Logo MojaObčina.si

Horjul

JUTRI
33°C
18°C
NED.
36°C
20°C
2873

Zdravje ljudi v občini Horjul je nad slovenskim povprečjem

Statistične raziskave so lahko včasih varljive, a vseeno koristne, ker nam kljub temu, da papir prenese vse, poda nek vpogled v dejansko stanje zdravja ljudi in njihovih aktivnosti, ki so povezane z dobrim počutjem.

Minulo leto resda v marsičem ni bilo najbolj merodajno, a na NIJZ so kljub temu tudi letos uspešno izpeljali raziskavo, ki najbolj koristi vsem, ki so na občinah, šolstvu in v zdravstvu zadolženi za zdravje ter dobro počutje ljudi.

Tjaša Jerman z inštituta za javno zdravje na območni enoti Ljubljana je takole komentirala zbrane rezultate: 'Z veseljem vas obveščamo, da smo pripravili že šesto objavo podatkov portala Zdravje v občini. Tudi letos smo pripravili podrobne informacije o zdravju prebivalcev za vsako od 212 slovenskih občin. Rdeča nit letošnje objave je tematika duševnega zdravja. Dobro duševno zdravje je temelj našega zdravja, pa tudi socialne, družinske in gospodarske stabilnosti, družbene blaginje in kakovosti našega življenja. Zato je osrednja vsebina kratkih publikacij posvečena načinom varovanja, izboljšanja in krepitve duševnega zdravja oz. blagostanja v lokalnem okolju, kar je glede na posebne razmere, ki smo jim zaradi pandemije covid-19 izpostavljeni v zadnjem letu, še posebej pomembno.'

S projektom Zlati kamen, kjer podelijo priznanja najbvoljšim, so na NIJZ visok uvrstili tudi občino Horjul, čeprav je do prvega mesta vseeno še nekaj malega zmanjkalo. Naziv Občina zdravja je prejela občina Žiri, ki je najbolj izstopala po svojih aktivnostih za zdravje občanov. Vse podrobnosti glede izbora občin najdete na www.nijz.si/sl/obcina-zdravja-2021, kjer so tudi objavljeni podatki za občino Horjul. Tukaj pa lahko pogledate nekatere podatke, ki kažejo predvsem na to, da je zdravstveno stanje prebivalcvev in njihova telesna aktivnost nadpovprečna. Žal pa je nesreč poveznih z alkoholiziranostjo več kot v slovenskem povprečju (vir NIJZ)

Zdravstveno stanje in umrljivost

 • Bolniška odsotnost delovno aktivnih prebivalcev je trajala povprečno 11,3 koledarskih dni na leto, v Sloveniji pa 16,4 dni.
 • Delež oseb, ki prejemajo zdravila zaradi povišanega krvnega tlaka, je bil blizu slovenskemu povprečju, za sladkorno bolezen prav tako.
 • Stopnja bolnišničnih obravnav zaradi srčne kapi je bila 0,8 na 1000 prebivalcev, starih 35 do 74 let, v Sloveniji pa 2,1.
 • Pri starejših prebivalcih občine je bila stopnja bolnišničnih obravnav zaradi zlomov kolka 3,8 na 1000, v Sloveniji pa 6,5.
 • Delež uporabnikov pomoči na domu je bil blizu slovenskemu povprečju.
 • Stopnja umrljivosti zaradi samomora je bila 14 na 100.000 prebivalcev, v Sloveniji pa 19.

Dejavniki tveganja za zdravje in preventiva

 • Telesni fitnes otrok je bil višji od slovenskega povprečja.
 • Stopnja bolnišničnih obravnav zaradi poškodb v transportnih nezgodah je bila 1,7 na 1000 prebivalcev, v Sloveniji pa 1,4.
 • Delež prometnih nezgod z alkoholiziranimi povzročitelji je bil višji* od slovenskega povprečja.
 • Odzivnost v Program Svit - presejanju za raka debelega črevesa in danke je bila 68,8 %, v Sloveniji pa 64,6 %.
 • Presejanost v Programu Zora - presejanju za raka materničnega vratu je bila 74,7 %, v Sloveniji pa 71,7 %.

 

Župan Janko Prebil je spodbudne rezultate komentiral z besedami: 'Verjamem, da bodo ti pokazatelji, da vseeno kljub situaciji s pandemijo nekaj le delamo prav. Na občini nam je zdravje in dobro počutje občanov zelo pomembno, zato bomo še naprej vzpodbujali različne aktivnosti, ki jih za zdravje prebivalcev z različnimi društvi in posamezniki izvajamo v občini.'


Besedilo in foto: Peter Kavčič, NIJZ

Všečkaj objavo


Oceni objavo


Oglejte si tudi