Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 18.08.2018

pretežno jasno
Ponoči bo večinoma jasno. Zjutraj se bo na jugovzhodu rahlo pooblačilo. Najnižje jutranje temperature bodo večinoma od 13 do 16, ob morju okoli 19 °C.
17°C | 32°C
nedelja, 19.08.2018
17°C | 32°C
ponedeljek, 20.08.2018
16°C | 32°C
torek, 21.08.2018
17°C | 32°C
Opozorila
Petek, 17.8.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
17°C
32°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

Luknjičarka Schwagerina iz Dovžanove soteske ......


NOVICE

| |
21.03.2017      13:40
A A

Luknjičarka Schwagerina iz Dovžanove soteske in kristal kremena iz Logatca sta dobila svoji znamki


Društvo prijateljev mineralov in fosilov Slovenije je v počastitev svoje 40-letnice delovanja izdalo dve osebni spominski znamki in spominski ovojnici. Na znamkah sta predstavljena permski fosil, luknjičarka Schwagerina iz Dovžanove soteske pri Tržiču in lep kristal kremena iz Logatca. Na ovojnicah pa so prav tako prikazani kristali kremena in miocenski fosilni kačjerep. Izdaja spominskih znamk sovpada z začetkom mednarodnega sejma zbirateljstva Collecta, ki se ta petek, 17. marca, začne na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani.


Deli:

Društvo prijateljev mineralov in fosilov Slovenije (v nadaljevanju DPMFS) je bilo ustanovljeno marca 1977 in je v štirih desetletjih obstoja veliko pripomoglo k zglednemu sodelovanju strokovnjakov s področja geologije, mineralogije in paleontologije z zbiralci mineralov in fosilov. »Naše glavno poslanstvo je združevanje in izobraževanje članov in javnosti o enkratnosti slovenske geološke in naravne dediščine. Dobro poznavanje slovenskih mineralov in fosilov omogoča članom društva dobro sodelovanje s strokovnjaki in aktivno skrb za varstvo naravne dediščine,« je povedal predsednik društva Rok Gašparič. DPMFS sodeluje tudi s Prirodoslovnim muzejem Slovenije v Ljubljani, kjer je že več članov imelo samostojne razstave svojih zbirk, člani sodelujejo na razstavah, ki jih organizira Prirodoslovni muzej Slovenije s področja mineralogije in paleontologije, so pa tudi avtorji več publikacij iz tega področja.

Zanimanje za minerale in drage kamne je pri ljudeh znano že iz prazgodovine. Preučevanje fosilov je ključnega pomena za razumevanje skrivnosti življenja, pri razmejevanju razvoja vrst in za rekonstrukcijo zgodovine Zemlje.

Slovenija je, kljub svoji geografski majhnosti, geološko zelo raznovrstna in pestra dežela. Na majhnem prostoru najdemo kamnine različnega izvora, sestave in vseh starosti od paleozoika do danes. V slovenskih kamninah so se ohranili tudi raznovrstni ter redki fosili in minerali. Med najbolj prepoznavne fosile pri nas uvrščamo amonite, trilobite, ramenonožce, morske ježke, korale ter fosilne ostanke rastlin, ki jih je mogoče najti med plastmi premoga. Med slovenskimi minerali so zelo zanimivi vulfenit, dravit, zoisit, granati, turmalini, kremen in raznoliki kristali kalcita, ki je v Sloveniji izjemno pogost.

www.dpmfs.si
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ivančna Gorica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!