Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 28.06.2017

oblačno
Popoldne bo na vzhodu sprva še precej jasno, drugod bo spremenljivo oblačno. Krajevne padavine, deloma nevihte se bodo krepile in postopno širile proti vzhodu. Pihal bo južni do jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 23 do 30, na vzhodu do 32 stopinj C.
18°C | 27°C
četrtek, 29.06.2017
17°C | 25°C
petek, 30.06.2017
16°C | 26°C
sobota, 01.07.2017
16°C | 25°C
nedelja, 02.07.2017
14°C | 25°C
Opozorila
Sreda, 28.6.2017 ob 12h
Danes popoldne in zvečer bodo že lahko nastale močnejše nevihte, ob prehodu vremenske fronte v noči na četrtek pa bodo ob nevihtah krajevna neurja predvsem z nalivi in močnejšimi sunki vetra.
18°C
27°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

Za zdravo telo in duha


ŠPORT, TURIZEM

| |
13.01.2015      1:45
A A

Za zdravo telo in duha


Vrzdenec, 26. december – Okrog 150 pohodnikov se je letos udeležilo tradicionalnega Pohoda po poti Cankarjeve matere ter na ta način zaznamovalo njen osebni praznik ter slovenski državni praznik – dan samostojnosti in enotnosti.


Dolga kolona pohodnikov se je vila po utrjeni poti z Vrzdenca do Vrhnike.
Dolga kolona pohodnikov se je vila po utrjeni poti z Vrzdenca do Vrhnike.
Deli:

Vrzdenec je rojstna vas Cankarjeve matere Neže Pivk ter že šestnajst let zbirališče pohodnikov, ki se vsako leto v organizaciji Društva ljubiteljev narave in običajev Notranjske Vrhnika, Planinskega društva Horjul, Cankarjeve knjižnice Vrhnika, OZVVS Vrhnika - Borovnica, PDV Sever Ljubljana – odbor Vrhnika, Občine Vrhnika, Občine Horjul, KS Ligojna, KS Stara Vrhnika ter Zavoda Ivana Cankarja za kulturo, šport in turizem Vrhnika ob dnevu samostojnosti in enotnosti peš odpravijo z Vrzdenca na Vrhniko. Ob prijetnem druženju spoznajo kulturno in naravno dediščino vasi, ki jih prečkajo, ter v športnem duhu počastijo državni praznik in se spomnijo Nežinega rojstnega dne (29. 12. 1843).

Letos se jih je v njeni rojstni vasi zbralo okrog 150. Udeležence je na Vrzdencu prijazno pozdravil župan Janko Prebil ter jim zaželel prijeten dan in jih povabil k ogledu lokalnih znamenitosti. Mnogi so si z zanimanjem ogledali sobo, ki je posvečena Cankarjevi materi, črno kuhinjo in zbirko harmonik na Železnikovi domačiji ter jaslice in še nedokončano obnovo fresk pri cerkvi sv. Kancijana. Po manjšem okrepčilu, ki so ga pripravili domačini, so pohodniki vzeli pot pod noge. Dolga kolona se je v prijetnem decembrskem jutru vila po utrjeni stezi proti Žažarju, kjer je pohodnike pri Činžarjevih že čakal prvi postanek in kot vsako leto okusna Mojčina ocvirkovka ter kozarec kuhanega vina ali čaja. Med okrepčilom so prisluhnili nekaterim narodnozabavnim vižam domačih glasbenikov, ob njih so nekateri celo zapeli in zaplesali. Potem pa so jo mahnili naprej, skozi vas Žažar, ter se povzpeli na hrib Gradišče, kjer so v lepem vremenu pogled lahko uprli daleč naokoli. Zastava na čelu skupine pohodnikov je nato krenila proti Veliki Ligojni, od koder izhaja Cankarjev rod, proti Stari Vrhniki ter mimo Sv. Trojice in rojstne hiše Ivana Cankarja do končnega cilja, Vrhnike. Tam se je dogodek zaključil s proslavo ob dnevu samostojnosti in enotnosti ter obeležitvijo štefanovega.

 

Nadja Prosen Verbič, foto: NPV

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Horjul!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 450
Izšla: 26.06.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.