (Aswan). Mesto je znano po imenitnem asuanskem jezu ki zajezuje najdaljšo reko na svetu, Nil. Take priložnosti se ne izpusti, zato sem se odpravil na enodnevni izlet. Reka Nil je vsako leto poplavljala velika območja ob reki in večkrat v zgodovini ob večjih nalivih  odnesla cela naselja. Ko je po revoluciji 1953 predsednik Gamal Abdel Naser priše na oblast je zasnoval idejo o izgradnji drugega jezu. Že med britansko vladavino so med leti 1899-1902 6 km južno od Asuana, britanci zgradili jez, vendar je ta bil premajhen in so ga kmalu med letom 1907-1912 in 1920-1933, zvišali. Ko je jez leta 1946 skoraj poplavilo, so se odločili, da 6 km višje zgradijo novi jez. Gradnja se je začela 1960 in ga dogradili 21. julija 1970. Ker so vedeli, da bo jez poplavil nižje ležeče dele, so morali prestaviti 24 večjih spomenikov iz bogate egiptovske zgodovine. Eden večjih je tempelj Abu Simbel. Razžagan je bil na več kot 40.000 delov in ponovno sestavljen višje, kjer ga reka ne bo poplavila. 
Nastalo je jezero dolgo skoraj 500 km. Ime je pozneje dobilo po predsedniku Naserju. Na najširšem delu je široko 16 km. Izseljeno je bilo okoli 90.000 ljudi. Ko je jez začel obratovati z polno močjo, je proizvajal polovico vse elektrike v Egiptu. Jez so gradili Rusi, turbine je izdelal Litostroj. Odkar je zgrajen jez, v spodnjem delu Nila ni več krokodilov. 
Seveda sem ob obisku izkoristil priložnost in promoviral našo občino, kot je videti na fotografiji. Mnoge sem seznanil kje je Slovenija. Pogosto nas zamenjujejo z Slovaško. Kot vse lepe stvari, je tudi ta bila kratka, iz 28 stC sem v nekaj urah pristal v Linzu na -2 stC. 
Samo še nekaj podatkov. Jezero je dolgo natanko 480 km, najširše je 16 km, v podnožju je širok 1km, na grebenu 40m, dolg je 3600 m in visok 111 m, vsebuje 150 do 165 kubičnih kilometrov vode. S to količino vode bi lahko oskrboval ves Egipt celih 10 let.

Metnaj

Tul Miroslav

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi

Komentarji

Za komentiranje se morate prijaviti.
Na ta prispevek še ni komentarjev. Bodi prvi!
Digitalni marketing v Slovenij