Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 20.10.2018

pretežno jasno
Ponoči in zjutraj bo pretežno jasno, zjutraj bo po nižinah megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 8, na Primorskem ob šibki burji do 12 °C.
8°C | 20°C
nedelja, 21.10.2018
9°C | 12°C
ponedeljek, 22.10.2018
4°C | 15°C
torek, 23.10.2018
4°C | 15°C
Opozorila
Petek, 19.10.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
20°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

Tradicionalni blagoslov konj na Vrzdencu


DOGODKI

| |
15.01.2018      8:41
A A

Tradicionalni blagoslov konj na Vrzdencu


Vsakoletno žegnanje konj na god svetega Štefana je tokrat potekalo v nič kaj prazničnem vremenu. Čeprav ni bilo prehladno, kar je opogumilo veliko lastnikov konj in vpreg ter tudi lepo število obiskovalcev, je zbrane poškropil tudi dež iz nebes in ne samo blagoslovljena voda.


Deli:

Zbrane obiskovalce in člane Konjeniškega društva Zelena dolina je najprej pozdravila predstavnica občinske uprave Horjul Mojca Jazbar, ki je v kratkem nagovoru omenila vsakdanji pomen teh plemenitih živali, potem pa je z blagoslovom konj začel župnik Janez Smrekar. Poleg blagoslova je bil vsak od štirinožnih lepotcev deležen tudi kruha in soli kot veleva tradicija. Obiskovalci so lahko uživali v pogledu na zelo lepo urejene živali, saj so se mnogi lastniki še posebej potrudili in praznično počesali ter povezali grive. Otroci so si lahko od blizu ogledali, kako so ljudje živeli v sožitju s konji v starih časih, ko jim je konjska vprega pomenila pomoč pri delu ali omogočila prevoz. Konji so bili vedno pomemben del horjulske doline in okolice, saj je bilo v časih pred železnico, ki je povezala Ljubljano in Trst, tu močno razvito furmanstvo. No, tisti nekoliko starejši, se še kako dobro spomnijo, kako pomemben je bil konj na kmetiji, pa naj je ta vlekel voz sena ali pa lahkega zapravljivčka ob posebnih priložnostih, dandanašnja mladina pa to lahko vidi le še na tovrstnih srečanjih. Zato hvala vsem, ki imajo doma te živali, za vsakoletno udeležbo, za tiste, ki še čakajo doma, pa je to dobra spodbuda za naprej.

 

Besedilo in fotografije: Peter Kavčič
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Horjul!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!