Logo MojaObčina.si

Horjul

DANES
25°C
18°C
JUTRI
28°C
19°C

Zvezda na prosvetnem domu

Že nekaj časa po Horjulu razburja duhove vest, da so z okroglega okna na pročelju Prosvetnega doma Horjul odstranili zvezdo. Ta dom so s prostovoljnimi prispevki in prostovoljnim delom zgradili krajani Horjula. Idejni vodja in potem tudi vodja izgradnje je bil tedanji župnik gospod France Nastran. Njemu se je zdelo, da iz okroglega okna na pročelju doma zeva praznina. Prosil je mizarja iz Horjula, Matevža Zdešarja, da bi nekako zapolnil to praznino. Modrovala sta skupaj in končno se je gospodu župniku utrnilo češ, »kaj ko bi dala notri moro«! Vzela sta veliko polo papirja, jo položila na tla in s svinčnikom narisala »moro« – peterokrako zvezdo: »Vidiš, narišeš to 'moro' na list papirja, ga pribiješ na zunanjo stran vrat spalnice in boš mirno spal, ne bo te tlačila mora. To bova dala v okno. Samo vsi kraki naj bodo enaki.« Mizar Matevž je imel kar precej dela, saj je delal vse ročno, ročno obžagoval, ročno zašlical, ročno rezal in vstavljal steklo. Dodatna težava pa je bila tudi velikost okroglega okna, saj ima 2 m  premera. Začuda, da ta zvezda ni motila ob vstavitvi v okno leta 1936 (?) niti krajanov Horjula niti okupatorjev Italijanov in nato Nemcev, pa tudi ne domobrancev. Preživela je leto 1991 – leto osamosvojitve in 27 let demokracije!

 

SL

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi