Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

pretežno jasno
Danes bo v zahodni Sloveniji zmerno do pretežno oblačno. Drugod bo sončno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo zjutraj in dopoldne megla. Pihal bo jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 16 do 24 stopinj C.
8°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
9°C | 18°C
nedelja, 22.10.2017
10°C | 14°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 15°C
torek, 24.10.2017
3°C | 17°C
Opozorila
Petek, 20.10.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
20°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Verske

Praznovanje na Vrzdencu


VERSKE

| |
14.08.2013      17:35
A A

Praznovanje na Vrzdencu


Ob letošnjem žegnanju na Vrzdencu 11. avgusta je bilo še posebej slovesno. Praznovali smo 280. obletnico ustanovitve kuratnega beneficija (trajno ustanovljena cerkvena služba), ki je bil na Vrzdencu ustanovljen 26. aprila 1733, in 170. obletnico rojstva Cankarjeve matere Neže Pivk.


Deli:

V pripravah na praznovanje so letos potekala obsežna obnovitvena dela na cerkvi sv. Kancijana. Junija so dotrajano opečno kritino zamenjali z novim bobrovcem, dopolnila se je ozemljitvena in strelovodna inštalacija, opravila so se tudi slikopleskarska dela na cerkvi in deloma na zvoniku, prebelili so cerkveno ladjo, kor in zakristijo ter prebarvali vsa okna. Obnovili so starinski prt, izdelan verjetno še v času beneficija, in krstni kamen iz 17. stoletja, prvotni krstilnik iz ljubljanske stolnice, ki je bil na Vrzdenec prinesen leta 1733. Izdelali so hidroizolacijo temelja kamna in nov medeninast pokrov. Ob praznikih bo kamnoseško mojstrovino poudarila nova osvetlitev pod korom. Vsa obnovitvena dela so potekala po navodilih zavoda za spomeniško varstvo iz Ljubljane.
Somaševanje in blagoslov obnovitvenih del je ob prisotnosti domačega župnika Janeza Smrekarja in rojaka msgr. Janeza Zupeta vodil stolni dekan, prelat in zlatomašnik Vinko Vegelj. V kulturnem programu ob koncu sv. maše je nastopil slovenski pesnik in igralec Tone Kuntner, ki je predstavil življenje Cankarjeve matere in naše rojakinje Neže Pivk. Po sv. maši je sledilo veselo druženje za cerkvijo. Vsem, ki so kakorkoli prispevali pri obnovi strehe in drugih obnovitvenih delih, s finančnimi sredstvi, lesom ali s prostovoljnimi delom, se odbor za obnovo cerkve na Vrzdencu iskreno zahvaljuje.

 

Evgen Simonišek 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Horjul!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.