Logo MojaObčina.si

Horjul

DANES
27°C
18°C
JUTRI
29°C
17°C
Deli
2866

Tradicionalni blagoslov konj na Vrzdencu

Vsakoletno žegnanje konj na god svetega Štefana je tokrat potekalo v nič kaj prazničnem vremenu. Čeprav ni bilo prehladno, kar je opogumilo veliko lastnikov konj in vpreg ter tudi lepo število obiskovalcev, je zbrane poškropil tudi dež iz nebes in ne samo blagoslovljena voda.

Zbrane obiskovalce in člane Konjeniškega društva Zelena dolina je najprej pozdravila predstavnica občinske uprave Horjul Mojca Jazbar, ki je v kratkem nagovoru omenila vsakdanji pomen teh plemenitih živali, potem pa je z blagoslovom konj začel župnik Janez Smrekar. Poleg blagoslova je bil vsak od štirinožnih lepotcev deležen tudi kruha in soli kot veleva tradicija. Obiskovalci so lahko uživali v pogledu na zelo lepo urejene živali, saj so se mnogi lastniki še posebej potrudili in praznično počesali ter povezali grive. Otroci so si lahko od blizu ogledali, kako so ljudje živeli v sožitju s konji v starih časih, ko jim je konjska vprega pomenila pomoč pri delu ali omogočila prevoz. Konji so bili vedno pomemben del horjulske doline in okolice, saj je bilo v časih pred železnico, ki je povezala Ljubljano in Trst, tu močno razvito furmanstvo. No, tisti nekoliko starejši, se še kako dobro spomnijo, kako pomemben je bil konj na kmetiji, pa naj je ta vlekel voz sena ali pa lahkega zapravljivčka ob posebnih priložnostih, dandanašnja mladina pa to lahko vidi le še na tovrstnih srečanjih. Zato hvala vsem, ki imajo doma te živali, za vsakoletno udeležbo, za tiste, ki še čakajo doma, pa je to dobra spodbuda za naprej.

 

Besedilo in fotografije: Peter Kavčič

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi