Logo MojaObčina.si

Horjul

DANES
28°C
18°C
JUTRI
26°C
18°C
Deli
2873

Zoo park Rožman praznuje 10 let

Na Vrzdencu, daleč stran od strnjenega dela vasi, na robu gozda, živijo številne živali, ki so našle svoj dom v senci bukovih in smrekovih dreves. Medved Tim je tu našel svoj dom, njegov sosed polarni volk pa mu dela družbo, da mu ni dolgčas.

Ne, to ni začetek kakšne basni, ampak utrinek iz življenja divjih živali, ki so našle svoje zavetje v edinstvenem živalskem vrtu pri nas. Gospodar Jože Rožman se z živalmi ukvarja od osnovne šole naprej, zato v šali pravi, da je Zoo park Rožman starejši kot 10 let. Tam, pod pobočjem mešanega gozda je ustvaril domove za mnoge živali, ki so se jim veliki živalski vrtovi odrekli iz ekonomskih razlogov. "Tu živali v miru živijo do konca svojega življenja. Žal vsaka izmed njih nosi svojo žalostno zgodbo. Velike živalske vrtove poganja izključno ekonomija in večino spomladanskih mladičev jeseni, ko ti že nekoliko zrastejo in niso več tako zanimivi za obiskovalce, preprosto uspavajo. Medved Tim, na primer, je prišel k nam star manj kot eno leto, saj sem ga uspel rešiti pred tem, da ga kot mladiča usmrtijo in nagačijo za stranko v Italiji, ki bi si z njim okrasila pisarno. Tim je vzrejen v ujetništvu in ni nikdar živel v divjini. S hudimi napori sem ga nekako uspel iztrgati iz rok krute usode in tako je nekako postal zaščitni znak našega vrta. Danes je star 16 let in je v dobri formi, tako da ima pred seboj še kar nekaj let, saj medvedi v ujetništvu doživijo tudi 40 let. Ker dobiva hrano celo leto je aktiven tudi pozimi, zato si ga lahko od blizu ogledate tudi v zimskem času. Poudaril pa bi, da lahko tu pri nas medveda vidite tako od blizu kot nikjer drugje in glede na to, da medveda danes lahko srečate tudi v gozdu, je pomembno, da imamo ljudje izkušnjo takega neposrednega stika s to živaljo, da tudi pravilno odreagiramo ob morebitnem srečanju. Vedno znova sem presenečen, ko slišim, kakšne neresnice se širijo v javnosti v smislu, da medved ne more hitro teči postrani po bregu. To so razširili ljudje, ki medveda v naravi še od blizu niso videli! Medved ponoči v iskanju hrane prehodi tudi 50 kilometrov in je pravi atlet. Prav zato se z veseljem pogovorim s skupinami, ki pridejo in si ogledajo živali, ker lahko povem dejansko pravi način, kako ravnati ob srečanju z medvedom v naravnem okolju. Največ lahko naredimo za varnost, če smo dovolj glasni in damo vedeti, da smo prisotni v gozdu. In če že pride do srečanja, je treba samo ohraniti mirno kri in brez panike nadaljevati svojo pot. Nikakor ne smemo panično odreagirati in bežati ali vanj metati kamne ali veje, saj ga lahko podžgemo za kakšno dejanje, ki ne bo prijetno. Druga zgodba je medvedka z mladiči. Ti so najbolj igrivi in zvedavi v prvih mesecih življenja, torej od pomladi do sredine poletja. Če pridemo v stik z njimi, se je treba čim prej umakniti stran. Še koklja bo branila svoje piščance in se zagnala v hlače, kaj šele medvedka. Ker medved slabo vidi, je treba biti glasen in tako najbolje poskrbimo za svojo varnost, če ga srečamo in se postavi na zadnje tace. To ne pomeni napada, ampak samo, da mora bolje pogledati, koga je sploh srečal," pravi Rožman. V njegovem živalskem vrtu so našle svoj novi dom tudi nekoliko eksotične živali. Med njimi je snežno beli polarni volk, ki je daleč naokoli edini v tem prostoru, čisto nova pridobitev je snežna sova, ki se je najbolj razveselijo otroci, saj je na las podobna sovi knjižnega in filmskega junaka Harryja Potterja. V božičnem času pa vidno vlogo prevzame dvogrba kamela, saj Zoo park Rožman postane veliko prizorišče živih jaslic.
Letos bodo žive jaslice v Zoo parku Rožman pripravili že peto leto zapored, zato vsi, ki imate radi živali in bi si jih radi ogledali na edinstven način in predvsem zares čisto od blizu, toplo vabljeni. Vstopnine ne bo, živali pa vam bodo hvaležne za vsak prostovoljni prispevek za pokritje stroškov vzdrževanja njihovega domovanja pod krošnjami dreves. Vse o Zoo parku Rožman lahko preberete tudi na www.zoopark.si oziroma njihovi Facebook strani, kjer boste med aktualnimi novicami videli tudi, kako so se otroci zabavali med praznovanjem 10. obletnice, ki je bila sredi oktobra.

 

Besedilo in fotografije: Peter Kavčič

 

 

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi